OVO JE ZNAK DA VAM JE VLAGA U SOBI OPASNO VELIKA: Majstori savjetuju, evo šta trebate uraditi DA VLAGA IZ SOBE NESTANE
Čarobni štapić neće riješiti problem vlage i plijesni! Da biste se uspješno nosili s tim izazovima, potrebno je poduzeti konkretne mjere. Ovisno o uzroku, postoje različiti pristupi. Ako vlaga dolazi kroz stare podrumske zidove, ključno je riješiti problem hidroizolacije. Ako su zidovi vlažni zbog loše toplinske izolacije i ventilacije, potrebno je poboljšati izolaciju i osigurati pravilnu ventilaciju. Također, prokišnjavajući ravni krov može biti uzrok vlage i zahtijevati sanaciju. Zanimljivo je da i sami stanari mogu biti izvor vlage – zrak u stanu može upiti i do 5 litara vode dnevno zbog svakodnevnih aktivnosti.
Vlaga u kući
Umjerena klima s četiri godišnja doba može biti izazov za održavanje idealne temperature i vlage u prostorijama. Dva su osnovna uzroka vlažnih zidova: vlaga zbog curenja i vlaga zbog kondenzacije. Vlaga zbog curenja najčešće je rezultat loše hidroizolacije, a prepoznaje se po žutim i smeđim mrljama. S druge strane, kondenzacija nastaje zbog nedovoljne toplinske izolacije i loše ventilacije, što može dovesti do pojave plijesni.
Mjerenje vlage i ušteda energije
Za učinkovito rješavanje problema vlage važno je mjeriti vlagu u domu. To ne samo da pomaže u kontroli vlage, nego i smanjuje potrebu za prekomjernim grijanje ili hlađenjem prostora.
Prozori – kritično mjesto za vlagu
Prozori su često mjesto nakupljanja vlage zbog loše ventilacije. U novim zgradama s modernim prozorima koji minimiziraju toplinske gubitke, često se zanemaruje ventilacija. Bez sustava za reguliranje izmjene zraka, bitno je redovito provjetravati prostor, čak i u urbanim sredinama, kako bi se uklonila višak vlage i održala svježina.
Plijesan na vanjskim zidovima
Plijesan na vanjskim zidovima ili oko prozora može ukazivati na lošu toplinsku izolaciju ili nedovoljno provjetravanje. Ove točke su kritične jer plijesan voli vlagu koja se nakuplja u hladnijim dijelovima stana.
Prva pomoć protiv plijesni, vlage i gljivica
Rješenje za problem plijesni je dobra izolacija zidova, stropova i fasade. Ako već imate plijesan, možete je ukloniti korištenjem čistog alkohola, a ako to nemate, preporučuje se alkoholni rastvor od najmanje 80%. Pljesniva mjesta treba špricati, a ne brisati, kako bi se spriječilo širenje spora.
Provjetravanje i grijanje
Ispravno provjetravanje i grijanje prostora pomažu održati vlagu na prihvatljivim razinama. Relativna vlažnost zraka trebala bi biti između 65% i 70%. Redovito uklanjanje viška vlage kroz kuhanje, pranje i druge aktivnosti također je važno.
Hladan zrak pomaže ukloniti vlagu
Iako hladan zrak može izgledati neugodno, on je zapravo učinkovit u smanjenju vlage u prostoru jer ima veću sposobnost apsorpcije vlage od toplog zraka. Stoga, provjetravanje zimi, kada hladan zrak ulazi u zagrijane prostore, vrlo je učinkovito za uklanjanje viška vlage.