Oznake FAO 61, 71, 77 i 81 predstavljaju rizična ribolovna područja, a upravo takva tuna iz konzerve može biti prisutna na našim trpezama. Da li ste se ikada zapitali odakle potiče? Odgovor na to pitanje možete pronaći na ambalaži.
Udruženje potrošača Efektiva je na svom Twitter profilu podelilo primer konzerve tunjevine, na kojoj je jasno naznačeno da riba dolazi iz ribolovnih područja označenih kao rizična zbog povišenog nivoa radijacije.
„U prodavnicama se mogu pronaći proizvodi od ribe koja je ulovljena u područjima označenim kao rizična zbog visokog nivoa radijacije. Jedan od takvih proizvoda je tuna sa slike, koja sadrži ribu iz ribolovnih područja Tihog okeana, označenih crvenim slovima, zbog posledica havarije u nuklearnoj elektrani Fukušima. Iako se to dogodilo pre 12 godina, ispuštanje radioaktivne vode u more i dalje traje“, stoji u objavi uz fotografiju konzerve.
Rafovi marketa puni su ribljih proizvoda iz različitih delova sveta, a kada je reč o „divljoj“ ribi, na ambalaži mora biti navedeno ribolovno područje iz kojeg potiče (dok se za uzgojene ribe navodi zemlja u kojoj su uzgajane). Ribolovno područje se označava prema međunarodnoj klasifikaciji FAO brojem. Ove informacije su važne jer nam omogućavaju da saznamo da li je riba ulovljena u zoni sa zračenjem. Oznake FAO 61, 67, 71, 77, 81 i 87 označavaju upravo takva područja Tihog okeana.
Kako Oznake FAO na Ambalaži Mogu Uticati na Vaš Izbor Ribljih Proizvoda
Kada kupujete konzerviranu tunjevinu ili druge riblje proizvode, obično se fokusirate na rok trajanja, cenu, ili eventualno nutritivne vrednosti. Međutim, postoji još jedan važan faktor koji ne bi trebalo da zanemarite – oznake na ambalaži koje ukazuju na ribolovno područje iz kojeg riba potiče. Ove oznake nisu samo formalnost, već mogu pružiti ključne informacije o poreklu ribe, a ponekad i o potencijalnim rizicima za zdravlje.
FAO Oznake i Njihova Važnost
Svetska organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) razvila je sistem označavanja ribolovnih područja, koji pomaže da se standardizuje označavanje porekla ribe na globalnom nivou. Ova oznaka, koja je obavezna za divlju ribu, sastoji se od broja koji predstavlja određeni geografski region ili zonu u kojoj je riba ulovljena. Na osnovu tog broja, potrošači mogu dobiti informacije o potencijalnim ekološkim problemima u tom području, kao što su kontaminacija zrakom ili vodom, kao i uticaj ljudskih aktivnosti poput nuklearnih nesreća.
Rizična Ribolovna Područja: FAO Oznake i Radijacija
Neke od oznaka FAO, poput 61, 67, 71, 77, 81 i 87, označavaju područja Tihog okeana koja su zbog povišenog nivoa radijacije postala rizična. To su oblasti koje su bile pogođene posledicama havarije u nuklearnoj elektrani Fukušima 2011. godine. Iako je od tada prošlo više od decenije, problem nije u potpunosti rešen. Aktivnosti ispuštanja radioaktivne vode u okean i dalje traju, što može predstavljati potencijalnu opasnost za riblji svet u tim područjima.
Ove oznake su posebno važne jer se na tržištu mogu naći proizvodi od ribe ulovljene u tim područjima. Potrošači treba da budu svesni da riba iz tih zona može biti izložena većem nivou radijacije, što potencijalno može uticati na ljudsko zdravlje. Iako je nivo radijacije u većini slučajeva nizak, dugoročno izlaganje može predstavljati rizik.
Kako Čitati Oznake na Ambalaži?
Veoma je važno pažljivo čitati oznake na ambalaži ribljih proizvoda. Ako je riba ulovljena u nekom od rizičnih područja, to će biti jasno označeno odgovarajućim FAO brojem. Na primer, tuna koja dolazi iz oblasti pogođene Fukušimom biće označena sa FAO brojevima 61, 71, 77 ili 81. Ove oznake često dolaze uz upozorenje ili dodatne informacije koje mogu pomoći potrošaču da donese informisani izbor.
Ribolovna područja koja nisu označena kao rizična obično nisu predmet takvih upozorenja, iako to ne znači da su apsolutno sigurna. Stoga, kupci koji žele da budu posebno pažljivi u pogledu izbora ribe sa manjim rizikom mogu se odlučiti za proizvode sa oznakama koje nisu povezane sa rizičnim zonama.
Kako Ove Informacije Utječu na Kupovinu?
Svestan izbor baziran na oznakama FAO može imati dugoročne koristi, kako za zdravlje, tako i za zaštitu životne sredine. Kupovina ribe iz neproblematičnih područja može smanjiti potencijalnu izloženost radijaciji, dok istovremeno podržavate odgovorniju proizvodnju i ribolov. Potrošači koji su informisani o poreklu ribe mogu doprineti održivom razvoju i smanjenju ekoloških problema, što je posebno važno u vremenu kada su ekološki problemi postali globalna preokupacija.
Zaključak
Riblji proizvodi sa oznakama FAO ne samo da vam pomažu da saznate odakle riba dolazi, već vam takođe omogućavaju da donosite informisane odluke u pogledu zdravlja i bezbednosti. Kada sledeći put kupujete konzerviranu tunjevinu ili neki drugi riblji proizvod, obratite pažnju na ove oznake. Mogu vam pomoći da prepoznate potencijalne rizike, a istovremeno pružaju i dragocene informacije o održivosti i ekološkim uticajima ribolova u određenim područjima.