Ljepota i zdravlje

Da li smem da doručkujem jaja svaki dan?” Evo šta na to kaže kardiolog, a šta onkolog

Jaja su jedan od najpopularnijih izbora za doručak, a mnogi se pitaju mogu li se jesti svaki dan i jesu li zdrava. Zbog svojih brojnih zdravstvenih prednosti i pristupačne cijene, jaja su nezamjenjiva u mnogim domaćinstvima. Njihova svestranost omogućava raznoliku pripremu, a doručak, kao najvažniji obrok dana, ključan je za dobar početak produktivnog dana. Uključivanje visokokvalitetnih proteina, poput onih iz jaja, može biti korisno za postizanje tog cilja. Zbog toga mnogi stručnjaci preporučuju dodavanje namirnica bogatih proteinima, kao što su jaja, slanina i tuna, u jutarnji obrok.

Iako su jaja često na meniju, postoji i nekoliko savjeta od zdravstvenih stručnjaka u vezi s njihovom svakodnevnom konzumacijom. Postoji zabrinutost zbog njihovog utjecaja na razinu kolesterola, ali nedavne studije sugeriraju da se jaja mogu sigurno uključiti u zdravu prehranu. Ipak, mišljenja stručnjaka nisu potpuno usklađena. Grupa od sedamnaest zdravstvenih radnika, uključujući kardiologe i onkologe, preporučuje nutritivne doručke kao što su zobene pahuljice s jogurtom ili sjemenkama.

Zabrinutost zbog kolesterola u jajima i dalje postoji, a neki stručnjaci, poput neurologa dr. Najma i dr. Steina, preporučuju konzumaciju samo bjelanjaka, koji ne sadrže kolesterol. S druge strane, kardiolozi poput dr. Frimana i dr. Chenga odlučili su potpuno izbaciti jaja iz prehrane. Onkolog dr. McQuade smatra korisnim uključivanje cijelih jaja, često u obliku kajgane s povrćem, jer to može poboljšati zdravlje crijeva. Stomatolozi, pak, često biraju tvrdo kuhana jaja kao brz obrok kad nemaju puno vremena.

Dr. James O’Keefe, član radne skupine za prehranu Američkog koledža kardiologije, smatra da konzumacija dva jaja šest dana u tjednu predstavlja razuman izbor. Također, naglašava važnost uključivanja jaja obogaćenih omega-3 masnim kiselinama, koja mogu pozitivno utjecati na kardiovaskularno zdravlje.

Jaja i njihov utjecaj na zdravlje – mitovi i stvarnost

Jaja su svakodnevni sastavni dio mnogih doručaka, ali često se o njima vode rasprave. Mnogi se pitaju mogu li se jesti svaki dan, a hoće li naškoditi zdravlju. Kao i kod većine namirnica, važno je razumjeti njihov nutritivni sastav i koristiti ih umjereno. U ovom članku razmotrit ćemo mitove i stvarnost u vezi s konzumacijom jaja, kao i njihove stvarne zdravstvene prednosti.

Mit 1: Jaja povećavaju kolesterol i mogu uzrokovati srčane bolesti

Jedna od najčešćih zabrinutosti u vezi s jajima je njihov sadržaj kolesterola. Jaja, osobito žumanjak, sadrže značajnu količinu kolesterola, zbog čega mnogi smatraju da njihova konzumacija može povećati rizik od srčanih bolesti. Međutim, novija istraživanja pokazala su da konzumacija jaja ne uzrokuje nužno porast lošeg kolesterola (LDL). Za većinu ljudi, jaja imaju minimalan utjecaj na razinu kolesterola u krvi, jer je većina kolesterola u našem tijelu proizvedena prirodno od strane jetre, a ne preuzeta iz hrane.

