Ljepota i zdravlje

Ne košta ništa, a pomaže: Doktor tvrdi da ova navika podstiče gubitak težine i smanjuje rizik od demencije

Rani odlazak na spavanje: jednostavna navika sa velikim zdravstvenim benefitima

Britanski lekar dr Majkl Mozli otkrio je u svom BBC podcastu “Samo jedna stvar” da odlazak u krevet sat ranije može imati snažan pozitivan uticaj na zdravlje. Ova jednostavna navika može pomoći u prevenciji gojenja, poboljšanju zdravlja srca, smanjenju rizika od demencije i depresije.

Dr Mozli, koji ide na spavanje oko 22 časa, istakao je da su brojne studije pokazale značaj ranijeg odlaska u krevet. Jedna velika studija sa Univerziteta Harvard, koja je obuhvatila više od 800.000 ljudi, pokazala je da osobe koje pomere odlazak na spavanje za sat ranije mogu smanjiti rizik od depresije za 23%.

Takođe, tokom dubokog sna – koji se najčešće javlja u ranom delu noći – mozak se čisti od toksina. Istraživanje Univerziteta u Bostonu otkrilo je da tada cerebrospinalna tečnost ispira otpadne materije iz mozga, što može objasniti zašto osobe koje kasno ležu češće imaju neurološke i psihološke smetnje.

Zdravlje srca takođe ima koristi od dobrog sna. Jedna britanska studija, koja je obuhvatila više od 100.000 ljudi, pokazala je da oni koji idu na spavanje između 22 i 23 časa imaju 25% manji rizik od razvoja srčanih bolesti u narednih pet godina u poređenju sa onima koji odlaze u krevet posle ponoći.

Pored toga, kvalitetan san može doprineti regulaciji telesne težine. Prof. Esra Tasali sprovela je studiju na 80 osoba sa prekomernom težinom koje su spavale manje od 6,5 sati. Produženje sna za 1,2 sata noću dovelo je do spontanog smanjenja unosa hrane za oko 270 kalorija dnevno – bez ikakvih promena u ishrani ili vežbanju. Dugoročno, ovo može dovesti do značajnog gubitka težine, uz dodatnu dobit u vidu boljeg raspoloženja i više energije.

5 jednostavnih navika za bolji san i zdraviji život

Dok rani odlazak na spavanje donosi brojne zdravstvene benefite, kvalitet sna zavisi i od drugih navika koje gradimo tokom dana i večeri. Donosimo vam pet jednostavnih koraka koji mogu poboljšati san, a time i opšte zdravlje, raspoloženje i energiju.

1. Uspostavite rutinu spavanja

Konzistentno vreme odlaska na spavanje i buđenja (čak i vikendom) pomaže telu da uspostavi prirodni cirkadijalni ritam. Odlazak u krevet u približno isto vreme svake večeri može poboljšati kvalitet sna i učiniti vas odmornijim ujutru.

2. Ograničite izloženost plavom svetlu

Ekrani telefona, tableta i televizora emituju plavo svetlo koje ometa lučenje melatonina – hormona sna. Preporučuje se da izbegavate ekrane barem sat vremena pre spavanja i umesto toga čitate knjigu ili slušate opuštajuću muziku.

3. Izbegavajte teške obroke i kofein u večernjim satima

Kasna večera ili konzumacija kofeina (kafa, čaj, energetska pića) može poremetiti san. Poslednji obrok bi trebalo da bude najmanje dva sata pre odlaska u krevet, a kofein je najbolje izbegavati nakon 15 sati.

4. Uvedite opuštajuće večernje rituale

Lagano istezanje, topla kupka, meditacija ili pisanje dnevnika mogu pomoći telu i umu da se pripreme za san. Rutine koje opuštaju um smanjuju nivo stresa i olakšavaju uspavljivanje.

5. Uredite prostor za spavanje

Prostorija u kojoj spavate treba da bude tiha, mračna i rashlađena. Poželjno je ukloniti elektronske uređaje, koristiti zamračujuće zavese i po potrebi uključiti beli šum ili laganu muziku. Čist, mirisan krevet takođe doprinosi prijatnijem snu.

Zaključak:
Dobar san ne zavisi samo od vremena kada ležete, već i od načina na koji pripremate telo i um za odmor. Male promene mogu imati veliki uticaj – isprobajte ove navike i posmatrajte kako se vaše zdravlje i raspoloženje menjaju nabolje.