Vijesti

Poznato koliko je osoba stvarno prisustvovalo Vučićevom “historijskom skupu”

U Beogradu je jučer održan skup pod nazivom “Ne damo Srbiju”, koji je režim predsjednika Aleksandra Vučića predstavio kao historijski događaj. Skup se smatra odgovorom vlasti na višemjesečne studentske proteste i sve snažniji građanski pritisak širom Srbije.

Okupljanje je organizirano ispred Doma Narodne skupštine, a masa se proširila i na Trg Nikole Pašića te Bulevar kralja Aleksandra, sve do raskrižja s ulicom Desanke Maksimović. Prema podacima organizacije Arhiva javnih skupova, koja je koristila snimke iz zraka napravljene oko 19 sati, na početku skupa bilo je prisutno približno 55.000 ljudi.

Kontradiktorne brojke i politička prepucavanja

Predsjednik Vučić je u svom govoru istaknuo da je, prema policijskoj procjeni, skup okupio oko 145.000 ljudi, dodavši da vjeruje da je broj prisutnih bio i veći. Nasuprot tome, opozicioni lider Dragan Đilas iz Stranke slobode i pravde (SSP) iznio je znatno nižu procjenu, tvrdeći da je riječ o tek dvadesetak hiljada ljudi.

– Uz svu moguću logistiku i hiljade autobusa, jedva dvadesetak hiljada ljudi na Vučićevom ‘najvećem skupu u historiji Beograda’. Od Beograđana nije došao nitko, osim ministra financija Siniše Malog i vlasnika Pinka, Željka Mitrovića – napisao je Đilas na platformi X.

Studentski protesti okupili tri puta više ljudi

Skup “Ne damo Srbiju” dolazi samo mjesec dana nakon masovnog protesta pod nazivom “15. za 15”, koji je održan 15. marta 2025. godine u Beogradu. Taj protest, organiziran u znak nezadovoljstva zbog neispunjenih zahtjeva građana i studenata, a posebno zbog tragičnog pada nadstrešnice u Novom Sadu i kontinuiranog ugrožavanja ljudskih prava, okupio je, prema procjenama Arhiva javnih skupova, između 275.000 i 325.000 ljudi.

Zbog dinamične prirode skupa i velikog broja okupljenih u različitim dijelovima grada, naročito na Novom Beogradu, stvarni broj učesnika mogao je biti i veći. Mnogi analitičari smatraju da je protest “15. za 15” bio jedan od najmasovnijih u historiji Beograda, što dodatno relativizira značaj i stvarni domet Vučićevog skupa.

Politički kontekst i simbolika

Skup “Ne damo Srbiju” pokušaj je konsolidacije vlasti i slanja poruke o jedinstvu i snazi režima pred nadolazeće izazove. Ipak, brojke i odziv građana, posebno u odnosu na opozicione proteste, govore o dubokim podjelama u društvu i sve izraženijem nezadovoljstvu javnosti.

Dok vlast pokušava pokazati političku stabilnost kroz organizirane mitinge, opozicija i građanski aktivisti sve češće izlaze na ulice zahtijevajući promjene, poštivanje ljudskih prava i veću odgovornost institucija.

Beograd je i ovoga puta bio scena dva različita pogleda na budućnost Srbije – onoga koji se gradi pod palicom režima i onoga koji se rađa iz glasa naroda.