Bošnjak iz SAD-a poslao pismo Trumpu: Promijenite pravac – i zbog njih i zbog nas
Mišo Čeko, uspješni američki akademski lider i sin imigranata, poslao je snažno i emotivno pismo američkom predsjedniku Donaldu Trumpu.
– Poštovani predsjedniče Trump, moje ime je Mišo Čeko. Sin sam bosanskih imigranata koji su došli na južnu stranu Chicaga tragajući za nečim jednostavnim i lijepim – budućnošću za svoju djecu.
Moja majka je cijeli svoj odrasli život provela čisteći sobe u hotelu Red Roof Inn. Moj otac je radio u čeličani LTV sve dok ga srčani udar u 45. godini nije zauvijek udaljio s posla.
Nismo imali mnogo, ali imali smo nadu. A kada se sve urušilo, bila je to američka mreža socijalne sigurnosti – socijalno osiguranje i Medicaid – koja nas je spasila da ne izgubimo dom. Javne škole su mi pružile priliku. Ta prilika se pretvorila u šansu, a onda i u diplomu Univerziteta Illinois, a zatim i postdiplomske studije na univerzitetima Northwestern i Harvard. Ne govorim vam ovo da bih se hvalio, već zato što je upravo to putovanje – moje putovanje – ono što ovu zemlju čini velikom.
Ali danas vam pišem sa teškim srcem.
Ove sedmice, osam studenata Univerziteta u Chicagu – četvero trenutno upisanih i četvero nedavno diplomiranih – ostali su bez svojih studentskih viza. Bez saslušanja. Bez upozorenja. Samo nejasna formulacija “nezakonite aktivnosti” i vrata koja su im naglo zatvorena. Oni su dio grupe od preko 300 međunarodnih studenata koji se suočavaju sa istom sudbinom. Sjajni mladi ljudi, zatečeni i iščupani iz svojih života. Mladi ljudi koji su nam ukazali povjerenje da ih pripremimo da grade bolji svijet.
Gospodine predsjedniče, ovo nije samo pitanje politike – ovo je lično. U Sjedinjenim Američkim Državama ima više od milion međunarodnih studenata. Oni doprinose ekonomiji s 44 milijarde dolara. Podržavaju 400.000 američkih radnih mjesta. Ne oduzimaju prilike – oni ih stvaraju. Sjede u našim učionicama, rade u našim laboratorijima, osnivaju kompanije, liječe bolesti i pomažu u izgradnji budućnosti.
Amerika ima 38 od 100 najboljih univerziteta na svijetu. Kina ih ima 12 – i brzo nas sustiže. Dok druge zemlje ulažu u talente, mi ih tjeramo. To nas ne čini jačima. To nas čini manjima. A mislim da vi znate – Amerika ne igra na “malo”.
Martin Niemöller, pastor koji je preživio još jedan mračni period historije, rekao je: “Prvo su došli po socijaliste, i nisam se oglasio…”
Njegovo upozorenje je bilo jasno: Šutnja pred nepravdom postaje saučesništvo. A sada su došli po studente.
Pozivam vas da promijenite pravac – ne samo zbog njih, nego i zbog nas. Jer kada protjeramo umove koji su mogli otkriti lijek za rak ili pokrenuti sljedeću veliku inovaciju, ne gubimo samo talenat. Gubimo ono što jesmo.
I ja sam nekada bio to dijete. Ono koje se nije uklapalo, čija porodica je govorila loš engleski i radila duple smjene. Amerika je nama pružila šansu. Amerika je vjerovala u nas. I zahvaljujući tome, mi smo vjerovali u Ameriku i dali sve od sebe da ovu zemlju učinimo jačom. Ako im damo šansu, i ovi studenti će učiniti isto, poručio je Mišo Čeko.
Mišo Čeko je vrhunski lider u visokom obrazovanju i javnoj politici, trenutno na poziciji glavnog operativnog direktora i višeg dekana za poslovne operacije na Harris Školi javne politike Univerziteta u Chicagu. S bogatim iskustvom koje uključuje rad za Ujedinjene nacije, NIH, gradsku upravu Chicaga, te vodeće uloge u neprofitnom i tehnološkom sektoru, Mišo spaja ekspertizu iz inžinjeringa, menadžmenta i javne administracije. Diplomirao je na prestižnim institucijama – Harvardu, Northwesternu i Univerzitetu Illinois – i ostaje posvećen izgradnji boljeg društva kroz inovacije, obrazovanje i liderstvo.