KO ĆE UHAPSITI MILORADA DODIKA: 25 dana od raspisivanja centralne potjernice očekuje se.
Čelnicibh. entiteta RS, Miloradu Dodiku, Nenadu Stevandiću i Radovanu Viškoviću mogu putovati izvan BiH, izuzev u nekoliko zemalja članica EU, poput Austrije i Njemačke.
Centralna potjernica im ne predstavlja prepreku jer ih niko ne hapsi. Je li oznaka visokorizičnosti izgovor policijskim agencijama da ne postupaju po službenoj dužnosti ili zakon ne vrijedi za sve isto?
Prošlo je 25 dana od raspisivanja centralne potjernice za ovim trojcem. U međuvremenu, kretali su se i kreću se, kao i do tada. Putovanja po regiji, pa i Izraelu i Rusiji, bar po Dodikovim riječima, prošla su neometano. Trojac sa potjernice ni ne pokušava da se krije. 16 državnih policijskih agencija ne radi ništa. Sudska policija, koja bi prevashodno trebala izvršiti njihovo hapšenje uz asistenciju SIPA-e, također ne radi ništa. Iz svih ovih agencija tišina, osim iz SIPA-e koja se odmah ogradila da akciju neće provesti jer je visokorizična.
-Ja se slažem u tom trenutku da je bilo visokorizično hapšenje. Međutim, ne možete skoro mjesec dana od naloga za privođenje se vaditi i izgovore tražiti na istom. Zna se šta je visokorizično hapšenje, ali to nije znak da ne radite svoj dio posla. Vi ste osposobljeni, tako ste uvijek govorili, vi ste i formirani da radite, između ostalog, i ovo – dokažite da je zakon jednak za sve”, poručuje Nermin Pećanac, bivši ministar unutrašnjih poslova KS-a.
Zakon je isti za sve, ali se ne primjenjuje prema svima isto i u našoj zemlji svako ga tumači kako želi. Sam Stevandić rekao je da SIPA treba da provodi hapšenje, ali ne nad političarima. SIPA, koja postoji zbog suzbijanja visokih oblika korupcije, kriminala i slično, nije spremna za privođenje tri osobe. MUP RS-a, koji je svakako dužan postupati po potjernici, u ovom slučaju štiti ljude s potjernice. Poziva ih na svoje defilee, novac iz budžeta troši na bjegunce. Reklo bi se – apsurd, ali tehnički gledano – da bi neko bio bjegunac, valjda treba da se krije od nekoga ko ga hapsi.
Osobe koje se javno pokazuju, obavljaju svoje poslove i dostupni su sudu – nisu bjegunci”, kategoričan je advokat Asim Crnalić.
-Oni nisu bjegunci jer se nalaze na teritoriji svoje države, javno se pojavljuju na događajima. Dan policije RS-a je proslavljen, oni su svi bili tu, ali ne žele da se dobrovoljno odazovu na pozive Tužilaštva”, napominje pravna ekspertica Alma Čolo.
Dok ih ne privedu i ne ispitaju, Tužilaštvo ne može podići optužnicu. I poziv međunarodnoj zajednici za njihovo uključenje putem Interpolove potjernice je odbijen. Razlog za odbijenicu: ne žele da se miješaju u političke procese. Ali, izgleda, međunarodna zajednica želi da se miješa u pravosudne odluke. Pa pozivaju na razgovore sa Dodikom i njegovu rehabilitacija.
“Moram reći da je to stupidna ideja, o krivičnom postupku nema pregovora ni sa kim i niko u tome ne može sudjelovati osim aktera krivičnog postupka. To su tužiteljstvo, optuženik ili osumnjičenik, branitelj i sud”, podsjeća Crnalić.
Tužilaštvo BiH, nakon zahtjeva za potjernicu, nije ništa učinilo. A nije ni ispitalo navode SIPA-e o nemogućnosti provođenja akcije.
U međuvremenu, Stevandić najavljuje i novo putovanje van zemlje 12. aprila, a Predsjedništvo BiH poziva EUFOR da asistira prilikom hapšenja čelnika bh. entiteta RS.
Naime, na inicijativu Denisa Bećirovića i Željka Komšića vanredno je zasjedalo Predsjedništvo BiH. Tema sjednice – situacija u BiH u povodu napada na ustavni poredak.
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je preglasana, a usvojeno je nekoliko zaključaka. Jednim od njih se traži angažovanje EUFOR-a u hapšenju zvaničnika iz Republike Srpske.
S obzirom na to da je riječ o angažovanju međunarodnih snaga, Cvijanović kaže da je zaključak podložan i drugom krugu glasanja, a da će ga, ukoliko bude potrebe, poslati i na odlučivanje u NSRS. Neslavan, kako ga je nazvala, završetak sjednice samo je, kako kaže, nastavak separatističkih aktivnosti na razbijanju Bosne i Hercegovine i otcjepljenju FBiH.