Kako sprečiti proklijavanje krompira
Proklijavanje krompira može biti česta pojava, ali postoje načini da se to spreči. Ubrzanje ovog procesa često je rezultat sitnih grešaka u čuvanju, pa ćemo vam ovde dati nekoliko saveta kako da ga izbegnete.
Kada krompir proklija, skrob se pretvara u šećer, što ga priprema za novi rast. Tokom zime i ranog proleća, krompir “želi da raste”, pa klice brzo izbijaju. Sitne greške u čuvanju mogu doprineti ubrzanju ovog procesa i propadanju krompira.
Uslovi čuvanja
Najbolje je čuvati krompir na tamnom, suvom i hladnom mestu, izbegavajući prehladnu sredinu kako se ne bi smrznuo. Nikada ga ne perite pre odlaganja; umesto toga, samo uklonite zemlju rukama. Držite krompir dalje od izvora svetlosti. Ako krompir omekša, možete ga staviti u hladnu vodu na dva sata da očvrsne i poboljša ukus. Uvek odstranite zelene delove.
Trik s jabukom
Jedan od zanimljivih trikova za usporavanje klijanja krompira uključuje jabuku. Ako stavite jednu jabuku u vreću s krompirom, to može sprečiti klijanje.
Naučnici su istraživali ovu temu i potvrdili da ovaj trik deluje, ali može imati kontraefekat ako se ne primeni pravilno. Etilen, gas koji jabuke otpuštaju dok sazrevaju, može usporiti klijanje krompira. Ovo je jedini biljni hormon u gasovitom stanju koji biljke izlučuju tokom sazrevanja.
Etilen može ubrzati propadanje krompira kada se drži s jabukama, ali je dokazano da usporava klijanje samo u niskim koncentracijama. Naime, kilogram jabuka otpušta oko 1,7 ml etilena u 24 sata, što može biti previše za krompir. Međutim, ako jabuke držite uz krompir u otvorenoj vreći ili posudi sa jednom ili dve jabuke (u zavisnosti od količine krompira), gas će se otpuštati u količinama dovoljno malim da spreči klijanje, jer će moći izlaziti iz vreće ili kutije.
Kako optimalno čuvati krompir
Krompir je jedan od najomiljenijih i najčešće korišćenih sastojaka u kuhinji, ali pravilno čuvanje može značajno uticati na njegov kvalitet i svežinu. U ovom članku ćemo vam dati nekoliko dodatnih saveta o tome kako da optimalno čuvate krompir i tako produžite njegov rok trajanja.
1. Izbor pravog mesta za čuvanje
Krompir je najbolje čuvati na tamnom i suvom mestu. Idealna temperatura za čuvanje krompira je između 7°C i 10°C. Izbegavajte mesta koja su previše hladna (kao što je frižider) ili previše topla (kao što je blizu šporeta).
2. Upotreba ventiliranih kontejnera
Držite krompir u ventiliranim kontejnerima, poput mrežastih vreća ili kutija s otvorima. Ovo omogućava cirkulaciju vazduha, što pomaže u smanjenju vlažnosti i sprečava nakupljanje plesni.
3. Izbegavanje kontakta s drugim povrćem
Krompir ne bi trebao biti čuvan s drugim vrstama povrća, posebno lukom. Ove vrste povrća ispuštaju gasove koji mogu ubrzati kvarenje krompira.
4. Redovno proveravanje
Periodično proveravajte krompir i uklonite sve klice ili mekane delove. To će sprečiti da se proklijali krompir proširi na druge gomolje.
5. Održavanje vlažnosti
Ako primetite da je krompir suviše suv, možete ga staviti u vlažnu krpu na kratko vreme. Međutim, izbegavajte prekomernu vlagu, jer to može dovesti do truljenja.
6. Korišćenje paprike
Ako često čuvate krompir, možete u kutiju dodati nekoliko suvih paprika. One će upiti višak vlage i pomoći u održavanju krompira svežim duže vreme.
7. Pravilno skladištenje u kuhinji
Ako ne možete da pronađete idealno mesto za čuvanje krompira, potrudite se da ga držite na polici u kuhinji, daleko od svetlosti i toplote.
Zaključak
Pravilno čuvanje krompira može značajno produžiti njegovu svežinu i kvalitet. Primenom ovih jednostavnih saveta, uživaćete u ukusnim obrocima bez brige o brzom kvarenju ovog dragocenog sastojka.