Gotovo svaki dan temeljito čistimo svoje životne prostore, pedantno ribajući i polirajući sve vidljive površine, uključujući pećnicu, televizor i radijator. Međutim, često zaboravljamo na najveću površinu od svih: zidove.
Bez obzira na vrstu boje, s vremenom zidovi postaju sivi, a ako se u prostoru puši, mogu čak i požutjeti. Prije nego što kupite kantu boje i sav potreban alat za osvježavanje prostorije, razmislite o čišćenju zidova pomoću tri svakodnevna sastojka koja već imate u kuhinji.
U zdjeli pomiješajte vodu, sodu bikarbonu i malo dezinficijensa. U ovu otopinu uronite valjak za žbukanje i nanesite je ravnomjerno po cijeloj površini zidova. Ako je potrebno, ponovite postupak.
Zidovi će ne samo izgledati svježe obojeni, već će i ispuštati ugodan miris. Ova DIY otopina učinkovit je način za uklanjanje tragova koje ostavljaju bojice i flomasteri koje koriste djeca.
Kako održavati zidove čistima između dubinskog čišćenja
Iako je temeljito čišćenje zidova s vremena na vrijeme važno, postoje i načini kako ih održavati čistima između ovih intervencija. Evo nekoliko korisnih savjeta koji će vam pomoći da zidovi ostanu svježi i čisti:
1. Redovito brišite prašinu
Koristite mekanu krpu ili mikrofiber tkaninu za brisanje zidova jednom tjedno. Ovo će pomoći u uklanjanju prašine i sitnih čestica koje se nakupljaju.
2. Pripazite na mrlje
Odmah nakon što primijetite mrlje ili fleke, pokušajte ih očistiti. Koristite blagu otopinu sapuna i vode ili specijalizirane proizvode za čišćenje zidova. Pamučna krpa ili spužva obično su dovoljni za ovaj posao.
3. Zaštita od oštećenja
Ako imate malu djecu ili kućne ljubimce, razmislite o postavljanju zaštitnih ploča na donji dio zidova ili korištenju zidne boje koja je otporna na mrlje. To će vam olakšati održavanje zidova čistima.
4. Zračne svježine
Kako bi zidovi imali ugodan miris, razmislite o korištenju prirodnih osvježivača zraka ili mirisnih svijeća. Također, redovito provjetravanje prostora pomaže u smanjenju mirisa i vlažnosti.
5. Izbjegavajte dim i vlagu
Ako je moguće, smanjite pušenje unutar kuće i koristite odvlaživače zraka u vlažnim prostorima poput kupaonica ili kuhinje. Ova dva faktora mogu značajno doprinijeti promjenama boje i stanju zidova.
6. Povremeno osvježavanje
Iako ne mora biti dubinsko čišćenje, razmislite o tome da svake godine osvježite zidove s novim slojem boje ili dodate neku novu dekoraciju koja će prekriti stare mrlje.
Održavanje zidova čistima može se činiti kao izazov, ali s ovim jednostavnim savjetima, možete produžiti vrijeme između temeljitih čišćenja i osigurati da vaši zidovi uvijek izgledaju najbolje moguće.