Austrija reže izdavanja: Nova pravila za nezaposlene na AMS-u
Vlada Austrije nastavlja s donošenjem ključnih odluka u okviru dvodnevne radne sjednice, a u fokusu je paket mjera za tržište rada. Posebna pažnja usmjerena je na povećanje kvalifikacija radne snage i privlačenje stručnjaka iz inostranstva. Naglasak je stavljen i na osnaživanje žena i starijih radnika kroz dodatne edukacije i prekvalifikacije.
„Ne možemo štedjeti na tržištu rada“
Državna sekretarka i koordinatorica vlade Michaela Schmidt (SPÖ) izjavila je za Ö1-Morgenjournal da je upravo sada, u periodu usporenog ekonomskog rasta, ključno ulagati u radnu snagu. Na dnevnom redu sjednice su i teme poput njege starijih osoba te ulaganja u tzv. „zelenu ekonomiju“, koju Schmidt naziva privredom budućnosti.
Za 2025. godinu, prema njenim riječima, osigurano je finansiranje ključnih sektora. Naglašava da štednja na tržištu rada nije opcija – oporavak ekonomije moguć je jedino uz jaku i kvalifikovanu radnu snagu. Logika vlade je jasna: što su radnici obrazovaniji i osposobljeniji, to je manji rizik da izgube posao.
Nova pravila za nezaposlene – promjene u dodatnim prihodima
Vlada planira izmjene u okviru Austrijskog zavoda za zapošljavanje (AMS), a među najvažnijima su nova pravila u vezi s dodatnim prihodima za nezaposlene osobe. Cilj je motivirati nezaposlene da se brže uključe na tržište rada, a istovremeno ih zaštititi od rizika siromaštva.
Prema riječima Schmidt, osobe koje su i prije nezaposlenosti bile zaposlene na pola radnog vremena ili imale manje radne ugovore, moći će zadržati pravo na dodatne prihode i tokom nezaposlenosti. Također, predviđene su posebne iznimke za dugotrajno nezaposlene.
Kontroverze oko prijevremenog penzionisanja
Jedno od osjetljivijih pitanja odnosi se na model djelimičnog prijevremenog penzionisanja (tzv. Altersteilzeit). Direktor AMS-a, Johannes Kopf, nedavno je pozvao na ukidanje tog modela, koji smatra finansijski neodrživim zbog budžetskih izazova.
Model, koji je uveden 2000. godine, omogućava radnicima da prepolove radno vrijeme, ali i dalje primaju 75% plate, uz pune doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje. Ovu mogućnost godišnje koristi do 40.000 osoba, a čak 90% troškova snosi AMS – odnosno poreski obveznici. Samo u 2024. godini, ti su troškovi iznosili gotovo 600 miliona eura.