Ljepota i zdravlje

Evo šta unosite u Organizam jednom konzervom tunjevine: A niste ni svjesni

Konzervirana tuna je popularan izbor za brz obrok, ali važno je biti svjestan potencijalnih rizika koje može nositi. Tuna sadrži male količine žive, toksičnog metala koji može postati opasan ako se unosi u većim količinama. Na primjer, jedna konzerva tune može sadržavati do 18,11 mikrograma žive, dok najveći preporučeni tjedni unos žive iznosi 1,6 mikrograma po kilogramu tjelesne mase. Stoga je važno pratiti unos tune kako bi se izbjeglo prekoračenje sigurnih granica.

Uz živu, treba obratiti pozornost i na količinu cinka koji se može naći u konzerviranoj hrani. Cink se koristi za oblaganje unutrašnjosti limenki zbog svojih antimikrobnih svojstava, a iako nije štetan u umjerenim količinama, prekomjerna konzumacija može izazvati zdravstvene probleme.

Zbog svega navedenog, preporučuje se umjerenost u konzumiranju konzervirane tune, osobito za osobe koje je redovito jedu.

Zdravstvene prednosti i rizici konzervirane tune

Konzervirana tuna je jedan od najpraktičnijih i najčešće konzumiranih izvora proteina u modernoj prehrani. S obzirom na svoju dugotrajanost, jednostavnost pripreme i povoljan nutritivni profil, tuna je nezaobilazan sastojak mnogih jela, od salata do sendviča. Međutim, kao i kod mnogih drugih prehrambenih proizvoda, postoje određeni zdravstveni rizici povezani s prekomjernom konzumacijom tune, ali i brojni benefiti koji mogu biti korisni za zdravlje ako se unosi u umjerenim količinama.

Prednosti konzumiranja konzervirane tune

  1. Visok udio proteina Tuna je izuzetno bogata visokokvalitetnim proteinima, koji su važni za izgradnju mišića, obnovu stanica i pravilno funkcioniranje imunološkog sustava. Jedna konzerva tune (oko 140 grama) može sadržavati čak 25 grama proteina, što je značajna količina za osobu koja pokušava održati ili povećati mišićnu masu.
  2. Omega-3 masne kiseline Kao i svaka riba, tuna je dobar izvor omega-3 masnih kiselina, koje su esencijalne za zdravlje srca i krvnih žila. Omega-3 masne kiseline pomažu u snižavanju razine lošeg kolesterola (LDL), smanjuju upalu i mogu smanjiti rizik od kroničnih bolesti poput srčanih bolesti i moždanog udara.
  3. Bogata vitaminima i mineralima Tuna je dobar izvor nekoliko važnih vitamina i minerala, uključujući vitamin D, vitamin B12, niacin (vitamin B3), te minerale poput selena i joda. Vitamin B12 je ključan za zdravlje živčanog sustava i proizvodnju crvenih krvnih stanica, dok vitamin D podržava zdravlje kostiju i imunološki sustav.
  4. Nizak udio kalorija Konzervirana tuna, osobito u vodi (a ne u ulju), nudi visok udio proteina uz minimalne količine masti i kalorija. To je odličan izbor za osobe koje žele smanjiti unos kalorija, ali i dalje žele zadovoljiti potrebe za hranjivim tvarima.

Rizici povezani s prekomjernom konzumacijom konzervirane tune

  1. Živa Jedan od najvećih rizika povezanih s konzumiranjem tune, osobito većih i starijih primjeraka poput žutoperajne tune, jest prisutnost žive. Živa je toksični metal koji se nakuplja u prehrambenom lancu, a tuna, kao grabežljivac, može sadržavati značajne količine. Ako se živa unosi u većim količinama, može negativno utjecati na živčani sustav, posebno kod djece, trudnica i dojilja. Zbog toga je važno ograničiti unos tune, osobito ako je u pitanju redovita konzumacija.
  2. Cink iz unutrašnjosti limenki Konzervirana hrana često koristi cink za oblaganje unutrašnjosti limenki, jer ovaj metal ima antimikrobna svojstva i pomaže u očuvanju hrane. Međutim, prekomjerna konzumacija cinka može dovesti do problema poput mučnine, povraćanja i poremećaja u ravnoteži minerala u organizmu. Iako je unos cinka iz hrane u većini slučajeva siguran, osobe koje jedu veliku količinu konzervirane hrane trebaju biti svjesne ovog potencijalnog rizika.
  3. Visok sadržaj soli Mnoge vrste konzervirane tune sadrže značajne količine soli, koja se koristi kao konzervans i za poboljšanje okusa. Prekomjeran unos soli može povećati rizik od hipertenzije (povišenog krvnog tlaka) i drugih kardiovaskularnih bolesti. Stoga je važno birati tune koje sadrže manje soli, ili je isprati prije konzumacije, ako je to moguće.

Kako konzumirati konzerviranu tunu na zdrav način?

  • Birajte tune u vodi: Ako želite smanjiti unos masti i kalorija, najbolje je odabrati konzerviranu tunu u vodi umjesto u ulju. Tako ćete smanjiti unos nezdravih masnoća.
  • Raznolikost je ključ: Iako je konzervirana tuna izvrstan izvor proteina i omega-3 masnih kiselina, nemojte se oslanjati samo na nju kao glavni izvor ovih nutrijenata. Uključite u svoju prehranu i druge vrste riba, poput lososa, srdela ili skuše, kako biste smanjili rizik od nakupljanja žive.
  • Pazite na sol: Ako brinete o unosu soli, birajte varijante konzervirane tune s niskim udjelom natrija ili je dobro isperite pod mlazom vode prije konzumacije.
  • Pratite unos žive: Ako jedete tunu redovito, vodite računa o tome koliko često to radite. Preporučuje se da ne konzumirate više od 2-3 obroka tune tjedno, osobito ako ste trudni, dojite ili imate malu djecu.

Zaključak

Konzervirana tuna može biti zdrav, ukusan i praktičan obrok koji nudi brojne nutritivne prednosti, uključujući visok udio proteina i omega-3 masnih kiselina. Međutim, važno je biti svjestan potencijalnih rizika, poput prisutnosti žive i visokog sadržaja soli. Kao i s bilo kojom hranom, ključno je održavati ravnotežu i konzumirati je u umjerenim količinama, kako bi se uživalo u njenim zdravstvenim prednostima, a istovremeno smanjili potencijalni zdravstveni rizici.