OVIM prskajte voćke već u februaru: NIJEDNA gljivica ili štetočina neće imati šanse!
Vrijeme je da pripremite svoj vrt za proljeće!
Kako biste osigurali bogat urod ove godine, važno je pravovremeno zaštititi biljke od štetnika i bolesti. Sada je pravo vrijeme da se posvetite toj zaštiti.
Inspirirajte se! Svakog dana poslat ćemo vam najbolje savjete i ideje direktno na vašu e-poštu.
Mnogi ljudi započinju prskanje voćaka kada se pojave prvi listovi, no stručnjaci s portala domekiogrodek preporučuju da to učinite već u veljači. U ovom članku saznajte kada i čime treba prskati biljke, te zašto je prskanje voćaka u veljači toliko važno.
Kada prvi put prskati drveće?
Prvo prskanje voćaka treba obaviti u veljači, prije nego što na stablima izniknu prvi listovi. Time uklanjamo štetnike i preventivno djelujemo protiv bolesti. Prvi tretman treba biti obavljen na sunčanim, ali oblačnim danima, kada je temperatura iznad 6°C i bez vjetra.
Preventivno prskanje voćaka u veljači
Cilj prskanja u veljači je spriječiti razvoj štetnika i bolesti, jer su stabla nakon zime osjetljivija na napade gljivica. Posebnu pažnju treba posvetiti breskvama koje su često napadnute kovrčavosti lišća. U veljači je idealno prskati voćke pripravcima koji sadrže bakrov spoj. Prskanje nije važno samo za breskve, nego i za druge vrste, poput jabuka, šljiva i trešanja, jer su podložne gljivičnim bolestima koje je kasnije teško tretirati.
Ako se gljivice razviju tijekom sezone, organske pripravke poput ekstrakta stolisnika ili paste od koprive možete koristiti za zaštitu stabala.
Savjeti za prskanje
Prskanje možete obaviti infuzijom stolisnika, koja je učinkovita za mnoge vrste voćaka. Ako ste imali problema s paukovim grinjama u prošlim godinama, koristite proizvode na bazi ulja. Za lisne uši, odličan je sprej od kamilice, a za zaštitu od drugih štetnika, pasta od koprive ili pripravci na bazi češnjaka, stolisnika i koprive bit će učinkoviti.
Ne čekajte i prskajte svoje biljke u veljači, kako biste uživali u zdravom i ukusnom voću tijekom cijele sezone.
Sretno s vrtlarenjem!
Savjeti za pripremu vrta za proljeće
Proljeće je pravo vrijeme za obnovu vašeg vrta. Kako bi vaš vrt bio zdrav, lijep i bogat plodovima, važno je da ga pripremite još prije nego što proljeće stvarno počne. U ovom bonus članku, donosi vam nekoliko dodatnih savjeta kako biste osigurali uspješan početak nove vrtne sezone.
1. Priprema tla za sadnju
Jedan od ključnih koraka u pripremi vrta za proljeće je priprema tla. Prvo, izvadite ostatke prošlogodišnjih biljaka i komposta. Zatim, provedite plijevljenje i razrađivanje tla. Ako je tlo previše komprimirano, potrebno je dodati organske materijale, poput komposta ili stajnjaka, kako biste poboljšali njegovu strukturu. Ne zaboravite provjeriti pH tla – mnoge biljke preferiraju određene uvjete, pa je dobro prilagoditi tlo prema njihovim potrebama.
2. Planirajte sadnju
Proljeće je odlično vrijeme za planiranje novih sadnica i biljaka. Prema vrsti biljaka koje želite posaditi, razmislite o njihovim potrebama za svjetlom, vlagom i prostorom. Ne zaboravite na razmjere između biljaka kako bi im bilo dovoljno prostora za rast, a istovremeno ne zaboravite ostaviti mjesta za uživanje u vrtu. Ako ste oduvijek željeli imati povrtnjak, sad sada možete planirati koje ćete povrće posaditi za najraniji urod.
3. Održavanje vrtne opreme
Nemojte zaboraviti ni na alate i opremu koji će vam biti potrebni tijekom vrtlarenja. Oštrite kosilice, motike, lopate i škare, jer će vam dobro oštri alati olakšati rad. Provjerite stanje vrtnih crijeva, pumpi za vodu i svih drugih potrebnih uređaja. Ako nešto ne radi, sada je pravo vrijeme da popravite ili zamijenite dio opreme.
4. Provjera sustava za navodnjavanje
U proljeće, s povećanjem temperature i većim potrebama za vodom, važno je osigurati da sustav navodnjavanja bude u dobrom stanju. Provjerite jesu li crijeva ili cijevi za vodu nepoškodovana, a mlaznice pravilno postavljene kako bi ravnomjerno zalijevale biljke. Ako koristite sustav za kapljično navodnjavanje, pobrinite se da nisu začepljeni filteri i kapljači.
5. Započnite s obrezivanjem
Obrezivanje je ključno za zdravlje biljaka. Započnite s obrezivanjem zimzelenih grmova i drveća, uklanjanjem mrtvih ili oštećenih grana. Obrezivanje također pomaže u oblikovanju biljaka i potiče njihov rast. Za drveće poput ruža ili lavande, obavezno obavite rezidbu prema vrstama kako biste poboljšali cvjetanje i rast.
6. Sadnja proljetnih cvjetova
Proljeće je savršen trenutak za sadnju cvjetova koji će vam uljepšati vrt i privući korisne insekte poput pčela i leptira. Nabavite lukovice tulipana, narcisa, iris, iris i krokusa, te ih posadite u zemlju dok je tlo još hladno. Također možete posaditi i trajnice koje će se svake godine vraćati i obogatiti boje vašeg vrta.
7. Prihrana biljaka
Već sada možete početi dodavati hranjive tvari tlu za zdrav rast biljaka. Upotrijebite organska gnojiva koja su ekološka i sigurna za biljke i okoliš. Prihrana prije glavne vegetacijske sezone pomoći će biljkama da brzo rastu i budu otpornije na štetnike i bolesti.
8. Praćenje štetnika i bolesti
Proljeće je također vrijeme kada mnogi štetnici i bolesti počinju aktivno napadati biljke. Redovito pregledavajte svoj vrt i biljke na znakove bolesti i štetnika. Osim redovitog prskanja preventivnim sredstvima, uvelike možete pomoći svojim biljkama korištenjem prirodnih obrambenih metoda poput sadnje biljaka koje odbijaju insekte ili privlače korisne predatore poput bubamara.
Zaključak
Priprema vrta za proljeće zahtijeva malo truda, ali rezultati će biti vrijedan uloženi napor. Osigurajte da su vaše biljke spremne za rast, a vaš vrt za bogat urod i predivno okruženje. Slijedite ove savjete, i uživajte u punoj ljepoti proljeća!