Site icon Radosno

Više ne kuvam pirinač u vodi, ovo je savršeno: Jedan trik kuvara i nikada niste jeli bolji prilog – PREPORUČITE SVIMA!

Riža je izuzetno zdrava i svestrana namirnica koja može biti i prilog i glavno jelo. Potiče iz Azije, gdje je osnova ishrane, i koristi se na razne načine. U ovom receptu ćemo predstaviti efikasan način pripreme riže, koristeći vodu koja nastaje prilikom njenog ispiranja, a koja sadrži korisne minerale poput fosfora i kalcija. Ova voda može biti korisna za zalijevanje biljaka, čišćenje voća i povrća, uklanjanje mirisa sa mesa i plodova mora (ako se doda malo soli), a može se koristiti i za čišćenje hrđe ili izbijeljivanje tkanina.

Za pripremu riže potrebni su sljedeći sastojci: 30 grama svježeg maslaca, 2 grama crnog papra, 200 grama oguljene riže, 8 grama soli i 1200 mililitara pileće juhe. Nakon što dobro operete rižu, ocijedite je i osušite. U tavi otopite maslac, dodajte rižu i pržite je na laganoj vatri dok ne ispari ostatak vode. Zatim dodajte juhu, posolite, pobiberite i ostavite da kuha na laganoj vatri 18-20 minuta, dok riža ne upije svu tekućinu. Ako nešto ostane, bacite višak tekućine. Poslužite rižu kao savršen prilog—meku i ukusnu.

Pri pripremi riže važno je obratiti pažnju na nekoliko stvari. Količina riže zavisi od broja osoba koje ćete poslužiti, a potrebno je osigurati dovoljno vode, malo soli i 2-3 kapi bijelog rižinog octa po kilogramu riže. Također, preporučuje se namastiti lonac ako je potrebno. Rižu stavite u zdjelu, prelijte vodom i temeljito operite rukama kako biste uklonili nečistoće. Obično je dovoljno jedno ili dva pranja, dok stariju rižu nije preporučljivo prati više od tri puta. Nakon pranja, stavite rižu u duboki lonac, dodajte sol, dobro promiješajte i ostavite da odstoji 30 minuta prije kuhanja. Za optimalnu mekoću, rižu kuhajte 5-10 minuta prije posluživanja i uživajte u ovom jednostavnom, ali ukusnom jelu.

Tajne pripreme savršene riže

Riža je jedna od najomiljenijih i najuniverzalnijih namirnica na svijetu, koja je osnovni sastojak u mnogim kuhinjama. Bez obzira na to da li je koristite kao prilog, glavno jelo ili čak u slatkim desertima, riža je uistinu prilagodljiva i lako se kombinira s različitim jelima. Ipak, da bi riža bila savršeno pripremljena, potrebno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih koraka. U ovom bonus članku otkrivamo tajne koje će vam pomoći da svaki put pripremite rižu koja je mekana, mirisna i savršeno skuhana.

1. Odabir vrste riže

Postoji mnogo različitih vrsta riže, i važno je odabrati onu koja odgovara jelu koje pripremate. Bijela riža je najčešće korištena, dok smeđa riža sadrži više vlakana i ima jači okus. Aromatične vrste riže, poput basmati ili jasmin, dodaju posebnu notu jelima i izvrsno se slažu s curryjem, pečenim mesom ili povrćem. Za kuhanje riže, obratite pažnju na pakiranje jer različite vrste riže mogu imati različite zahtjeve za kuhanje.

2. Pranje riže

Iako mnogi ljudi preskoče ovaj korak, pranje riže prije kuhanja vrlo je važno. Naime, riža često sadrži višak škroba koji može učiniti da riža bude ljepljiva ili previše guste teksture. Pranje riže uklanja višak škroba i omogućava da riža bude suvlja i odvojena nakon kuhanja. Iperite rižu nekoliko puta u hladnoj vodi dok voda ne postane bistra. Ovaj proces je osobito važan za bijelu rižu, dok smeđa riža može zahtijevati manje ispiranja.

3. Količina vode i pravilna temperatura

Jedan od najvažnijih faktora u pripremi riže je pravilna količina vode. Uobičajena pravila kažu da je potrebno oko 1,5 do 2 šalice vode za svaku šalicu riže, ovisno o vrsti riže koju koristite. Važno je i kuhati rižu na laganoj vatri kako bi se ravnomjerno skuhala. Naglo kuhanje može uzrokovati da riža postane previše tvrda ili da ispari previše vode. Nakon što riža dosegne točku ključanja, smanjite vatru na minimum i pustite da se kuha u miru.

4. Korištenje juhe ili začina

Jedan od trikova za poboljšanje okusa riže je korištenje pileće ili povrćne juhe umjesto obične vode. Juha dodaje dubinu okusa, a riža postaje bogatija i aromatičnija. Za dodatne začine, možete dodati lovorov list, crni papar ili čak nekoliko kapi bijelog rižinog octa, koji će pomoći da riža bude još mekša i ljuštiva. Mnogi kuhari također preporučuju dodavanje maslaca ili maslinovog ulja u rižu kako bi dobili bogatiji okus i nježniju teksturu.

5. Opuštanje riže nakon kuhanja

Jedan od ključeva za savršeno kuhanje riže je ostaviti je da “odmori” nakon što je kuhana. Kada riža upije svu tekućinu, isključite vatru i pokrijte lonac s poklopcem. Ostavite rižu da odstoji oko 10 minuta, čime će se para ravnomjerno rasporediti, a riža će postati još mekša. Ako želite, možete vilicom lagano prozračiti rižu kako bi bila manje kompaktna.

6. Dodatne varijacije

Riža se može obogatiti na razne načine. Ako želite da vaša riža bude posebna, možete je obogatiti prženim lukom, orašastim plodovima, suhim grožđem ili povrćem. Za ljubitelje začina, tu je uvijek opcija dodavanja kurkume, cimeta ili kvasca za jači okus. Riža može biti i glavno jelo ako je obogatite proteinima poput piletine, ribe ili tofu-a, a sve začinite omiljenim umakom.

7. Kako koristiti vodu od riže

Kao što smo spomenuli u prvom članku, voda koja se koristi za pranje riže nije samo otpad, već ima brojne korisne primjene. Osim što je odlično sredstvo za zalijevanje biljaka, ova voda sadrži mnoge minerale poput fosfora, kalcija i vitamina B. Možete je koristiti za čišćenje voća, povrća ili čak kao prirodni losion za kožu. Ako volite koristiti prirodne proizvode, ova voda može poslužiti i za ispiranje kose, čineći je mekšom i zdravijom.

Zaključak

Priprema savršene riže nije ništa komplicirano, ali traži pažnju na detalje. Odabir prave vrste riže, pravilna količina vode, kvalitetni začini i pravovremeno “odmaranje” nakon kuhanja ključni su za postizanje vrhunskog rezultata. Bilo da je koristite kao prilog, dio glavnog jela ili čak kao osnovu za složenije pripreme, riža će uvijek biti odličan izbor za vašu kuhinju. Ne zaboravite iskoristiti vodu od riže na pametan način, jer je to ekološki prihvatljiv i koristan dodatak koji nikako ne smijete zanemariti.

Exit mobile version