Zanimljivosti

Sveštenik Srpkinji DAO BLAGOSLOV DA SE UDA ZA BRATA, pa šokirao objašnjenjem ZAŠTO JE TO URADIO: “Evo od kog koljena brak među rođacima NIJE INCEST”

Brak između krvnih srodnika prepoznaje se kao tabu u mnogim kulturama i religijskim zajednicama, prvenstveno zbog mogućih genetskih problema koji mogu nastati u potomstvu. Međutim, postavlja se pitanje do kog stepena krvnog srodstva brak između rođaka nije zabranjen, što izaziva mnoge dileme, naročito u okviru religijskih normi i zakonskih propisa. U ovom tekstu razmatra se stav Srpske pravoslavne crkve prema ovoj temi.

Jedna žena iz Srbije obratila se svešteniku sa pitanjem vezanim za vezu koju je imala sa muškarcem sa kojim deli zajedničke pretke. Tačnije, njihove čukunbabe bile su rođene sestre. Iako nije bila sigurna da li je ova vrsta veze zabranjena, pitala je da li se to može smatrati incestom i kakav je stav crkve u tom slučaju. Odgovor koji je dobila pruža jasna uputstva o tome kakve vrste krvnog srodstva mogu predstavljati prepreku za brak, a koja nisu zabranjena, kao i kakve uslove treba ispuniti u tim okolnostima.

Pravila crkve o krvnom srodstvu

Prema pravilima Srpske pravoslavne crkve, brak je zabranjen između osoba koje su u srodstvu do četvrtog stepena, jer se takav brak smatra incestom. To znači da brak između brata i sestre, na primer, nije dozvoljen. S druge strane, krvno srodstvo između osoba u petom, šestom i sedmom stepenu može biti prepreka, ali ta prepreka je uklonjiva. Dakle, brak između rođaka u tim stepenima je moguć uz posebno odobrenje episkopa.

Postupak za dobijanje dozvole za brak među rođacima

Ako par želi da se venča iako su u petom, šestom ili sedmom stepenu srodstva, potrebno je da napišu molbu episkopu, koju predaju svešteniku. Sveštenik prosleđuje molbu episkopu, koji donosi odluku o tome da li će odobriti brak. U većini slučajeva, episkop daje blagoslov, osim ako postoje drugi ozbiljni razlozi koji bi mogli biti prepreka.

Koliko daleko seže srodstvo?

Stepen srodstva između ljudi računa se na osnovu broja generacija koje ih povezuju sa zajedničkim pretkom. Na primer:

  • Brat i sestra su u drugom stepenju krvnog srodstva.
  • Brat i sestra od strica ili tetke su u četvrtom stepenju.
  • Zajednički praded označava šesti stepen krvnog srodstva.
  • Zajednički čukundeda stavlja rođake u osmo koleno, što znači da oni više nisu smatrani krvnim srodnicima i brak nije zabranjen.

Zaključak: Koje su granice u vezi sa brakom među rođacima?

Srpska pravoslavna crkva omogućava brak između osoba koje su u petom, šestom ili sedmom stepenju krvnog srodstva, uz odobrenje episkopa. Brak između osoba do četvrtog stepena krvnog srodstva smatra se zabranjenim jer bi to bilo shvaćeno kao incest. Srodstvo koje prelazi osmo koleno više se ne smatra smetnjom za brak, pa osobe u tom srodstvu mogu sklopiti brak bez prepreka.

Iako se ovakva pitanja mogu činiti zbunjujućim, naročito u slučajevima daljih rođaka, jasno je da postoje pravila koja omogućavaju brakove uz odgovarajuće dozvole. Za vernike koji žele da se pridržavaju crkvenih normi, savetuje se da se konsultuju sa sveštenicima i donesu informisanu odluku o svom životu i vezi.