Svaka biljka koristi od đubrenja, mada svaka vrsta ima svoje specifične potrebe. Đubriva pružaju esencijalne hranljive materije koje pospješuju rast biljaka i pomažu u formiranju cvjetova i plodova. Ako želite da vaša orhideja obilno cvjeta, preporučuje se upotreba četiri prirodna gnojiva za optimalnu ishranu.
Na primjer, slijedite savjete s YouTube kanala Garden Orchid kako biste napravili gnojivo od kafe za svoju orhideju. Ovaj tretman će olakšati rast novog korijenja, što će rezultirati obilnim cvjetanjem vaših biljaka. Potrebne su vam sljedeće stavke: dvije kašičice instant kafe, 400 mililitara tople vode i dvije litre obične vode.
Postupak: Sipajte kafu u čašu i dodajte vruću vodu. Dobro promiješajte i procijedite kroz gazu. Dobivenu smjesu sipajte u veću posudu i razblažite je vodom. Počnite tretman tako što ćete natopiti vatu u otopinu, a zatim pažljivo očistiti listove orhideje tom vatom.
Ovim tretmanom efikasno ćete ukloniti sve insekte s lišća, a dodatno pružiti zaštitu od mogućih gljivičnih i bakterijskih napada. Redovitim čišćenjem listovi će dobiti važne hranjive tvari za rast. Preporučuje se blago brisanje listova jednom sedmično. Hidrirajte listove tako što ćete otopinu kafe staviti u bocu s raspršivačem i direktno nanijeti na njih.
Za najbolje rezultate, prskajte redovno, idealno jednom ili dva puta mjesečno. Da biste dovršili tretman, orhideju nahranite tako što ćete otopinu kafe pažljivo preliti preko korijenja dok je biljka u praznoj posudi, omogućavajući da sav višak tekućine iscuri. Za poticanje optimalnog rasta, preporučuje se đubrenje jednom mjesečno, ili jednom do dvaput tokom tog perioda.
U roku od 45 dana, možete očekivati razvoj novog korijenja, a listovi će postati nevjerojatno veliki i živopisno zeleni. Cijeli proces možete pratiti putem videa dostupnog na ovom kanalu.
Ljuske od jaja također su odličan izvor hranjivih tvari za većinu biljaka, uključujući orhideje. One sadrže značajne količine kalcija i kalija, što ih čini idealnim organskim gnojivom. Da biste podstakli cvjetanje orhideja, zdrobite ljuske jaja i stavite ih u vodu. Ovaj postupak oslobađa esencijalne nutrijente u vodu. Nakon što voda proključa, sklonite je s vatre i ostavite da odstoji osam sati.
Nakon cijeđenja otopine, koncentrat možete čuvati u hladnjaku i koristiti za zalijevanje orhideja. Također, možete zdrobiti ljuske jaja i posuti ih po površini zemlje u posudi, nakon što ih pažljivo očistite i osušite kako bi se izbjegli neugodni mirisi.
Primjena vode od riže također se pokazala efikasnom kao gnojivo za orhideje, posebno u kombinaciji s vodom od kuhanog krumpira. Prije kuhanja, rižu treba dobro isprati, a voda od ispiranja koristi se za zalijevanje orhideja. Voda od kuhanog krumpira dodatno obogaćuje tlo kalijem i fosforom.
Po završetku kuhanja, sačuvajte vodu od krumpira, ostavite da se ohladi i njome nahranite orhideje. Ako želite dodatno pojačati hranjive tvari, preporučuje se da kuhate neoguljene komade krumpira prije nego ih stavite u lonac.
Mlijeko je još jedan prirodni izvor hranjivih tvari za orhideje, naročito kalcija i proteina bogatih dušikom, koji potiču njihov snažan rast. Mlijeko također ima antifungalna svojstva i može poslužiti kao preventiva protiv biljnih bolesti poput pepelnice. Preporučuje se razblažiti mlijeko vodom prije upotrebe. Ako se na dnu kutije za mlijeko nalazi ostatak tekućine, najbolje ga je razrijediti s vodom.
Važno je ne pretjerivati s upotrebom mlijeka, jer može izazvati neugodan miris i omesti rast biljaka. Mlijeko se nikako ne smije koristiti kao jedini način zalijevanja orhideja. Preporučuje se upotreba obranog ili poluobranog mlijeka, a razrjeđivanje mlijeka s vodom u omjeru 1:4 efikasno je protiv gljivičnih bolesti biljaka, primjenjujući ovu smjesu svakih dva do četiri tjedna.