Ova biljka je prirodni čistač krvi, jetre, žuči i ubica svih otrova
Narod ga poznaje kao medvjeđi ili divlji luk, a često ga nazivaju i “ubicom otrova” – riječ je o srijemušu, biljci izuzetnih ljekovitih svojstava.
Još od davnina, srijemuš se koristi kao moćan prirodni lijek, posebno poznat po svojoj sposobnosti da pročišćava krv, jetru i cijeli sistem za varenje. Pomaže u snižavanju visokog krvnog pritiska, sprječava razvoj ateroskleroze i blagotvorno djeluje na kompletan kardiovaskularni sistem. Osim toga, ublažava glavobolju i nesanicu, olakšava disanje kod bronhitisa, a zahvaljujući snažnom antibakterijskom djelovanju, ubrzava zarastanje rana.
Mnogi stručnjaci vjeruju da je srijemuš čak zdraviji od bijelog luka. Zaslužan za to je alin – spoj koji se u dodiru s kiseonikom pretvara u alicin, moćnu supstancu koja podmlađuje i jača krvne sudove, čineći ih elastičnijima. Ova biljka obiluje etarskim uljima, mineralnim solima, šećerima, vitaminom C i karotenom.
Čuveni njemački travar Johan Kinkl posebno je cijenio srijemuš, naglašavajući da bi ljudi bili znatno zdraviji kada bi ga redovno konzumirali.
Može se jesti svjež, kao salata u kombinaciji sa zelenom salatom, dodavati u supe, ili koristiti kao prirodni dodatak u borbi protiv hipertenzije.
Kako prepoznati, brati i čuvati srijemuš
Srijemuš (Allium ursinum) raste u proljeće, najčešće od kraja marta do početka maja, u vlažnim, sjenovitim šumama, uz potoke i na šumskim proplancima. Iako izgleda pomalo neugledno, njegova aroma i ljekovita svojstva čine ga pravim blagom prirode.
Kako ga prepoznati?
Srijemuš ima duguljaste, svijetlozelene listove koji podsjećaju na listove đurđevka – što često izaziva zabunu, jer je đurđevak otrovan. Međutim, srijemuš se lako prepoznaje po karakterističnom mirisu na bijeli luk. Ako protrljate list među prstima, miris će biti snažan i prepoznatljiv – to je siguran znak da ste pronašli pravu biljku.
Savjeti za branje
-
Berite ga daleko od puteva i zagađenih područja.
-
Najljekovitiji je dok je mlad – prije nego što procvjeta.
-
Uvijek berite pažljivo i umjereno, ostavljajući dovoljno biljaka da se mogu dalje razmnožavati.
Kako ga čuvati i koristiti?
Srijemuš je najdjelotvorniji kada se konzumira svjež. Međutim, može se i:
-
Usitniti i zamrznuti, kako bi sačuvao većinu svojih ljekovitih svojstava.
-
Osušiti, mada se tada gubi dio arome i ljekovitih spojeva.
-
Pripremiti kao pesto – u kombinaciji s maslinovim uljem, orasima i sirom, predstavlja zdrav i ukusan dodatak jelima.
Recept: Pesto od srijemuša
Sastojci:
-
1 veza svježeg srijemuša
-
50 g oraha ili badema
-
50 g tvrdog sira (parmezan, pecorino…)
-
Maslinovo ulje po potrebi
-
Prstohvat soli
Sve sastojke izblendati dok ne dobijete glatku smjesu. Čuvajte u staklenoj tegli u frižideru. Može se koristiti kao namaz, dodatak tjestenini ili uz pečeni krompir.