Njemački mediji oštro su kritikovali nepravosnažno osuđenog čelnika entiteta RS i bjegunca od bh. pravosuđa Milorad Dodika koji je prošle sedmice režirao skandal protjeravši njemačku ministricu Annu Luhrmann iz ovog dijela države Bosne i Hercegovine.

Njemački politički magazin Der Spiegel donosi intervju sa Luhrmann.

Dodikova nacionalistička agenda nema podršku u stanovništvu. On sve agresivnije gura svoju separatističku agendu, huška protiv određenih etničkih grupa i krši Ustav države… Pokušava da primora državne službenike da pređu u institucije RS-a. Zbog toga smo – zajedno s austrijskom ministricom vanjskih poslova, uveli ciljane sankcije protiv odgovornih za ovu opasnu politiku – kaže Anne Luhrmann za Spiegel, prenosi DW.

U današnjem svijetu se više skoro ničemu ne treba čuditi – to je već neko vrijeme “normalno”. Ali sa kakvom drskošću je Dodik postupio prema njemačkoj državnoj ministrici za Evropu Anni Lührmann, ostavlja čovjeka opet bez riječi, piše Erich Rathfelder u komentaru za list Tageszeitung.

Kada taj gospodin izbaci Annu Luhrmann iz Banje Luke, s teritorije u BiH kojom on dominira, čak je fizički ugrozi i proglasi personom non grata, to mora izazvati dodatne evropske reakcije. Dodik je upravo dobio zabranu ulaska u Njemačku i Austriju. Čak je morao pobjeći iz Izraela, iako je, poput svih desničarskih ekstremista, pokušao da se na konferenciji posvećenoj žrtvama Holokausta prikaže kao prijatelj Jevreja i predstavi kao žrtva bosanskih muslimana – piše dalje TAZ i dodaje:

Ali taj pokušaj nije uspio, jer historijski svjesni Jevreji, poput francuskog filozofa Bernarda-Henrija Lévyja, poznaju situaciju u Bosni. Oni znaju za desetke hiljada zločina koje su srpski nacionalisti počinili tokom etničkog čišćenja nad Bošnjacima u periodu 1992–1995… – istakao je Rathfelder.

Dodik se nada da će u svijetu Trumpa i Putina stati na “pravu” stranu – stranu moći, naglašava Tageszeitung iz Berlina.

On se nada uništenju i poniženju Evrope. Na Anni Luhrmann je Dodik, kao mačo i neprijatelj Njemačke, želio demonstrirati svoju moć. Svojim anti-njemačkim stavom pokušava se nadovezati na osjećanja protiv Njemačke iz Drugog svjetskog rata. Pobjeda multietničkih partizana 6. aprila 1945. označila je početak multietničkog Sarajeva; napad 6. aprila 1992. označio je početak njegovog uništenja – kaže se u članku njemačkog lista i zaključuje:

Njemačka ministrica je s pravom ukazala na krhkost Dodikove baze moći. Mnogi bosanski Srbi su siti svega i napuštaju zemlju. Međutim, ne idu ni u Mađarsku, ni u Rusiju – nego u Zapadnu Evropu, uključujući i Njemačku – navosi se u tekstu Ericha Rathfeldera za list Tageszeitung.