Voditeljica Dnevnika saznala da ima rak tokom emisije! Gostujući doktor uočio simptome koje ona nije primjetila
Jedno od najtragičnijih, ali i najsvjetlijih iskustava u životu Sanje Mikleušević Pavić dogodilo se prije deset godina, kada je tokom vođenja emisije na nacionalnoj televiziji saznala da ima rak štitne žlijezde. Danas njezina priča i dalje inspiriše i podsjeća na važnost proaktivnog pristupa zdravlju. Poznata hrvatska novinarka, koja je stekla veliki ugled na HRT-u, suočila se s nečim što bi za mnoge bio šok – dijagnozom raka usred svakodnevice. I to ne u bolnici, nego tokom emisije uživo.
Prvi simptomi: nisu svi bili očiti
Dok je vodila Dnevnik, Sanja nije imala nikakvu predstavu da joj je zdravlje ugroženo. Međutim, gost emisije, akademik Zvonko Kušić, stručnjak za bolesti štitne žlijezde, primijetio je nešto čega ona sama nije bila svjesna. Iako su simptomi raka štitne žlijezde poznati – poput oticanja vrata, promjena glasa, otežanog gutanja i disanja, bolova u grlu ili povećanih limfnih čvorova – kod Sanje nisu bili izraženi. Ipak, profesor Kušić je osjetio potrebu da je pozove na dodatne pretrage.
Dijagnoza: papilarni karcinom štitne žlijezde
Nakon niza testova, uključujući punkciju čvora, postavljena je dijagnoza: papilarni rak štitne žlijezde. Kao i mnogi ljudi suočeni s takvom dijagnozom, Sanja isprva nije bila spremna prihvatiti bolest. Iako su joj ljekari preporučili operaciju i liječenje radioaktivnim jodom, odlučila se za alternativne metode – biljne mješavine i čajeve. Ipak, tri godine kasnije, u ljeto 2018. godine, donijela je odluku da ipak ode na operaciju.
Odbijanje dijagnoze i unutarnja snaga
“Doživljavala sam sebe kao snažnu i zdravu ženu”, ispričala je Sanja u intervjuu. “Nikada nisam bila ozbiljno bolesna, nisam ležala u bolnici, nisam imala pauze zbog bolesti. Možda sam baš zato bila u stanju da odbacim dijagnozu”, priznala je. Ipak, utjeha joj je bila spoznaja da je rak štitne žlijezde, ako se otkrije na vrijeme, najčešće izlječiv. Iako su statistike bile na njenoj strani, borba je bila emotivno zahtjevna.
Simptomi raka štitne žlijezde
Rak štitne žlijezde nastaje kada ćelije ove žlijezde postanu maligne. Najčešće se javlja kod žena, ali nije rijedak ni kod muškaraca. Među simptomima su:
-
oticanje u prednjem dijelu vrata
-
promjene u glasu
-
otežano gutanje ili disanje
-
bolovi u vratu
-
uvećani limfni čvorovi
Važno je napomenuti da ovi simptomi mogu biti povezani i s manje ozbiljnim stanjima, ali nikada ih ne treba zanemariti – rana dijagnoza može spasiti život.
Prognoza i liječenje
U većini slučajeva, rak štitne žlijezde je izlječiv, posebno ako se dijagnosticira u ranoj fazi. Papilarni i folikularni oblici, koji su i najčešći, imaju odličnu prognozu. Nakon operacije i potrebnih terapija, mnogi pacijenti nastavljaju živjeti bez većih problema. Ipak, redovne kontrole su neophodne, jer bolest u nekim slučajevima može da se vrati.
Kako je Sanja Mikleušević Pavić pobijedila rak?
Nakon operacije, Sanja je nastavila svoju borbu s hrabrošću i odlučnošću. Unatoč izazovima koje je prošla, njezina priča ostaje simbol nade i borbe za sve koji se suočavaju sa sličnim situacijama. I godinama kasnije, njena poruka ostaje snažna i jasna: “Ne treba čekati da se simptomi pogoršaju – važno je pratiti zdravlje i ne zanemarivati signale koje nam tijelo šalje.”
(Izvor: Ona.rs / Žena)