Zanimljivosti

DOMAĆICA OTKRILA KAKO DA VAM SE KISELI KUPUS NE POKVARI: Caka nije RASO, nego ova TEHNIKA u BURETU

Kiseljenje kupusa počinje postupno, nakon pripreme ajvara, a ovaj zadatak sada je njegova odgovornost. Iako je iskusna u tome, često se događa da kiseli kupus brzo propadne. Zbog toga nudimo nekoliko tehnika koje će spriječiti takve situacije, uz osnovne smjernice koje čak i početnicima omogućuju da naprave vrhunski kiseli kupus.

Prvi korak u postupku uključuje dodavanje jednog kilograma soli na trideset kilograma kupusa. Prvo se skidaju vanjski listovi, a u korijenu kupusa nožem se pravi precizan križ. Nakon toga glavice kupusa se slažu u bačvu. Zbog njihovog okruglog oblika, koji otežava pravilno slaganje, preporučuje se nekoliko glavica podijeliti na četvrtine ili polovice.

Ti dijelovi se potom mogu umetnuti između čitavih glavica kako bi sve ostale uspravno. Na kraju, drvena ili plastična preša treba biti postavljena na vrh složenog kupusa. Obično se na prešu stavlja kamen ili veća posuda s vodom, što je prikladno kada je bačva potpuno puna. Međutim, ako ostane praznog prostora, kupus se može brže pokvariti zbog ulaska zraka. U tim situacijama preporuča se da se veća plastična vrećica napuni vodom i postavi preko kupusa.

Prvi korak uključuje dodavanje jednog kilograma soli na trideset kilograma kupusa. Prvo se uklone vanjski listovi, a u korijenu nožem pravi precizan križ. Zatim se glavice slažu u bačvu. Zbog okruglog oblika glavica, koje je teško pravilno složiti, nekoliko njih se reže na četvrtine i polovice.

Ti se komadi zatim postavljaju između cijelih glavica kako bi se osiguralo da sve ostane u uspravnom položaju. Na kraju, postavlja se drvena ili plastična preša. Kamen ili veća posuda s vodom se stavljaju na prešu kad je bačva potpuno puna. No, ako ostane praznog prostora, kupus se može pokvariti zbog ulaska zraka. U tim slučajevima preporučuje se veća plastična vrećica napunjena vodom koja se postavlja preko kupusa.

Bonus tekst:

NEZRELE RAJČICE (ZIMNICA): Često pripremam prvu seriju, nakon čega slijedi druga, jer se prva brzo potroši. Ova metoda je brza i jednostavna. Iako ne preferiram zelene rajčice iz Turske, smatram ovo jelo izuzetno ukusnim.

Sastojci: Pomiješajte 1 žličicu soli, 500 ml ulja, 500 ml octa, 200 g šećera, 200 ml vode i 1 vrećicu konzervansa. Ostavite da se smjesa ohladi nakon što zavrije.

Povrće: 5 kg sitnih zelenih rajčica, 25 ljutih papričica, jedna vezica peršinovog lista, 3-4 veće glavice češnjaka i jedna vezica celera.

Priprema: Odaberite najmanje zelene rajčice jer su najpogodnije za tegle. Očistite ih i stavite u pećnicu zagrijanu na 220 stupnjeva. Nakon što se lagano zapeku, izvadite ih. Paprike kratko kuhajte dok ne dobiju pougljeni izgled. Crvena sorta je omiljena zbog vizualnog efekta u teglama. Paprike narežite na 3-4 dijela, a sjemenke nije potrebno vaditi. U velikoj zdjeli pomiješajte rajčice i paprike s nasjeckanim peršinom, celerom i češnjakom.

Prelijte hladnu otopinu preko mješavine i ostavite da stoji 24 sata, povremeno miješajući. Nakon toga stavite smjesu u tegle i prelijte istom otopinom, dobro zatvorite.

Zelene rajčice poprime okus sličan paprikama, a najbolje ih je držati u tamnom prostoru.