Vijesti

PODMETALI EKSPLOZIJE U EVROPI! Otkriveni Putinovi špijuni, jedan se krio u Bosni

Poljska bezbjednosna agencija otvorila je veliku međunarodnu istragu nakon što su prošlog ljeta eksplodirala tri sumnjiva paketa u skladištima u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Poljskoj. Prema saznanjima koje prenosi Reuters, iza ovih napada stoji ruska vojna obavještajna služba GRU, a u sabotažu su bili uključeni lažni proizvodi poput kozmetike, masažnih jastuka i se*s igračaka u koje su bili ugrađeni improvizovani zapaljivi uređaji.

Eksplozije su se dogodile 19, 20. i 21. jula 2024. godine u Birmingemu, Lajpcigu i u blizini Varšave, a paketi su bili namijenjeni testiranju sigurnosnih protokola u kurirskim depoima i eventualno – prema navodima zvaničnika – njihovom daljem transportu avionima ka SAD-u i Kanadi.

Uređaji su sadržavali magnezijum, nitrometan i druge hemikalije koje su mogle izazvati velike požare. Pomoću elektronskih uređaja sličnih onima za praćenje izgubljenih predmeta, napadači su mogli tempirati eksplozije na određeni trenutak – od nekoliko sekundi do više mjeseci unaprijed.

Vladislav Derkavec i veza sa BiH

Ključnu ulogu u ovom slučaju, prema tvrdnjama poljskih vlasti, odigrao je Vladislav Derkavec, 27-godišnji Ukrajinac s prebivalištem u Poljskoj. On je, kako tvrdi izvor Reutersa, pakete sastavio u Litvaniji i zatim ih predao neidentifikovanom kontaktu pod šifrom “Meri”, prije nego su isti poslani dalje u distribuciju.

Derkavec je uhapšen u Poljskoj početkom avgusta, a njegovo ime se pojavljuje i u sudskoj parnici u Bosni i Hercegovini, gdje je povezan s još jednim osumnjičenim – Aleksandrom Bezrukavjijem, ruskim državljaninom iz Rostova na Donu. Bezrukavjij je izručen Poljskoj u februaru ove godine.

Prema tvrdnjama poljskih tužilaca, Bezrukavjij je imao zadatak da testira sigurnosne procedure u međunarodnom transportu, tako što je slao pakete obuće i odjeće iz Varšave u Sjevernu Ameriku, prikupljajući informacije o načinu i vremenu obrade pošiljki.

“Hibridni rat” u srcu Evrope

Evropski sigurnosni zvaničnici smatraju da su napadi dio šireg ruskog “hibridnog rata” – strategije kojom Kremlj pokušava destabilizirati države koje podržavaju Ukrajinu, koristeći sabotaže, sajber napade i regrutaciju lokalnih kriminalnih grupa.

  • “Sa ratom u Ukrajini, ovi napadi su postali češći, asertivniji. To predstavlja rizik po građane širom EU”, izjavio je bivši šef diplomatije Moldavije, Niku Popesku.

Ruske vlasti, s druge strane, kategorički odbacuju bilo kakvu povezanost sa ovim događajima. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov nazvao je optužbe “lažnim vijestima i manifestacijom rusofobije”.

Istraga još traje, a tužioci u Poljskoj očekuju da će tokom ove godine podići dodatne optužnice, uključujući i moguće umiješane u BiH i drugim zemljama regije.

Ovaj slučaj otkriva složenost i opasnost savremenih oblika špijunaže i sabotaže u Evropi, kao i činjenicu da se rat, iako vođen na teritoriji Ukrajine, sve više preliva na evropsko tlo – ne samo kao politički sukob, već i kao konkretna prijetnja po sigurnost ljudi.