Holesterol se ne dobija od jaja, pečenja i slanine, već od ove 2 stvari: Ovo ubija jetru i stvara masnoću
Predrag Nenadić, jedan od najpoznatijih nutricionista, objašnjava kako nastaju holesterol i masna jetra, razbijajući uobičajene mitove. Prema njegovim rečima, glavni uzrok masne jetre nije prekomerna konzumacija masne hrane, kako se često misli.
Naime, jetra višak šećera pretvara u masno tkivo, a holin (B4 vitamin), koji se nalazi u hrskavici, jajima i mesu, pomaže da se holesterol rasporedi i ne zadrži u jetri. Umesto toga, on odlazi u masne naslage, što rezultira povećanjem stomaka i zadnjice. U slučaju da nema dovoljno tih zdravih masti, koje su često izbegavane iz straha od holesterola, može doći do razvoja masne jetre.
Nenadić objašnjava da je masna jetra, koja nije povezana s alkoholom, ozbiljan problem jer jetra postaje nesposobna da vrši detoksikaciju organizma, što se može primetiti kroz probleme sa kožom (akne, bubuljice), kao i oštećenje noktiju i perutanje. On podseća da je holesterol neophodan za ljudski organizam, jer iz njega nastaju hormoni i ćelijske membrane. Problem nastaje kada je nivo lošeg holesterola (LDL) previsok.
Takođe, Nenadić objašnjava kako dolazi do povećanja triglicerida, navodeći da je to rezultat konzumacije hrane bogate rafinisanim ugljenim hidratima, kao što su beli hleb i peciva, a ne svinjetine ili voća.
Za čišćenje jetre, Nenadić savetuje pravilnu ishranu bogatu vlaknima, vodom i gorkim namirnicama poput maslačka i korena čička. Takođe, preporučuje izbegavanje ugljenih hidrata i veštačkih šećera, dok bi se trebalo fokusirati na zdravije masti, poput onih iz maslinovog ulja, domaće masti, te ribe poput lososa i skuše. Zdravlje jetre se ne može postići sokovima, posebno onima koji sadrže fruktozu, jer ona podiže trigliceride i holesterol. Ova fruktoza, koja se često koristi u industrijskim proizvodima, potiče iz kukuruza (glukozno-fruktozni sirup), a ne iz voća.
Kako pravilna ishrana utiče na zdravlje jetre i balans holesterola
U današnjem svetu, kada je brzi način života postao norma, mnogi ljudi zanemaruju osnovne principe zdrave ishrane. Holesterol i masna jetra postali su dva od najčešćih problema koji pogađaju savremene populacije, a uzroci ovih stanja često se pogrešno tumače. Iako se često veruje da su visoki nivoi holesterola i masna jetra rezultat prekomerne konzumacije masne hrane, istina je mnogo kompleksnija. Drugi faktori, kao što su prekomerni unos šećera i rafinisanih ugljenih hidrata, mogu biti dalji uzročnici ovih zdravstvenih problema.
Masna jetra: više od loših navika u ishrani
Masna jetra nije samo rezultat konzumiranja pržene hrane ili alkohola, kako to mnogi misle. Predrag Nenadić, jedan od najpoznatijih nutricionista u bivšoj Jugoslaviji, objašnjava da je uzrok ovog stanja zapravo višak šećera u ishrani, koji jetra pretvara u masno tkivo. Dakle, više od same masne hrane, pravi problem predstavlja prekomerno unošenje jednostavnih šećera, koji brzo povisuju nivo triglicerida u krvi.
Zdravlje jetre je ključno za našu sposobnost da pravilno izbacujemo toksine iz organizma. Kada jetra ne može da obavlja svoju funkciju detoksikacije, telo se bori sa nakupljanjem štetnih materija. To se manifestuje kroz razne kožne probleme, poput akni i bubuljica, kao i kroz oštećenja noktiju i perutanje kože.
Holesterol: Neophodan, ali umeren
Jedan od najvećih mitova u nutricionizmu je da je holesterol loš za organizam. Iako su povišeni nivoi lošeg holesterola (LDL) povezani s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, holesterol je zapravo ključan za naše zdravlje. On je neophodan za sintezu hormona, kao što su estrogen, testosteron i kortizol, te za izgradnju ćelijskih membrana.
Nedostatak holesterola u organizmu može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Međutim, važno je održati balans između dobrog (HDL) i lošeg (LDL) holesterola. Loš holesterol dolazi iz hrane bogate zasićenim mastima i trans mastima, dok dobar holesterol može pomoći u eliminaciji lošeg holesterola iz organizma.
Trigliceridi: Skriveni krivac u ishrani
Trigliceridi su vrsta masti koja cirkuliše u krvi, a njihovo povećanje često ukazuje na lošu ishranu, bogatu jednostavnim šećerima i rafinisanim ugljenim hidratima. Ovi ugljeni hidrati, prisutni u belom hlebu, pecivima, slatkišima i industrijskim sokovima, povisuju nivo triglicerida i povećavaju rizik od razvoja masne jetre i drugih metaboličkih poremećaja.
Nenadić upozorava na značaj izbegavanja industrijski prerađenih proizvoda i šećera, te preporučuje da se fokusiramo na prirodne izvore ugljenih hidrata, kao što su povrće, integralne žitarice i voće u umerenim količinama.
Pravilna ishrana za zdravlje jetre
Za čišćenje jetre i održavanje njenog zdravlja, Nenadić savetuje unos hrane bogate biljnim vlaknima i zdravim mastima. Namirnice koje jetra voli uključuju gorke biljke poput maslačka, lincure i korena čička, koji poboljšavaju funkciju jetre i pomažu u procesu detoksikacije. Takođe, važno je unositi dovoljno vode, jer je hidratacija ključna za optimalno funkcionisanje jetre.
Kada je reč o mastima, trebalo bi da se opredelimo za zdrave izvore, kao što su domaća mast, maslinovo ulje i hladno ceđena biljna ulja. Ribe poput lososa i skuše, koje su bogate omega-3 masnim kiselinama, takođe igraju važnu ulogu u održavanju zdravlja jetre.
Fruktoza: neprijatelj u industrijskoj hrani
Jedan od najvećih problema savremene ishrane je prekomerni unos fruktoze, posebno u obliku glukozno-fruktoznog sirupa koji se nalazi u mnogim industrijskim proizvodima, kao što su gazirani napici i pakovani sokovi. Iako se fruktoza prirodno nalazi u voću, ona koju konzumiramo kroz industrijske proizvode nije ista. Fruktoza iz ovih izvora direktno povećava trigliceride i doprinosi gojenju, dok istovremeno ima negativan uticaj na jetru.
Zaključak: Ključ je u ravnoteži
Zdravlje jetre i normalan nivo holesterola zavise od naše ishrane, načina života i izbora hrane. Da bismo očuvali zdravlje jetre, važno je izbegavati rafinisane ugljene hidrate, industrijske šećere i nezdrave masti. Umesto toga, fokusirajte se na unos hrane bogate vlaknima, zdravim mastima i prirodnim izvorima proteina. Takođe, ne zaboravite da hidracija igra ključnu ulogu u zdravlju vašeg organizma. Sa pravim pristupom ishrani, možete značajno poboljšati funkciju jetre, balansirati holesterol i poboljšati svoje opšte zdravlje.