Recipes

Samo 3 supene kašike i zamiokulkas će dati PUNO novih listova!

Zamiokulkas, poznat i kao Zamioculcas zamiifolia, veoma je popularna i dekorativna sobna biljka koja se uzgaja zbog svog privlačnog izgleda i jednostavnog održavanja. Ova biljka je prepoznatljiva po svojim debelim, mesnatim stabljikama i sjajnim, tamnozelenim listovima koji mogu doseći dužinu do 10 cm.

Zamiokulkas je višegodišnja biljka porijeklom iz tropskih krajeva i može narasti do visine od jednog metra. Iako je poznata po tome što nije zahtjevna u pogledu njege, postoje određena pravila kojih se treba pridržavati kako biste je uspješno gajili i izbjegli najčešće greške.

Greške u uzgoju i osnovna pravila njege

Zamiokulkas je u posljednjih nekoliko desetljeća postao izuzetno popularan, posebno pri prelazu iz 20. u 21. vijek, kada su mnogi počeli prepoznavati njegovu idealnost za unutrašnje prostore. Biljka je izdržljiva i može podnijeti manje greške u njezi, ali je važno slijediti nekoliko osnovnih pravila kako bi ostala zdrava i lijepa. Na primjer, nije potrebno često je zalijevati. Zamiokulkas akumulira vodu u svojim mesnatim listovima, pa može preživjeti bez vode i do 2-3 mjeseca. Ipak, važno je da zemlja ne bude stalno preplavljena.

Jedan od ključnih faktora za uspješan uzgoj zamiokulkasa je dobra drenaža. Da bi se spriječilo nakupljanje vode u posudi, preporučuje se stavljanje ekspandirane gline ili sličnog materijala na dno saksije, čime se omogućava slobodno oticanje viška vode. Biljka ne podnosi propuh niti nagle promjene temperature, pa je idealno kupiti je tokom toplijih mjeseci, izbjegavajući zimske mrazeve koji mogu oštetiti biljku i prouzrokovati opadanje listova.

Što se tiče osvjetljenja, zamiokulkas voli svijetla mjesta, ali ne direktnu sunčevu svjetlost. Idealno je držati je u polusjeni ili na svijetlom mjestu koje nije izloženo prejakim sunčevim zracima. Također može uspijevati u tamnijim dijelovima prostorije, zbog čega je odličan izbor za hodnike, kupatila ili kuhinje. Ipak, ako želite da biljka bujnije raste, osigurajte joj što više prirodnog svjetla jer će to povoljno utjecati na njen rast. Ponekad je korisno povremeno okrenuti saksiju kako bi se listovi ravnomjerno razvijali prema svjetlu.

Što se presađivanja tiče, odrasle biljke treba presaditi svake 2-3 godine, dok mlađe biljke možete presaditi svake godine u nešto veće saksije. Prilikom presađivanja, odaberite saksiju s velikim drenažnim rupama i koristite propusnu, plodnu podlogu poput zemlje za palme. Također, važno je ne koristiti prevelike saksije jer prekomjerna količina zemlje može zadržavati previše vode, što može uzrokovati truljenje korijena.

Šta zamiokulkas ne voli?

Zamiokulkas je biljka koja je namijenjena za unutrašnje prostore i nije pogodna za vanjske uvjete poput balkona ili terasa. Nije otporna na mraz i brzo će uginuti ako dođe u kontakt s niskim temperaturama. Idealna temperatura za zamiokulkas je između 18 i 25 stepeni Celzijusa, dok temperature ispod 5°C mogu ozbiljno oštetiti biljku.

Također, ne voli pretjerano vlažan supstrat. Ako je zemlja previše natopljena, biljka može početi trunuti. S druge strane, suhi supstrat neće previše naštetiti biljci, pa iako se zemlja osuši, biljka će se brzo oporaviti nakon što je ponovo zalijete.

Zašto zamiokulkas ne izbacuje nove listove?

Ako vaša biljka prestane izbacivati nove listove, to može biti znak da nešto nije u redu s njegovom njegom. Mogući uzroci uključuju nepravilno zalijevanje, nedostatak svjetla, preveliku saksiju ili neodgovarajući pH tla. Prekomjerno zalijevanje može uzrokovati truljenje korijena, što je nepovratno. Ako primijetite naborane listove, to je često znak prekomjernog zalijevanja, dok suvi listovi ukazuju na manjak vlage.

Kako biste riješili ove probleme, korisno je zamijeniti staru, vlažnu zemlju svježom, dobro drenirajućom podlogom i smanjiti količinu vode koju biljka dobija. Gnojidba također može pomoći u stimulisanju rasta. Preporučuje se upotreba hranljivih đubriva s prirodnim sastojcima, poput sočiva, koje može poboljšati zdravlje biljke i ubrzati njen rast.

Đubrivo od sočiva

Sočivo je bogato hranljivim tvarima, a može se koristiti i kao prirodno đubrivo za zamiokulkas. Da biste napravili ovo efikasno gnojivo, prokuhajte litar vode i dodajte 3 kašike sočiva. Ostavite da se namače oko 4 sata, a zatim procijedite tečnost. Ovu infuziju koristite za zalijevanje biljke jednom mjesečno. Ovaj postupak pomoći će zamiokulkasu da raste brže, bude zdrav i očuva tamnozelenu boju.

Iako zamiokulkas nije zahtjevna biljka, pravilna njega ključna je za njegovo dugoročno zdravlje. Uz pridržavanje nekoliko osnovnih pravila, ova biljka može postati pravi ukras vašeg doma, unoseći prirodnu ljepotu i miran ambijent u vaš prostor.