U današnjem svijetu, često smo izloženi različitim informacijama o detoksikaciji dostupnim na internetu, no važno je te informacije prihvatiti s oprezom i kritičkim stavom. U nastavku poslušajmo savjete doktora Dejana Čubrila, priznatog stručnjaka u oblasti sportske medicine i profesora fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu.
Redovito čišćenje organizma na prirodan način postalo je ključno za održavanje zdravlja i ravnoteže. Dr. Čubrilo naglašava važnost razumijevanja detoksikacije, ali i njeno pravilno primjenjivanje. Popularna ideja o detoksikaciji često se veže uz kratkotrajna rješenja, poput postova ili sokova, no dr. Čubrilo ističe da to ne bi trebalo biti shvaćeno kao prolazni trend. Umjesto toga, detoksikaciju treba promatrati kao dugotrajan i sustavan proces koji podrazumijeva promjenu životnih navika i načina ishrane. Tijelo s vremenom akumulira toksine koji mogu izazvati razne poremećaje, osobito kada su posljedica loše prehrane.
Jedan od ključnih faktora za zdravlje jetre, prema dr. Čubrilu, je kontrola razine inzulina. Povišeni inzulin može dovesti do masne jetre i povišenog kolesterola. Iako sama konzumacija određene hrane ne izaziva direktno stvaranje kolesterola, redovita konzumacija brze hrane otežava probavu i dovodi do povećanja inzulina, što posljedično podstiče proizvodnju kolesterola. Umjesto straha od kolesterola, preporučuje se usredotočiti na promjenu prehrambenih navika kroz povećan unos voća i povrća bogatog antioksidansima.
Dr. Čubrilo savjetuje uključivanje voća i povrća u svakodnevne obroke u manjim količinama, između 50 i 100 grama, te naglašava važnost pravilne pripreme hrane kako bi se izbjeglo prekomjerno unosivanje šećera i masti, što može negativno uticati na zdravlje gušterače.
Pored prehrane, dr. Čubrilo govori i o detoksikacijskim sokovima, ali upozorava na mogućnost povećanja inzulina zbog konzumacije čistih sokova. Stoga preporučuje konzumaciju cijelog voća i povrća bogatog vlaknima, koja olakšavaju probavu i smanjuju pritisak na gušteraču. Posebno osobe starije od 30 godina trebale bi obratiti pažnju na unos mliječnih proizvoda jer oni mogu otežati proces detoksikacije.
Jedan od korisnih savjeta za poticanje probave i detoksikacije je konzumacija smokava i datulja, posebno kada se natapaju u vodi. Ova voća pomažu u čišćenju crijeva i žuči te opskrbljuju tijelo potrebnim hranjivim tvarima. Dr. Čubrilo je o ovim temama govorio u emisiji „Ordinacija“ na RTS-u, potičući gledatelje da u svoju prehranu uključe i datulje.
Na kraju, jasno je da je detoksikacija važan proces koji zahtijeva pažljivo planiranje i promišljene prehrambene navike kako bi tijelo dugoročno ostalo zdravo i u ravnoteži.