Gazpromu i NIS Petrolu ukinuto kartično plaćanje: Sudbina im upitna, mole kupce da plaćaju kešom
Gazprom i NIS Petrol benzinske stanice u BiH obavijestile su na svojim zvaničnim web stranicama i društvenim mrežama da im je došlo do prekida rada bankovnih transakcija.
Ova obavijest je poslana tačno mjesec dana nakon što su im prolongirane sankcije. Podsjećamo, američke sankcije za “Gazprom” i Naftnu industriju Srbije su trebale stupiti na snagu 27. februara, ali su im dali “fore” mjesec dana. Ipak, prema svemu sudeći, od danas su sankcionisani.
To su potvrdili i iz Gazprom i NIS Petrol benzinske stanice u BiH.
“Poštovani potrošači, Obavještavamo vas da je danas došlo do prekida bankovnih transakcija na našim benzinskim stanicama.
Razrješenje zastoja očekujemo u najkraćem mogućem roku, o čemu ćemo Vas blagovremeno obavijestiti.
Molimo Vas da do tada koristite plaćanje gotovinom.
Korištenje i plaćanje Gazprom korporativnom karticom i karticom Zajedno na putu će biti dostupno bez prekida.
Hvala na razumijevanju i strpljenju”, napisali su iz Gazproma i NIS Petrol-a.
Podsjećamo, NIS na teritoriji BiH upravlja sa više od 40 Gazprom i NIS Petrol benzinskih stanica, čija sudbina je sada upitna. NIS je u vlasništvu Rusa od 2009. godine. Gazprom Neft je od tada bio vlasnik 56 posto akcija, ali kada su mu uvedene sankcije Evropske unije (EU) zbog rata u Ukrajini (maj 2022. godine), dio akcija od 6,1 posto je preuzeo Gazprom, protiv koga nisu uvedene sankcije EU.
Još 29,87 posto je u vlasništvu države Srbije, dok je ostatak kapitala u rukama manjih investitora i malih akcionara, građana i zaposlenih.
Naftna industrija Srbije vlasnik je NIS Petrola Banjaluka, koji je zatim vlasnik društva G-Petrol Sarajevo.
NIS u Bosni i Hercegovini zapošljava oko 500 radnika i upravlja sa 42 Gazprom i NIS Petrol benzinske pumpe, prema podacima sa zvanične web stranice ove kompanije.
NIS je vlasnik i kompanije Jadran-Naftagas Banjaluka, registrovane za djelatnost vađenja sirove nafte.
G-Petrol Sarajevo je druga kompanija iz naftnog sektora po prihodima u BiH, sa 645,4 miliona maraka ostvarenih prihoda u 2023. godini. G-Petrol je u 2023. godini prijavio gubitak od 765.965 KM, ali je njegov vlasnik NIS Petrol prijavio dobit od 2.965.442 KM.
Crna hronika