SAVETI POZNATOG DR. ČUBRILA ZA BRZO PRAŽNJENJE CREVA: “Pred spavanje pojedite ovu voćku i ona će …
Doktor Dejan Čubrilo, stručnjak za sportsku medicinu i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, gostujući u emisiji “Ordinacija” na RTS-u, objasnio je detoksikaciju i demantirao neke uobičajene zablude. Iako je detoksikacija postala popularan trend, on naglašava da je potrebno pristupiti joj kao sustavnom procesu, a ne kao kratkoročnoj modnoj pojavi poput brze detoksikacije, posta ili konzumiranja sokova tijekom ograničenog vremena.
Prema dr. Čubrili, detoksikacija je odgovor na neravnotežu koju naše tijelo doživljava, često uzrokovanu nepravilnom prehranom. Nepravilna probava hrane može izazvati osjetljivost na bakterije i gljivice koje se razvijaju u nehigijenskim uvjetima. Dr. Čubrilo ističe da bi naš fokus trebao biti na stvaranju okruženja koje smanjuje potrebu za mikroorganizmima, a ne samo na razvoju lijekova. Također upozorava da osobe s masnom jetrom imaju povećanu razinu inzulina, što može dovesti do stvaranja viška kolesterola u jetri.
Dr. Čubrilo preporučuje unos antioksidansa kroz skromne količine voća i povrća, izbjegavanje prekomjernog unosa šećera i pravilno upravljanje unosom masti. Naglašava važnost korištenja bilja i ponekad uživanja u limunadi s đumbirom kako bi se održala ravnoteža u žučnim kanalima.
Kada je riječ o sokovima za detoksikaciju, dr. Čubrilo upozorava da mogu povećati razinu inzulina, što može otežati razgradnju masti i povećati proizvodnju kolesterola. Stoga savjetuje ograničenu konzumaciju sokova i preporučuje sokove s vlaknima i sjemenkama kako bi se umanjio njihov negativni učinak na gušteraču. Također sugerira da je bolje konzumirati voće i povrće u cijelosti, umjesto u obliku sokova.
Dr. Čubrilo ističe da je u procesu detoksikacije ključno omogućiti jetri dovoljno vremena za oporavak, izbjegavajući opterećenja poput konzumacije masti, mliječnih proizvoda i jaja. Umjesto toga, savjetuje kuhano meso uz povrće, te konzumaciju datulja ili smokava koje mogu pomoći u čišćenju crijeva. Osim toga, važno je stimulirati crijeva i osigurati redovito pražnjenje, što je pokazatelj dobrog metabolizma.
Za više informacija o njegovim preporukama, dr. Čubrilo će se pojaviti u emisiji “Ordinacija” u 19:45.
Detoksikacija tijela – stručni savjeti dr. Dejana Čubrila
Detoksikacija je postala jedan od najpopularnijih pojmova u zdravlju i prehrani, a sve više ljudi traži brze i jednostavne načine da “očiste” svoje tijelo od toksina. Iako mnogi pribjegavaju kratkoročnim metodama poput posta, sokova ili dijeta, stručnjaci poput dr. Dejana Čubrila, profesora fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, ističu da detoksikacija nije tek prolazni trend, već proces koji zahtijeva sustavan pristup i temeljito razumijevanje fizioloških mehanizama našeg tijela.
Što je detoksikacija?
U najjednostavnijem smislu, detoksikacija je proces uklanjanja toksina iz tijela, koji nastaju kao rezultat nepravilne prehrane, stresa, zagađenja i drugih vanjskih čimbenika. Dr. Čubrilo naglašava da, iako se često govori o brzom čišćenju organizma, pravi detoksikacijski proces uključuje održavanje ravnoteže i zdravlja tijela kroz sustavne promjene u načinu života, prehrani i eliminaciji toksina.
