Osuđena na zatvorsku kaznu: UN-ova sutkinja mladu ženu držala kao robinju
Lydia Mugambe, 50-godišnja sutkinja UN-ova suda, osuđena je na šest godina i četiri mjeseca zatvora nakon što je prisilila mladu ženu da u Ujedinjenom Kraljevstvu radi kao robinja, piše Guardian.
Lydia Mugambe proglašena je krivom da je iskoristila svoj status u odnosu na mladu Uganđanku na “krajnje drzak način” dok je bila na doktoratu iz prava na Sveučilištu u Oxfordu. Mugambe je u ožujku proglašena krivom za sudjelovanje u zavjeri radi kršenja britanskoga zakona o imigraciji, omogućavanje putovanja s ciljem iskorištavanja, prisiljavanje osobe na rad i zavjeru za zastrašivanje svjedoka nakon suđenja.
Mugambe, koja je ujedno sutkinja Visokog suda u Ugandi, spriječila je ženu da zadrži stalno zaposlenje i prisilila ju je da radi kao njezina služavka i brine o djeci, rekli su tužitelji.
Sudac David Foxton, koji je danas izrekao presudu na kraljevskom sudu u Oxfordu, rekao je da je riječ o “vrlo tužnom slučaju”, iznijevši Mugambina pravna postignuća, uključujući rad na području zaštite ljudskih prava. Foxton je rekao da optužena “nije pokazala ni trunku kajanja” za svoje ponašanje te da je pokušala “svaliti krivnju” za ono što se dogodilo na žrtvu.
Mugambe je dobila i zabranu približavanja žrtvi s odredbom da ju ne smije izravno ni neizravno kontaktirati. U pisanom iskazu, koji je na sudu pročitala tužiteljica Caroline Haughey, žrtva je opisala da je živjela u “gotovo stalnom strahu” zbog Mugambina moćnog položaja u Ugandi.
Mlada žena, čije ime nije objavljeno iz pravnih razloga, rekla je da se ne može vratiti u Ugandu zbog straha od onoga što bi joj se tamo moglo dogoditi te da možda više nikada neće vidjeti svoju majku. Haughey je rekla da je Mugambe iskoristila žrtvu tako što je zloupotrijebila njezino neznanje o radničkim pravima i dovela ju je u zabludu o razlozima dolaska u Ujedinjeno Kraljevstvo.
Tužiteljica je rekla da je u odnosu između Mugambe i njezine žrtve postojala “jasna i značajna neravnoteža moći”. Haughey je rekla sudu da je žrtvi odobren azil u Ujedinjenom Kraljevstvu zbog osnovanog strah od progona u Ugandi.
Paul Raudnitz, odvjetnik obrane, govorio je o Mugambinoj “blistavoj pravnoj karijeri” i velikoj podršci koju je primila nakon izricanja presude. Mala skupina okupljenih ispred suda držala je transparente i skandirala “Pravda za Lydiju Mugambe” prije početka ročišta.
Raudnitz je također rekao da je Mugambe podnijela ostavku na funkciju sutkinje UN-a. Prema njezinu profilu na internetskoj stranici UN-a, Mugambe je imenovana u pravosudni odbor UN-a u svibnju 2023., tri mjeseca nakon što je policija došla na njezinu adresu u Oxfordshireu.