Site icon Radosno

PLUĆNA EMBOLIJA JE VEĆI UZROK SMRTI OD INFARKTA! Dr Seferović otkriva: “Glavni simptom se vidi na nozi”

Kardiolog dr. Petar Seferović objašnjava kada se javlja plućna embolija i koji su simptomi tromboze.

Nakon rutinske operacije slepog creva, žena iz Sremske Mitrovice (44) preminula je tokom oporavka kod kuće zbog tromba. Iako je izašla iz bolnice i povremeno imala temperaturu, nije dobila terapiju za trombozu. Mediji navode da je uzrok smrti najverovatnije plućna tromboembolija, koja je nastala usled tromba koji je krenuo iz noge, na kojoj je imala bolove.

Dr. Seferović ističe da ovakva situacija nije neuobičajena i da se često javlja u postoperativnom periodu. Ipak, napominje da postoje rutinske mere za prevenciju, koje očigledno nisu primenjene u ovom slučaju. “Plućna embolija je jedan od najčešćih uzroka smrtnosti, češća od infarkta, moždanog udara i malignih bolesti”, dodaje dr. Seferović.

Kardiolog objašnjava da je otečena noga glavni simptom tromboze, koji je često praćen velikim bolom i crvenilom, što ukazuje na zapaljenje vene. Ovakav otok može se javiti bilo gde, ali najčešće je prisutan na nogama zbog velikog broja vena. Preventiva za plućnu emboliju i trombozu, prema dr. Seferoviću, uključuje ultrazvuk, dok povišena temperatura može biti znak nastanka tromba, jer telo reaguje na veliko zapaljenje.

Najvažniji faktori za nastanak tromboze su promenjeni krvni status, a postoje i određene krvne bolesti koje povećavaju rizik od tromboze. Dr. Seferović savetuje redovne preglede, uključujući kontrolu šećera, holesterola, krvne slike i ultrazvuk stomaka jednom godišnje, naročito za osobe mlađe od 40 godina.

Kako prevenirati trombozu i plućnu emboliju: Stručni saveti kardiologa

Tromboza i plućna embolija su ozbiljna medicinska stanja koja mogu biti fatalna ako se ne prepoznaju na vreme. Iako je rizik od ovih bolesti prisutan kod svih, postoje određene preventivne mere koje mogu značajno smanjiti mogućnost nastanka ovih opasnih stanja, naročito u postoperativnim periodima.

Šta je tromboza?

Tromboza je formiranje krvnog ugruška (tromba) u krvnim sudovima, što može ometati normalan protok krvi. Ako tromb otputuje iz mesta nastanka i dođe do pluća, može izazvati plućnu emboliju, potencijalno fatalno stanje. Ovo je najčešći uzrok smrti od kardiovaskularnih bolesti, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije.

Rizici i uzroci tromboze

Tromboza se može razviti iz različitih razloga, uključujući dugotrajnu imobilizaciju, operativne zahvate, povrede ili čak genetske predispozicije. Posle operacija, posebno onih koje uključuju duže ležanje ili primenu anestezije, rizik od stvaranja tromba je značajno veći. Ovakvi slučajevi često uključuju pacijente koji se brzo oporavljaju, ali ne primenjuju adekvatnu terapiju za prevenciju tromboze.

Simptomi tromboze

Najčešći simptom tromboze je otok na jednoj od nogu, koji može biti bolan i crven. U nekim slučajevima, simptomi mogu biti suptilniji, poput povremenih bolova u nogama, naročito pri hodanju. Ukoliko primetite bilo koji od ovih simptoma, važno je odmah potražiti medicinsku pomoć. Temperatura tela može takođe ukazivati na upalni proces u organizmu, što može biti povezano sa trombozom.

Prevencija tromboze i plućne embolije

  1. Redovne medicinske provere: Jedan od ključnih faktora u prevenciji je redovno praćenje stanja krvi i zdravlja. Kontrola krvnih parametara, uključujući holesterol i šećer u krvi, može pomoći u otkrivanju potencijalnih problema koji povećavaju rizik od tromboze.
  2. Ultrazvuk kao preventiva: Ultrazvučni pregled krvnih sudova nogu može otkriti rane znakove tromboze, naročito kod pacijenata sa povećanim rizikom, kao što su oni koji su pretrpeli operativni zahvat ili imaju istoriju tromboze u porodici.
  3. Fizička aktivnost: Redovno kretanje i lagane fizičke vežbe, naročito u postoperativnim periodima, mogu znatno smanjiti rizik od stvaranja tromba. Ako je pacijent duže nepokretan, lekar može preporučiti posebne terapije ili lekove za sprečavanje tromboze.
  4. Pravilna terapija nakon operacije: Za pacijente koji su nedavno operisani, važno je pridržavati se lekarskih uputstava u vezi sa korišćenjem lekova za prevenciju tromboze. Ovi lekovi mogu značajno smanjiti rizik od nastanka tromba i plućne embolije.
  5. Kontrola težine i zdravlje krvnih sudova: Zdrav način života, koji uključuje uravnoteženu ishranu, prestanak pušenja i umerenu konzumaciju alkohola, takođe je od ključne važnosti za smanjenje rizika od tromboze.

Zašto je rana dijagnoza ključna?

Prepoznavanje simptoma tromboze i plućne embolije u ranim fazama može drastično poboljšati ishod lečenja. Ukoliko primetite otečene noge, bolove u telu ili povišenu temperaturu, ne oklijevajte da potražite savet od lekara. Rana intervencija može spasiti život i sprečiti teže posledice po zdravlje.

Zaključak

Plućna embolija i tromboza su ozbiljni zdravstveni problemi, ali uz odgovarajuću prevenciju i pravovremenu dijagnozu, njihovi fatalni ishodi mogu biti izbegnuti. Redovne medicinske provere, fizikalna aktivnost, kao i pažljivo praćenje simptoma mogu značajno smanjiti rizik i obezbediti zdraviji život. Kardiolog dr. Petar Seferović ističe da je najvažnije održavanje dobrog zdravlja i pridržavanje preporučenih preventivnih mera kako bi se izbegli ovi potencijalno smrtonosni problemi.

Exit mobile version