Pomicanje sata u 2025.: Kada nas očekuje i zašto se mijenja
Pomicanje sata ove godine planirano je za 30. mart, kako je odlučila Evropska unija. Zašto to činimo, koja je svrha i kakve će biti posljedice, saznajte u nastavku.
Cilj promjene vremena je bolje iskorištavanje dnevnog svjetla, osobito u ljetnim mjesecima, čime se nastoji smanjiti potrošnja električne energije. Iako mnogi zagovaraju ukidanje ovog sistema, u Evropskoj uniji će se, barem za sada, satovi i dalje pomjerati dvaput godišnje.
Ljetno računanje vremena počinje u nedjelju, 30. marta, kada će se u 2 sata ujutro pomaknuti kazaljke za jedan sat unaprijed, na 3 sata. To znači da ćemo izgubiti jedan sat sna.
Prelazak na zimsko računanje vremena uslijedit će u nedjelju, 26. oktobra. Tada će se kazaljke pomaknuti za jedan sat unazad, u 3 sata ujutro, što nam donosi jedan sat sna više, ali dani postaju kraći.
Iako promjena sata možda izgleda kao mala stvar, ona može imati utjecaja na naš bioritam. Možemo osjetiti umor, smanjenu koncentraciju i poremećaje sna. Kako bi olakšali prilagodbu, preporučuje se izbjegavanje kofeina i teških obroka prije spavanja, te pokušaj prilagodbe ritma spavanja nekoliko dana unaprijed.
Savjeti za lakšu prilagodbu na promjenu vremena
Svaka promjena vremena, bilo da prelazimo na ljetno ili zimsko računanje, može imati utjecaj na naše tijelo i dnevni ritam. Pomicanje sata može izazvati umor, poremećaje u snu i smanjenu koncentraciju. Evo nekoliko savjeta kako lakše podnijeti ovu promjenu i prilagoditi se novom režimu:
-
Postepeno prilagođavanje rasporeda spavanja
Pokušajte nekoliko dana prije promjene vremena, pomaknuti vrijeme odlaska na spavanje i buđenja za 15-ak minuta svaki dan. Ova postepena prilagodba pomoći će vam da se lakše naviknete na novu vremensku zonu i spriječite nagle promjene u bioritmu. -
Izbjegavajte kofein i teške obroke prije spavanja
Kofein i teški obroci mogu otežati zasnivanje i kvalitetu sna. Pokušajte izbjegavati kavu, čaj, energijske napitke, ali i masne ili začinjene obroke barem 3-4 sata prije nego što planirate ići u krevet. -
Zadržite redovitu fizičku aktivnost
Redovita fizička aktivnost, poput brze šetnje ili joge, može poboljšati kvalitetu vašeg sna i pomoći vam da se osjećate manje umorno tijekom dana. Pokušajte vježbati barem 30 minuta dnevno, ali izbjegavajte intenzivne vježbe neposredno prije spavanja. -
Izlaganje prirodnom svjetlu
Prirodno svjetlo ima važnu ulogu u usklađivanju vašeg biološkog sata. Nakon buđenja, prošećite vani ili provedite neko vrijeme u prostoru s puno prirodnog svjetla. Ovo će vam pomoći da se brže prilagodite promjeni vremena i poboljšate vašu energiju tijekom dana. -
Opuštanje prije spavanja
Pronađite aktivnosti koje vas opuštaju prije nego što legnete u krevet. To može biti čitanje, meditacija, slušanje umirujuće glazbe ili uzimanje tople kupke. Ove aktivnosti smanjuju stres i pomažu u lakšoj prilagodbi na novi režim spavanja. -
Budite strpljivi
Ne zaboravite da prilagodba na promjenu vremena obično traje nekoliko dana. Budite strpljivi s tijelom i dajte sebi vremena da se prilagodite. Iako može biti teško, većina ljudi se nakon nekoliko dana ponovno osjeća kao da je na starom režimu.
Promjena vremena može utjecati na naš svakodnevni život, ali uz nekoliko jednostavnih koraka, možete olakšati prijelaz i minimalizirati negativne posljedice.