Neki ljudi, poznati kao “hiperrespondenti”, mogu imati povećane razine kolesterola nakon konzumiranja jaja, ali to je rijetko. U većini slučajeva, konzumacija jaja u umjerenim količinama ne predstavlja prijetnju kardiovaskularnom zdravlju. U stvari, jaja sadrže hranjive tvari koje mogu poboljšati zdravlje srca, poput omega-3 masnih kiselina, koje mogu pomoći u smanjenju upala i poboljšanju ravnoteže kolesterola.

Mit 2: Jaja su nezdrav izbor za doručak

Iako neki smatraju da jaja nisu najbolji izbor za doručak zbog njihovog sadržaja masti i kalorija, istina je da jaja mogu biti vrlo hranjiva i pružiti energiju za početak dana. Jaja su bogata visokokvalitetnim proteinima, koji su važni za izgradnju i obnovu mišića, kao i za održavanje zdravlja kože i kose. Također, jaja sadrže vitamine i minerale poput vitamina B12, vitamina D, selena i kolina – hranjivih tvari koje podržavaju metabolizam, imunološki sustav i funkciju mozga.

Jaja također mogu pomoći u kontroli težine, jer proteini u jajima pružaju osjećaj sitosti, što može smanjiti unos kalorija tijekom ostatka dana. Osobe koje jedu jaja za doručak često imaju manju sklonost prejedanju, jer proteini usporavaju probavu i održavaju razinu šećera u krvi stabilnom.

Mit 3: Bjelanjci su puno zdraviji od cijelih jaja

Iako je istina da bjelanjci ne sadrže kolesterol, to ne znači da su puno zdraviji od cijelih jaja. Žumanjak jaja sadrži mnoge hranjive tvari koje bjelanjci nemaju, poput vitamina D, vitamina A i omega-3 masnih kiselina. Žumanjak također sadrži antioksidanse koji mogu pomoći u zaštiti stanica od oštećenja i smanjenju upala u tijelu. Konzumiranje cijelih jaja može pružiti uravnoteženiju nutritivnu vrijednost u odnosu na samo bjelanjke.

Međutim, ako imate specifične zdravstvene uvjete, poput visokog kolesterola, možda bi bilo bolje konzultirati se s liječnikom ili nutricionistom o optimalnom izboru. U svakom slučaju, umjerenost je ključ – konzumiranje jaja u razumnim količinama neće negativno utjecati na zdravlje većine ljudi.

Mit 4: Jaja uzrokuju akne

Postoji mišljenje da jaja mogu izazvati pojavu akni zbog njihovog sadržaja proteina i masti. Međutim, nema znanstvenih dokaza koji povezuju konzumaciju jaja s pojavom akni. U stvari, jaja mogu imati pozitivan učinak na zdravlje kože zbog svojih hranjivih tvari, poput vitamina B2 (riboflavina), koji pomaže u održavanju zdrave kože.

Međutim, ako imate specifičnu alergiju na jaja ili preosjetljivost na određene bjelančevine u jajima, tada konzumacija jaja može izazvati kožne reakcije, uključujući akne. Takve reakcije su rijetke i obično su povezane s alergijama, a ne s normalnim konzumiranjem jaja.

Zaključak: Jaja kao zdrava opcija za doručak

Jaja su izuzetno hranjiva i svestrana namirnica koja može biti izvrstan dio uravnoteženog doručka. Iako postoje mitovi o njihovim negativnim učincima, većina tih zabrinutosti nije podržana znanstvenim dokazima. Jaja su dobar izvor proteina, vitamina i minerala koji mogu doprinijeti zdravlju srca, mozga i kože.

Za one koji se brinu zbog kolesterola, umjerena konzumacija jaja – do dva dnevno, kako preporučuju neki kardiologi – može biti potpuno sigurna. Također, jaja obogaćena omega-3 masnim kiselinama predstavljaju još bolji izbor za kardiovaskularno zdravlje. Kao i kod svih namirnica, ključno je uživati u jajima u umjerenim količinama, u sklopu raznolike i uravnotežene prehrane.