Site icon Radosno

ODMAH JE PROCVJETALA! 1 kašičica za svaki kućni cvijet i bujno cvjetanje je zagarantovano!

Ako ste pokušavali da podstaknete vašu biljku da cveta, ali ona uprkos svim vašim naporima odbija da se otvori, možda je vreme da isprobate prirodno đubrivo. Ovo đubrivo ne samo da poboljšava ishranu biljke, već može imati značajan uticaj na podsticanje cvetanja, naročito kod biljaka koje ste nabavili u cvjećari i koje ne pokazuje znakove cvjetanja čak i ako se pravilno održavaju.

Prema preporukama stručnjaka sa YouTube kanala Loucos das Plantas, upotreba jednostavnih, prirodnih materijala kao dodatka ishrani biljaka može značajno pomoći. Ovi sastojci pružaju biljkama sve potrebne hranljive materije koje su im neophodne za optimalan rast, uz dodatnu stimulaciju cvetanja.

Sastojci za prirodno đubrivo:

  1. Kora banane:
    • Zašto je važna: Kora banane sadrži visoke koncentracije kalijuma, koji je ključan za rast i razvoj cvetova. Kalijum je mineral koji pomaže biljci da razvije zdravije i veće cvetove. Osim toga, on poboljšava generalnu otpornost biljke na stresne uslove.
    • Kako koristiti: Možete jednostavno iseći koru banane na male komadiće i usitniti ih, a potom ih pomešati sa zemljom ili dodati direktno u zemlju oko korena biljke. Alternativno, možete staviti iseckanu koru u vodu i koristiti ovu vodu kao tečno đubrivo.
  2. Ljuske jajeta:
    • Zašto su korisne: Ljuske jajeta bogate su kalcijumom, koji je neophodan za pravilno formiranje ćelijskih zidova u biljci i za podršku zdravlju korena. Takođe, kalcijum pomaže u održavanju ravnoteže pH vrednosti u zemljištu, što olakšava biljci da apsorbuje druge hranljive materije.
    • Kako koristiti: Ljuske jajeta možete usitniti u prah i pomešati ih sa zemljom, ili ih staviti direktno u zemlju oko biljke. Ljuske jajeta se sporije raspadaju, pa će polako otpuštati kalcijum u tlo.
  3. Talog od kafe:
    • Zašto je koristan: Talog od kafe bogat je azotom, koji je ključan za rast lišća i biljnih stabala, ali i za stimulaciju cvetanja. Osim toga, kava sadrži minerale poput kalijuma, magnezijuma i fosfora, koji pomažu u rastu biljke.
    • Kako koristiti: Talog od kafe možete direktno dodati u zemlju, ili ga pomešati sa drugim materijalima za kompost. Takođe, možete koristiti tečno đubrivo od taloga tako što ga potopite u vodu, a zatim zalivate biljku.

Kako napraviti tečno prirodno đubrivo:

  1. Pomešajte ove sastojke u 1 litru vode: iseckanu koru banane, usitnjene ljuske jajeta i talog od kafe.
  2. Ostavite smesu da stoji 24 do 48 sati.
  3. Procedite smesu pre nego što je koristite za zalivanje biljke.

Za optimalne rezultate, koristite ovo prirodno đubrivo svakih 10 do 15 dana. Redovno korišćenje može značajno poboljšati zdravlje biljke, podstaći rast cvetova i učiniti biljku otpornijom na stresne uslove.


Spatifilum: Još detaljniji vodič za negu i karakteristike

Spatifilum je biljka koja nije samo estetski privlačna, već ima i funkcionalnu vrednost, jer je poznata po svojoj sposobnosti da pročišćava vazduh. Pored toga, spatifilum je biljka koja je vrlo prilagodljiva i jednostavna za negu, što je čini odličnim izborom za one koji tek počinju sa negom biljaka, ali i za iskusnije ljubitelje biljaka koji žele biljku koja je niska u održavanju.

Izgled spatifiluma:

Spatifilum se prepoznaje po elegantnim, dugim, tamno zelenim listovima koji se lepo kontrastiraju sa belim cvetovima. Cveće se sastoji od karakteristične bele brakteje koja okružuje sitne cvetiće na cvetnom klipu. Brakteja nije pravi cvet, već specifičan list koji privlači pažnju svojim oblikom i bojom. Cvetovi spatifiluma mogu trajati nekoliko nedelja, a biljka može cvetati tokom celog proleća i leta, dok u zimskom periodu cvetanje usporava.

Prednosti spatifiluma:

  1. Pročišćavanje vazduha: Spatifilum je jedna od najefikasnijih sobnih biljaka za pročišćavanje vazduha. Prema istraživanju NASA-e, spatifilum uklanja štetne toksine kao što su benzen, formaldehid, trikloretilen i amonijak. Ova sposobnost ga čini odličnim izborom za prostorije sa lošim provetravanjem ili za domove u kojima su prisutni sintetički materijali koji zagađuju vazduh.
  2. Poboljšanje vlažnosti: Pored toga što pročišćava vazduh, spatifilum pomaže u održavanju vlažnosti prostora jer isparava vodu kroz svoje listove, čime poboljšava kvalitet vazduha u suvim prostorijama, naročito tokom zimskih meseci.

Zahtevi za negu spatifiluma:

  1. Svetlost: Spatifilum najbolje uspeva u difuznoj svetlosti. Preporučuje se da ga držite u svetlim prostorijama, ali ne direktno na suncu, jer to može izazvati opekotine na lišću. Ukoliko nemate puno prirodnog svetla, spatifilum se može prilagoditi i slabijoj svetlosti, ali će njegov rast biti sporiji.
  2. Zalivanje: Spatifilum voli da mu zemlja bude vlažna, ali ne previše mokra. Preporučuje se zalivanje kada se gornji sloj zemlje osuši na dodir, ali pazite da ne preterate sa zalivanjem. Prekomerno zalivanje može uzrokovati truljenje korena. U zimskim mesecima, kada biljka ulazi u fazu mirovanja, smanjite učestalost zalivanja.
  3. Temperatura i vlažnost: Spatifilum voli toplotu i visoku vlažnost, pa se preporučuje da ga držite u prostorijama sa temperaturama između 18 i 24 °C. Zimi, kada je vazduh u zatvorenom prostoru često suv, preporučuje se prskanje biljke sa malo vode ili korišćenje ovlaživača vazduha.
  4. Zemlja i prihrana: Spatifilum najbolje uspeva u zemlji koja je dobro drenirana i bogata humusom. Koristite zemlju koja zadržava vlagu, ali se ne zadržava previše vode. Prihranjivanje je važno, naročito tokom perioda rasta. Preporučuje se korišćenje tečnog đubriva jednom mesečno tokom proleća i leta. Zimi, biljku treba odmoriti od prihrane jer tada ne raste aktivno.

Uz pravilnu negu, spatifilum može biti izuzetno dugotrajan i lep dodatak vašem domu.

Exit mobile version