Site icon Radosno

Najveća GREŠKA u mašini za pranje sudova koju čine skoro svi: Nikada više!

Perilica posuđa je ključni aparat u mnogim kućanstvima jer značajno štedi vrijeme i energiju prilikom pranja posuđa, a uz to pomaže i u smanjenju potrošnje vode i struje. Iako mnogi ljudi na Balkanu koriste perilicu posuđa bez prethodnog čitanja korisničkog priručnika, važno je razumjeti kako je ispravno koristiti kako bi bila što učinkovitija.

Jedna od čestih pogrešaka je ispiranje posuđa prije nego što se stavi u perilicu. Iako se često smatra nužnim, ovo zapravo može potrošiti više vode i vremena, dok perilica posuđa sama obavlja pranje uz pomoć vruće vode i deterdženta. Umjesto ispiranja, jednostavno uklonite ostatke hrane s tanjura pomoću žlice ili papirnatog ručnika. Ova navika pomaže perilici da bolje obavi posao i štedi vodu.

Mnogi moderni modeli perilica posuđa uključuju sustav za uklanjanje tvrdokorne prljavštine, pa je dodatno čišćenje posuđa prije stavljanja u stroj zapravo suvišno. Također, važno je koristiti odgovarajući deterdžent, bilo da se radi o gelu, prahu ili tabletama, i pravilno dozirati količinu deterdženta. Ako vaša perilica posuđa podržava funkciju za sol i sredstvo za ispiranje, potrebno je koristiti ih u skladu s uputama za postizanje najboljih rezultata.

Za dugotrajan rad perilice, preporuča se redovito čišćenje samog aparata. To možete učiniti pomoću jednostavne metode: otvorite vrata perilice, pospite sodu bikarbonu i prašak za pecivo po dnu, i pustite da smjesa uđe u odvod. Zatvorite vrata i pokrenite ECO ciklus. Ovaj postupak omogućuje temeljito čišćenje perilice bez upotrebe kemikalija, a rezultat je savršeno čista perilica. Ova metoda je već testirana i stvarno daje odlične rezultate, pa je svakako vrijedno probati.

Kako optimizirati korištenje perilice posuđa za maksimalnu učinkovitost

Perilica posuđa je ne samo praktičan, već i ekološki uređaj koji može značajno smanjiti vaš ukupni trošak vode i energije ako je koristite na pravi način. U nastavku ćemo podijeliti nekoliko savjeta i trikova koji će vam pomoći da vaš stroj radi što učinkovitije, produžujući njegov vijek trajanja i čineći svakodnevni život lakšim.

1. Ispravno rasporedite posuđe

Mnoge osobe griješe tako što ne optimiziraju raspored posuđa u perilici. Posuđe treba biti raspoređeno tako da se voda može ravnomjerno distribuirati po cijelom prostoru. Veliki tanjuri trebaju biti okrenuti prema dolje, dok čaše i manje komade posuđa stavite na gornju policu. Ovo osigurava da voda dođe do svih dijelova posuđa i sprječava da neki dijelovi ostanu prljavi.

2. Koristite pravu količinu deterdženta

Iako može biti primamljivo staviti više deterdženta kako biste osigurali da će posuđe biti savršeno čisto, previše deterdženta može zapravo dovesti do naslaga na posuđu i u perilici. Uvijek slijedite preporuke proizvođača u vezi s količinom deterdženta. Previše deterdženta također može uzrokovati prekomjernu pjenjenje, što može oštetiti stroj i uzrokovati kvarove.

3. Iskoristite ECO program

Ako vaša perilica posuđa ima ECO program, uvijek ga odaberite kad god je to moguće. Ovaj ciklus koristi manju temperaturu i duže trajanje kako bi se smanjila potrošnja energije i vode, a istovremeno još uvijek učinkovito čisti posuđe. Iako možda nije idealan za prljavo posuđe, za lagano zaprljano posuđe je savršen izbor.

4. Redovito održavanje perilice posuđa

Redovito čišćenje perilice posuđa osigurava da stroj ostane u dobrom stanju i nastavi raditi učinkovito. Jednom mjesečno, očistite filtar, provjerite odvodnu cijev i obavite temeljito čišćenje unutrašnjosti pomoću posebnog sredstva za čišćenje perilica posuđa ili korištenjem prirodnih sastojaka poput sode bikarbone i octa. Ove akcije pomoći će u uklanjanju nakupljenih naslaga kamenca i masnoće.

5. Izbjegavajte stavljanje previše posuđa odjednom

Iako se može činiti kao dobra ideja stavljati što više posuđa u perilicu kako biste maksimalno iskoristili svaki ciklus, pretrpavanje perilice može dovesti do toga da se posuđe ne opere temeljito. Ostavite dovoljno prostora između komada posuđa kako bi voda mogla cirkulirati i očistiti svaki komad.

6. Smanjite temperaturu vode

Iako perilica posuđa obično koristi vrlo visoke temperature za čišćenje, mnogi modeli omogućuju podešavanje temperature. Smanjenjem temperature možete uštedjeti na potrošnji energije, a moderni deterdženti danas su dovoljno snažni da efikasno čiste i pri nižim temperaturama. Ovo je izvrstan način da uštedite energiju i smanjite troškove.

7. Provjerite tvrdoću vode

Tvrdoća vode može značajno utjecati na učinkovitost perilice posuđa. Ako voda u vašem području ima visoku tvrdoću, vaša perilica može se brže trošiti, a posuđe može ostati s naslagama. Ako perilica posuđa ima opciju za dodavanje soli, koristite je redovito kako biste omekšali vodu i spriječili taloženje kamenca. Ako ne, možete razmisliti o instalaciji sustava za omekšavanje vode u svom domu.

Zaključak:

Korištenje perilice posuđa na pravi način može vam uštedjeti puno vremena, novca i energije, a uz nekoliko jednostavnih prilagodbi možete još više optimizirati njezinu učinkovitost. Pravilan raspored posuđa, korištenje ECO programa, redovito održavanje i optimizacija potrošnje deterdženta pomoći će vam da vaša perilica posuđa bude dugotrajnija i učinkovitija. Slijedeći ove savjete, ne samo da ćete uživati u čistom posuđu, već ćete također smanjiti svoj ekološki otisak i troškove domaćinstva.

Exit mobile version