Ko ne sme da jede paradajz: Ako se lečite od ovih bolesti, odmah ga izbacite iz ishrane
Iako je paradajz popularan i smatran zdravim zbog svog bogatstva likopenom, postoje neki zdravstveni problemi zbog kojih bi trebalo izbegavati njegovu konzumaciju. Evo nekoliko stanja koja mogu biti pogođena:
- Želudačni refluks: Paradajz je kisel, pa može izazvati gorušicu, naročito kod osoba sa gastritisom ili gastroezofagealnim refluksom. I kod zdravih ljudi, prekomerna konzumacija paradajza ili paradajz sosa može izazvati neprijatne simptome.
- Bolovi u zglobovima: Paradajz sadrži alkaloid solanin, koji može izazvati nakupljanje kalcijuma u tkivima. Prekomerni unos može dovesti do upale, bola i otoka u zglobovima.
- Problemi sa bubrezima: Paradajz je bogat oksalatima, koji mogu doprineti stvaranju kamena u bubregu. Takođe, visoki nivoi kalijuma u paradajzu mogu uticati na funkciju bubrega, pa osobe sa problemima u tom području treba da budu oprezne.
- Alergijske reakcije: Zbog histamina koji se nalazi u paradajzu, mogu se javiti alergijske reakcije poput osipa ili otoka na jeziku. Kod osoba sa alergijom na paradajz, simptomi mogu biti ozbiljniji.
- Sindrom nervoznih creva: Paradajz može pogoršati simptome kod osoba sa sindromom nervoznih creva, izazivajući dijareju, grčeve, nadutost, gasove i zatvor.
- Likopenodermija: Prekomerni unos likopena iz paradajza može uzrokovati pigmentaciju kože, stanje poznato kao likopenodermija.
- Urinarni problemi: Kiselina u paradajzu može iritirati bešiku, što može biti problem za osobe sa urinarne inkontinencijom ili drugim urinarnim smetnjama. Konzumacija paradajz sosa i kečapa, koji su još kiseliji, može dodatno pogoršati stanje.
Zbog ovih razloga, ako patite od bilo kojeg od ovih problema, preporučuje se da izbegavate paradajz ili da ga konzumirate u umerenim količinama.
Zašto bismo trebali biti oprezni sa paradajzom?
Paradajz je svakodnevni sastojak mnogih jelovnika, poznat po svom osvežavajućem ukusu, bogatstvu likopena i pozitivnim efektima na zdravlje. Međutim, kao i svaka hrana, paradajz nije pogodan za sve. Iako se smatra zdravom namirnicom, postoje specifične situacije i zdravstvena stanja u kojima bi konzumacija paradajza mogla izazvati više štete nego koristi. U ovom članku ćemo razmotriti zdravstvene probleme koji mogu biti povezani sa prekomernom konzumacijom paradajza.
1. Želudačni refluks i gorušica
Paradajz je prirodno bogat kiselinama, a ovo može biti problematično za ljude sa gastritisom ili gastroezofagealnim refluksom (GERB). Kiseline iz paradajza mogu iritirati sluznicu želuca i jednjaka, izazivajući simptome poput gorušice, bolova u stomaku ili podrigivanja. Čak i osobe koje nemaju ove probleme mogu ponekad osetiti nelagodnost ako pojedu previše paradajza ili proizvoda od paradajza, kao što su sok ili sos.
2. Bolovi u zglobovima
Mnogi ljudi nisu svesni da paradajz može izazvati bolove u zglobovima. Razlog je prisustvo alkaloida poznatog kao solanin, koji se nalazi u porodici biljaka kojoj pripada paradajz. Solanin može doprineti nakupljanju kalcijuma u tkivima, što može izazvati upalu, bolove i otoke u zglobovima, posebno kod osoba koje su sklone artritisu.
3. Problemi sa bubrezima
Paradajz je bogat oksalatima, koji su poznati po tome što mogu doprineti stvaranju bubrežnih kamenaca. Kod osoba koje već imaju problema sa bubrezima ili skloni su razvoju kamena, preporučuje se smanjenje unosa hrane bogate oksalatima, uključujući paradajz. Takođe, visok sadržaj kalijuma u paradajzu može opteretiti bubrege, što dodatno povećava rizik kod osoba sa smanjenom funkcijom bubrega.
4. Alergije na paradajz
Iako su alergije na paradajz relativno retke, one se ipak mogu javiti. Paradajz sadrži histamin, koji može izazvati alergijske reakcije poput osipa na koži, oticanja jezika ili usana, kao i svraba. Osobe koje su sklone alergijama ili imaju specifične netolerancije na određene namirnice, treba da budu oprezne pri konzumiranju paradajza i da se posavetuju sa lekarom ako primete bilo kakve alergijske simptome.
5. Sindrom nervoznih creva (IBS)
Osobe koje pate od sindroma nervoznih creva (IBS) često reaguju na kisele namirnice, a paradajz je među njima. Kiseline u paradajzu mogu pogoršati simptome poput dijareje, bolnih grčeva, nadutosti i gasova. Ako patite od IBS-a, bolje je da izbegavate paradajz i druge kisele namirnice koje mogu iritirati vaša creva i izazvati nelagodnosti.
6. Likopenodermija: Da li možete pretvoriti vašu kožu u crveno?
Paradajz je bogat likopenom, pigmentom koji je odličan za zdravlje srca i ima snažna antioksidativna svojstva. Međutim, prekomerna konzumacija paradajza može izazvati stanje poznato kao likopenodermija, koje se manifestuje crvenkastom pigmentacijom kože. Iako ovo stanje nije ozbiljno, može izazvati estetske smetnje, pa se preporučuje umerena konzumacija paradajza, naročito ako primetite promene na koži.
7. Urinarni problemi
Kiseli proizvodi, kao što je paradajz, mogu iritirati bešiku i izazvati probleme poput urinarne inkontinencije ili učestalog mokrenja. Osobe koje imaju ovakve smetnje treba da izbegavaju kiselu hranu, uključujući paradajz, jer može pogoršati simptome. Čak i kuvanje paradajza ne smanjuje njegovu kiselost, a sokovi i kečap od paradajza mogu biti još problematičniji.
Zaključak
Paradajz je bez sumnje hranljiva i ukusna namirnica koja pruža mnoge zdravstvene prednosti, ali kao i svaka druga namirnica, nije bez svojih potencijalnih neželjenih efekata. Ako imate neko od gore navedenih zdravstvenih stanja, preporučuje se da konsultujete svog lekara pre nego što uključite paradajz u svoju ishranu. Umerena konzumacija je ključ kako bi se uživalo u njegovim benefitima bez negativnih posledica.