Ako se suočavate s neprijatnim zadahom iz usta i nadimanjem stomaka, postoji nekoliko prirodnih rešenja koja vam mogu pomoći.
Nadimanje i gasovi često su rezultat teže i začinjene hrane ili nedostatka fizičke aktivnosti, što može usporiti cirkulaciju krvi i limfe. Da biste olakšali ove probleme, možete koristiti masažu poznatu kao “suho četkanje”. Ova tehnika se izvodi pomoću meke četke za telo i uključuje kratke, brze pokrete u pravcu srca. Počnite od nogu, prelazite na ruke i završite laganim kružnim pokretima preko stomaka. Ne pritiskajte previše – masaža bi trebala trajati oko dva minuta. Ova metoda može pomoći u poboljšanju cirkulacije i oslobađanju “zarobljenih” tečnosti u telu.
Za neprijatan zadah iz usta, osim što treba da se pridržavate uravnotežene ishrane bogate prebioticima i probioticima, važno je i redovno održavati oralnu higijenu. Upotreba četkice, paste za zube i interdentalnog konca je ključna. Da biste dodatno osvežili dah, možete koristiti vodu s rastvorenim prahom cimeta. Prema rečima mikrobiologa dr Lukasa Roze, topla voda s cimetom može eliminisati bakterije koje uzrokuju loš zadah. Sipajte kašičicu cimeta u šolju vrele vode, ostavite da stoji desetak minuta, a zatim temeljno isperite usta. Ovu proceduru možete ponavljati dva puta dnevno.
Za inkontinenciju, koja može biti problem kod kašlja i kijanja, posebno kod žena nakon porođaja, preporučuju se određene vežbe. Najjednostavnija vežba je istezanje celog tela. Ispravite se, podignite ruke visoko iznad glave kao da pokušavate da dodirnete plafon, a zatim se polako savijte u struku napred i pokušajte da dotaknete pod. Ovu vežbu radite nekoliko minuta dnevno.
Druga vežba fokusira se na Kegelove mišiće – mišiće koji kontrolišu protok urina i tonus vagine. Osećaćete ih kada tokom mokrenja pokušate da prekinete mlaz urina. Da biste ih ojačali, stegnite ove mišiće nekoliko minuta dnevno – brojite do deset, pa otpustite, zatim ponovite. Kao i kod svih vežbi, doslednost je ključna i rezultati će biti vidljivi za oko šest nedelja.