Neravnoteža kao signal
Jedan od ključnih trenutaka u razgovoru s dr. Čubrilom je njegov naglasak na činjenicu da naše tijelo, kada postane “opijeno”, daje signale kroz simptome poput umora, probavnih smetnji i povećanih razina inzulina. Ovi simptomi često proizlaze iz neuravnotežene prehrane, a posebno nepravilne probave hrane. U situacijama kada hrana nije pravilno probavljena, tijelo postaje osjetljivije na bakterije i gljivice, što može dalje uzrokovati zdravstvene probleme.
Inzulin i kolesterol – kako su povezani?
Jedan od ključnih savjeta dr. Čubrila odnosi se na povezanost između razine inzulina i kolesterola. Prema njegovim riječima, osobe s masnom jetrom često će doživjeti povišene razine inzulina, što može dovesti do proizvodnje viška kolesterola u jetri. Dr. Čubrilo napominje da nije svaka visoka razina kolesterola alarmantna, ali da je važno izbjegavati prehrambene navike koje pridonoše njegovom stvaranju, kao što su konzumacija pržene hrane i visokog udjela nezdravih masti.
Antioksidansi kao ključ zdravlja
Za optimizaciju detoksikacije, dr. Čubrilo savjetuje uključivanje antioksidansa u svakodnevnu prehranu. Antioksidansi, koji se nalaze u voću i povrću, pomažu u smanjenju oksidativnog stresa i zaštiti stanica od oštećenja. Preporuča konzumiranje 50 do 100 grama voća i povrća dnevno, što može biti dovoljno da poboljša ravnotežu u tijelu i podrži prirodni detoksikacijski proces.
Sokovi za detoksikaciju – ne uvijek najbolji izbor
Iako sokovi za detoksikaciju često nose image “brzog čišćenja”, dr. Čubrilo upozorava da ovi sokovi mogu imati suprotan učinak na tijelo. Sokovi, čak i oni koji se reklamiraju kao zdravi, mogu uzrokovati značajan porast razine inzulina, što usporava proces razgradnje masti i može dovesti do stvaranja viška kolesterola. Dr. Čubrilo savjetuje da se sokovi konzumiraju u umjerenim količinama, ali preporučuje sokove s vlaknima i sjemenkama kako bi se ublažio njihov negativan učinak na gušteraču.
Ključni elementi detoksikacije: prehrana i način života
Prema dr. Čubrilu, detoksikacija ne ovisi samo o specifičnim proizvodima, već o cjelokupnom pristupu životu. To uključuje pravilnu prehranu, redovitu fizičku aktivnost, upravljanje stresom i adekvatan san. Jedan od najvažnijih savjeta odnosi se na izbjegavanje prekomjernog unosa masti, mliječnih proizvoda i jaja, koji mogu opteretiti tijelo tijekom detoksikacijskog procesa. Preporučuje se kuhano meso s povrćem kao najbolji izbor, a sve vrste masnoća trebaju biti u minimalnim količinama.
Stimulacija probave i crijevna flora
Za uspješnu detoksikaciju, potrebno je potaknuti probavni sustav i omogućiti crijevima da učinkovito obavljaju svoju funkciju. Dr. Čubrilo sugerira da je jedan od znakova dobrog metabolizma redovito pražnjenje crijeva, uz minimalno jednu stolicu dnevno. Osim toga, uključivanje datulja ili smokava u prehranu može pomoći u čišćenju crijeva i podršci zdravlju žuči.
Zaključak
Detoksikacija je kompleksan proces koji zahtijeva pažljiv pristup. Dr. Čubrilo savjetuje da se oslonimo na prirodne metode čišćenja tijela, poput pravilne prehrane bogate antioksidansima, izbjegavanja štetnih namirnica i redovite tjelovježbe. Umjesto brzih rješenja kao što su sokovi i post, treba se usmjeriti na dugoročnu promjenu životnih navika koje će podržati zdravlje i ravnotežu tijela na svim razinama.
Za detaljnije savjete i upute, pratite dr. Čubrila u emisiji “Ordinacija” na RTS-u, gdje će se dublje posvetiti važnosti pravilnog pristupa detoksikaciji i zdravlju tijela.