Zanimljivosti

3 RAZLOGA ZBOG KOJIH SE PREZNOJAVAMO NOĆU: Jedan nije nimalo naivan i zahteva hitan odlazak kod lekara

Noćno znojenje je često, naročito tokom leta kada su temperature visoke, ali ako se javlja redovno, može ukazivati na neki drugi zdravstveni problem. Nutricionista Dr. Ema Derbišir, u razgovoru sa The Mirror-om, podelila je moguće uzroke ovog problema.

Znojenje tokom noći je uobičajeno, pa to nije nužno razlog za brigu. Faktori kao što su nošenje toplije pidžame, pokrivači ili visoke temperature mogu izazvati pojačano znojenje. Međutim, ako se redovno budite u mokroj posteljini, čak i u hladnoj prostoriji, može postojati neki dublji uzrok.

Noćno znojenje postaje problem kada se znojite toliko da vam je odeća i posteljina mokra, čak i kada je temperatura u sobi niska. Ovo se može dešavati i deci i odraslima. Dr. Derbišir navodi da je menopauza čest uzrok noćnog znojenja, jer dolazi do pada nivoa hormona, što dovodi do navala vrućine i znojenja. Preporučuje promene u načinu života, kao što je spavanje u hladnoj prostoriji i izbegavanje alkohola, a ukoliko to ne pomogne, važno je posetiti lekara kako bi se istražio uzrok i propisala odgovarajuća terapija. Istraživanja sugerišu da magnezijum može pomoći u smanjenju navala vrućine, a može se uneti kroz orašaste plodove, semenke, žitarice i pasulj.

Takođe, noćno znojenje može biti povezano sa hormonskim problemima, poput hipertireoze (visokog nivoa hormona štitne žlezde), dijabetesa ili hormonskih promena. Hipotalamus, koji kontroliše telesnu temperaturu, može biti pod uticajem ovih promena, što dovodi do pojačanog znojenja. Anksioznost i stres takođe mogu izazvati noćno znojenje, jer utiču na ravnotežu minerala u organizmu.

Zdravstveni stručnjaci preporučuju unošenje hrane bogate kalijumom (poput banana, krompira, citrusa), magnezijumom (badema, indijskih oraščića, pasulja, semenki bundeve) i kalcijumom (mleko, jogurt, brokoli), kao i gvožđa (crveno meso, integralne žitarice) kako bi se regulisala ravnoteža minerala.

Kako sprečiti noćno znojenje i poboljšati kvalitet spavanja

Noćno znojenje može biti neprijatno iskustvo koje narušava kvalitet spavanja, a ponekad ukazuje na dublje zdravstvene probleme. Ako se redovno budite sa mokrom posteljinom, važno je razmisliti o mogućim uzrocima i načinu kako da ublažite ovaj problem. Srećom, postoje efikasni saveti i strategije koje vam mogu pomoći da se nosite sa noćnim znojenjem i poboljšate kvalitet vašeg sna.

1. Pronađite optimalnu temperaturu u spavaćoj sobi

Jedan od najjednostavnijih i najefikasnijih načina da smanjite noćno znojenje jeste da obezbedite odgovarajuću temperaturu u spavaćoj sobi. Idealna temperatura za spavanje je oko 18-20°C. Previsoka temperatura može izazvati znojenje, dok preniska može dovesti do nelagodnosti. Ako vaša soba ima tendenciju da se pregreje, razmislite o korišćenju ventilatora ili klima uređaja, ili otvorite prozor kako biste omogućili cirkulaciju vazduha.

2. Održavajte zdravu ishranu i balans minerala

Nedostatak važnih minerala može doprineti povećanom znojenju. Kalijum, magnezijum, kalcijum i gvožđe igraju ključnu ulogu u regulaciji telesne temperature i ravnoteži elektrolita. Ako se često znojite tokom noći, pokušajte da obogatite svoju ishranu sa namirnicama koje sadrže ove minerale. Banane, krompir, zeleno lisnato povrće, bademi i pasulj su samo neki od izvora koji mogu pomoći u smanjenju znojenja. Takođe, možete razmisliti o upotrebi multivitaminskih i multimineralnih dodataka, uz prethodnu konsultaciju sa lekarom.

3. Posvetite pažnju upravljanju stresom i anksioznošću

Stres i anksioznost često su povezani sa noćnim znojenjem. Napadi panike, stresne situacije i emocionalna napetost mogu izazvati telesnu reakciju koja uključuje pojačano znojenje. Učenje tehnika opuštanja, kao što su meditacija, duboko disanje ili joga, može vam pomoći da smanjite nivo stresa i poboljšate kvalitet spavanja. Pokušajte da praktikujete ove tehnike pre spavanja kako biste smirili um i telo.

4. Razmislite o zdravstvenim problemima

Ako su promene u životnim navikama i ishrani nedovoljno efikasne, noćno znojenje može biti simptom nekih ozbiljnijih zdravstvenih problema. Menopauza, problemi sa štitnom žlezdom, dijabetes, infekcije ili hormonska neravnoteža mogu biti uzroci pojačanog znojenja. Ako primetite da se noćno znojenje javlja zajedno sa drugim simptomima, poput umora, promjena težine, nemogućnosti da regulišete temperaturu tela ili nelagodnosti, obratite se svom lekaru. On ili ona može obaviti potrebne testove i prepisati odgovarajući tretman.

5. Prilagodite odeću i posteljinu

Jednostavne promene u odeći i posteljini mogu značajno uticati na smanjenje noćnog znojenja. Preporučuje se da spavate u laganoj, prozračnoj odeći od prirodnih materijala poput pamuka, koji omogućavaju koži da diše. Takođe, razmislite o upotrebi laganih pokrivača i posteljine koja omogućava dobru cirkulaciju vazduha, kao što su jastuci i dušeci sa tehnologijom koja upija vlagu.

6. Pijte dovoljno vode, ali izbegavajte alkohol i kofein

Pijenje dovoljno vode tokom dana važno je za održavanje ravnoteže tečnosti u organizmu. Međutim, pokušajte da izbegavate pijenje previše tečnosti neposredno pre spavanja kako biste smanjili verovatnoću da se probudite tokom noći. Takođe, alkohol i kofein mogu povećati telesnu temperaturu i izazvati noćno znojenje, pa je preporučljivo da ih izbegavate u večernjim satima.

Zaključak

Noćno znojenje može biti izazvano različitim faktorima, od spoljašnjih uslova do unutrašnjih zdravstvenih problema. Srećom, postoje mnoge strategije koje mogu pomoći u ublažavanju ovog problema i poboljšanju kvaliteta spavanja. Pravilna ishrana, adekvatna temperatura u spavaćoj sobi, upravljanje stresom i redovne posete lekaru ključni su koraci ka boljem snu i zdravlju. Ako primetite da se noćno znojenje ne povlači ili se pogoršava, obavezno se konsultujte sa zdravstvenim stručnjakom kako biste isključili ozbiljne uzroke i pronašli odgovarajuću terapiju.