Ginekologinja Meri Džejn Minkin ističe nekoliko neobičnih, ali stvarnih načina začeća s kojima su se lekari susretali tokom prakse.
Analni seks nije kontracepcija. Iako analni seks postaje sve popularniji, mnogi smatraju da ne može dovesti do trudnoće. Minkin upozorava da male količine sperme mogu dospeti u vaginu, čak i ako se penis koristi isključivo za analnu penetraciju, zbog blizine ovih delova tela. Takođe, kod nekih žena može doći do prolapsa tkiva, što omogućava spermi da dospe u vaginu.
Otvaranje kondoma zubima. Mnogi ljudi otvaraju pakovanja kondoma zubima, ne shvatajući da to može oštetiti kondom, čak i ako oštećenja nisu vidljiva. Nepravilno rukovanje, korišćenje starih pakovanja i neostavljanje praznog prostora na vrhu kondoma mogu povećati rizik od neplanirane trudnoće.
Peting s donjim rubljem. Peting može dovesti do trudnoće, čak i kada je donje rublje uključeno. Iako su šanse male, postoji mogućnost da spermatozoidi prodru kroz otvore ili se premeste tokom aktivnosti.
Superfetacija. Ova retka pojava se događa kada žena zatrudni, a zatim nastavi da ovulira, što može dovesti do situacije u kojoj se drugo oplođeno jajašce ugradi u matericu. Ova trudnoća često donosi komplikacije.
Pilula ne garantuje potpunu zaštitu. Iako kontraceptivne pilule značajno smanjuju rizik od trudnoće, one ne pružaju potpunu zaštitu.
Neostavljanje praznog prostora na vrhu kondoma. Ovo može izazvati izlijevanje sperme niz kondom, smanjujući efikasnost kontracepcije.
Uljni lubrikanti i kondomi. Kombinacija ovih dvaju može biti problematična za one koji žele da izbegnu trudnoću. Lubrikanti na bazi ulja mogu oštetiti lateks kondome, stvarajući mikroskopske rupice koje omogućavaju prolaz sperme.
Bonus članak: Miti i činjenice o kontracepciji
Kada je reč o kontracepciji, postoje mnogi mitovi i zablude koji mogu dovesti do nesporazuma i rizika od neplanirane trudnoće. U ovom članku, razjasnićemo neke od najčešćih mitova i pružiti tačne informacije.
1. Mit: „Prekinuti odnos je sigurna metoda kontracepcije.“
Činjenica: Iako mnogi parovi koriste prekinuti odnos kao metodu kontrole rađanja, ona nije pouzdana. Čak i pre nego što se ejakulacija dogodi, može doći do izbacivanja pre ejakulatne tečnosti koja sadrži spermatozoide. Ova metoda može rezultirati neplaniranom trudnoćom.
2. Mit: „Samo mlade žene mogu zatrudneti.“
Činjenica: Trudnoća može nastati kod žena svih uzrasta. Iako je plodnost kod mladih žena obično veća, mnoge žene u svojim tridesetim i četrdesetim godinama takođe mogu zatrudneti, posebno ako ne koriste kontracepciju.
3. Mit: „Kondomi su 100% sigurni.“
Činjenica: Dok kondomi pružaju dobru zaštitu od trudnoće i polno prenosivih infekcija (PPI), oni nisu savršeni. Ako se ne koriste pravilno ili su oštećeni, može doći do provale. Važno je pravilno rukovati kondomima i proveriti rok trajanja.
4. Mit: „Hormonska kontracepcija može uzrokovati neplodnost.“
Činjenica: Istraživanja pokazuju da hormonska kontracepcija ne uzrokuje dugotrajnu neplodnost. Većina žena se može vratiti svojoj prirodnoj plodnosti odmah nakon prestanka korišćenja pilula ili drugih hormonskih metoda.
5. Mit: „Sperma može da preživi van tela duže vreme.“
Činjenica: Spermatozoidi ne preživljavaju dugo van tela. U suvim uslovima, oni brzo umiru. Međutim, u vlažnom okruženju (poput vagine ili materice) mogu preživeti nekoliko dana, što je važno za razumevanje plodnosti.
6. Mit: „Ako nemam redovne menstruacije, ne mogu zatrudneti.“
Činjenica: Čak i ako imate neregularne cikluse, ovulacija može da se dogodi, što znači da je moguće zatrudneti. Važno je koristiti kontracepciju ako ne planirate trudnoću.
Saveti za odgovornu upotrebu kontracepcije
- Razgovarajte sa lekarom: Pronađite metodu kontracepcije koja odgovara vašim potrebama i životnom stilu.
- Obavezno se edukujte: Razumevanje kako svaka metoda funkcioniše može pomoći u izbegavanju neželjenih iznenađenja.
- Koristite dodatne metode zaštite: Ako ste zabrinuti zbog neplanirane trudnoće, razmislite o kombinovanju metoda, kao što su kondomi uz hormonsku kontracepciju.
Zaključak
Informisanost je ključna kada je reč o kontracepciji. Razbijanje mitova i razumevanje činjenica može pomoći u donošenju boljih odluka o reproduktivnom zdravlju i planiranju porodice. Uvek se konsultujte sa stručnjakom kako biste pronašli najbolju opciju za sebe.
Post Views: 722