Iako je jesen polako stigla i sadnja krumpira je završena, ukoliko imate plastenik i odgovarajuće uvjete, možete već sada započeti s sadnjom običnog ili slatkog krumpira. Na proljeće možete očekivati dobar urod, a danas vam donosimo sjajan trik za još bolji prinos.
Prvo, pripremite jednostavno gnojivo prije sadnje koje će poboljšati rast i osigurati uspješnu žetvu. Cijeli proces traje samo nekoliko minuta, a rezultati su vrijedni truda. Za ovo gnojivo potrebno je:
- 1 žlica dolomitnog vapnenca
- 3 žlice valjane zobi
- 2 litre vode
Upute za pripremu: Pomiješajte dolomitni vapnenac i zob u blenderu. Dodajte vodu i ostavite smjesu da odstoji 24 sata. Nakon toga, procijedite smjesu kroz grubo sito i dodajte još jednu litru čiste vode. Prije sadnje, pomiješajte šalicu ovog gnojiva s 3 litre vode, te tu otopinu ulijte u jamu za sadnju.
Osim ovog gnojiva, preporučuje se prihrana krumpira drvenim pepelom. Mnogi vrtlari su već započeli proljetne radove, a neki su počeli sa sjetvom i sadnjom. Datum sadnje ovisi o klimatskim uvjetima specifičnim za vašu regiju.
Drveni pepeo, kao prirodno gnojivo, postao je sve popularniji zbog visoke cijene komercijalnih gnojiva. Biljni pepeo sadrži minerale i organske spojeve, osobito kalij i kalcij, koji su vrlo korisni za krumpir. Osim što opskrbljuje biljke hranjivim tvarima, pepeo također štiti biljke, jača njihov imunitet i povećava prinos za do 15%. Krumpir koji se uzgaja uz pepeo razvija škrobniju teksturu i postaje ukusniji.
Preporučuje se posuti gomolje biljnim pepelom prije sadnje, a preporučena količina je 1 kg pepela na svaku vreću od 25 kg krumpira. Ako dijelite krumpir na manje dijelove, posipanje pepela na rezove pomoći će u dezinfekciji i bržem zacjeljivanju. Također, važno je pratiti pH reakciju tla jer pepeo ima alkalna svojstva, pa je idealan za kisele zemlje, dok ga treba izbjegavati u neutralnim ili alkalnim tlima.
Prije primjene pepela, možete dodati gnojivo u rov koji ste iskopali. Nakon dodavanja pepela, prekrivite ga tankim slojem zemlje, pazeći da gomolji ne dođu u izravan kontakt s gnojivom jer to može izazvati njihovo opekline.
Tajna Za Zdrav Urod Krumpira – Savjeti za Uspješan Uzgoj
Krumpir je jedna od najpopularnijih povrtnih kultura, a uzgoj može biti izuzetno uspješan ako se primjenjuju odgovarajuće metode. Iako postoje mnogi faktori koji utječu na urod, od pravilne pripreme tla do pravilnog zalijevanja, postoji nekoliko bonus savjeta koji vam mogu pomoći da ostvarite još bolji urod.
1. Priprema Tla – Ključ za Zdrav Krumpir
Kvaliteta tla je osnova za zdrav i bogat urod. Krumpir voli lagana, dobro drenirana tla koja su bogata hranjivim tvarima. Prvo, obavezno obavite analizu tla kako biste provjerili pH vrijednost. Ako je tlo previše kiselo, možete dodati dolomitni vapnenac kako biste uravnotežili pH. Tlo treba biti bogato organskim tvarima, pa je kompost, stajski gnoj i biljni pepeo izvrstan dodatak.
2. Izbor Pravilnog Sadnog Materijala
Za optimalni urod, koristite zdrave gomolje za sadnju. Prilikom odabira, izbjegavajte one koji su oštećeni ili bolesni. Gomolji bi trebali biti srednje veličine, s nekoliko zdravih klica. Također, prije sadnje, možete “klijati” gomolje tako da ih ostavite na svjetlu nekoliko dana, što će pomoći u bržem rastu biljke.
3. Pravilno Zasadite – Razmak i Dubina
Krumpir treba biti posađen na odgovarajuću dubinu kako bi imao dovoljno prostora za razvoj korijena. Idealna dubina sadnje je oko 10-15 cm. Razmak između redova treba biti oko 70 cm, dok bi razmak između gomolja u redu trebao biti 25-30 cm. Ovaj razmak omogućava biljkama dovoljno prostora za rast i sprječava stvaranje previše konkurencije za hranjive tvari.
4. Redovito Zaliвање
Krumpir je biljka koja voli vlagu, ali ne podnosi stajaću vodu. Stoga, važno je osigurati ravnotežu u zalijevanju. Preporuča se redovito zalijevanje, posebno u sušnim periodima, ali važno je izbjegavati pretjerano zalijevanje koje može dovesti do truljenja korijena. Zalijevanje treba biti ravnomjerno i ujutro ili navečer, kada je temperatura niža.
5. Mulčenje – Održava Vlaga i Sprječava Korov
Mulčenje je izvrsna tehnika za očuvanje vlage u tlu, smanjenje korova i zaštitu korijena. Upotrijebite organske materijale poput slame, komposta ili drvenih sjecki. Osim što sprječava rast korova, mulčenje također održava tlo hladnim i vlažnim, što je idealno za rast krumpira.
6. Prihrana za Bolji Urod
Osim osnovnih gnojiva poput komposta i stajskog gnoja, dodatak kalija i fosfora može značajno poboljšati kvalitetu i količinu urodu. Drveni pepeo, koji smo već spomenuli, izvrsno je prirodno gnojivo za krumpir, jer osim što opskrbljuje biljke s kalijem, također pomaže u borbi protiv bolesti i štetnika.
7. Zaštita od Štetnika i Bolesti
Krumpir je sklon određenim bolestima i štetnicima, poput krumpirove zlatice, plamenjače i različitih vrsta truljenja. Upotreba organskih insekticida, poput otopine od češnjaka ili ljute paprike, može pomoći u zaštiti biljaka. Također, redovito provjeravajte biljke kako biste na vrijeme primijetili eventualne znakove bolesti i poduzeli odgovarajuće mjere.
8. Berba – Kada Je Pravo Vrijeme?
Krumpir je spreman za berbu kada stabljike počnu žutjeti i sušiti se. Obično je potrebno 90 do 120 dana od sadnje do žetve, ovisno o sorti i uvjetima rasta. Berbu obavite u suhom vremenu kako biste izbjegli oštećenje gomolja, te ih pažljivo izvadite iz zemlje pomoću viljuške ili lopate.
Zaključak
Uz pravilnu pripremu, njegu i pažnju prema detaljima, vaš urod krumpira može biti izuzetno uspješan. Prirodna gnojiva, kao što su biljni pepeo i dolomitni vapnenac, mogu značajno poboljšati kvalitetu tla i biljaka. Uz te savjete, možete osigurati zdrav i bogat urod krumpira koji će zadovoljiti vaše prehrambene potrebe ili biti uspješan na tržištu. Sretno u vašem vrtu!