Zanimljivosti

Sedam namirnica koje postaju otrovne kad ih se podgrije

Namirnice koje treba pažljivo podgrijavati

Kod pripreme obroka često ostane hrane za kasnije. Iako je praktično podgrijati ostatke, neke namirnice mogu predstavljati zdravstveni rizik ako se ne čuvaju ispravno ili se više puta zagrijavaju.

1. Krumpir
Kuhani krumpir ne smije ostati na sobnoj temperaturi jer pogoduje razvoju bakterije Clostridium botulinum. Ako ga planirate jesti kasnije, odmah ga spremite u hladnjak.

2. Riža
Riža na sobnoj temperaturi može razviti bakteriju Bacillus cereus, koja je opasna za zdravlje. Čuvajte je u hladnjaku, u dobro zatvorenoj posudi.

3. Gljive
Kuhane gljive treba konzumirati brzo, a ostatke držati u hladnjaku najviše jedan dan. Na toplom mogu razviti toksine, a ponovno zagrijavanje mijenja njihove proteine, čineći ih štetnima.

4. Jaja
Podgrijavanje jaja (kajgana, kuhana ili pečena) može uzrokovati promjene u bjelančevinama i probavne smetnje. Preporučuje se ne podgrijavati ih, već ih radije baciti ako ostanu.

5. Piletina
Iako se može jesti hladna, piletinu je bolje ne podgrijavati jer toplina mijenja proteinsku strukturu, što može uzrokovati probavne probleme.

6. Celer, luk i cikla
Ove namirnice, česti sastojci juha, sadrže nitrate koji se zagrijavanjem pretvaraju u nitrite. Višekratno zagrijavanje može dovesti do stvaranja štetnih, čak kancerogenih spojeva.

7. Ulja
Neka ulja (lješnjak, orah, grožđe, avokado) nisu stabilna na visokim temperaturama. Zagrijavanjem mogu nastati štetne transmasti, pa ih je bolje ne koristiti za kuhanje više puta.

Kako sigurno čuvati ostatke hrane

Ostaci hrane mogu biti odličan način za uštedu vremena i novca, no važno je znati kako ih pravilno skladištiti kako biste izbjegli zdravstvene probleme. Donosimo nekoliko korisnih savjeta za sigurno čuvanje i konzumaciju ostataka.

1. Brzo hlađenje

Hranu koja se neće odmah pojesti treba čim prije ohladiti. Idealno je da se u roku od dva sata spremi u hladnjak. Ako je riječ o većim količinama (npr. gulaš), podijelite ih u manje posude kako bi se brže ohladile.

2. Hermetičko pakiranje

Koristite staklene ili plastične posude s čvrstim poklopcima, kako biste spriječili ulazak zraka i razvoj bakterija. Aluminijska folija i plastična folija nisu dovoljna zaštita za dulje čuvanje.

3. Oznake i datumi

Na posudama zapišite datum kada je hrana spremljena. Većina ostataka sigurna je za konzumaciju do 3 dana nakon pripreme, ali to može varirati ovisno o vrsti hrane.

4. Pravilno podgrijavanje

Hranu podgrijavajte na minimalno 74°C kako biste uništili potencijalne bakterije. Nikada nemojte podgrijavati ostatke više puta – to povećava rizik od trovanja.

5. Zamrzavanje ostataka

Ako znate da nećete stići pojesti ostatke u roku od nekoliko dana, zamrznite ih. Većina jela može se uspješno zamrznuti, ali pripazite – neka jela (npr. s vrhnjem ili tjesteninom) mogu promijeniti teksturu.

6. Pazite na miris i izgled

Ako hrana ima čudan miris, promijenila je boju ili teksturu – nemojte je konzumirati, čak ni ako nije prošao “rok trajanja”. Bolje spriječiti nego liječiti!

Zaključak:
Sigurno čuvanje i pravilno rukovanje ostacima hrane može vam pomoći izbjeći zdravstvene probleme i smanjiti bacanje hrane. Uz malo pažnje, ostaci mogu biti jednako ukusni – i sigurni – kao i svježe pripremljena jela.