Zanimljivosti

SMIJEMO LI OSTAVITI KLIMU UKLJUČENU DOK SPAVAMO: Doktor konačno dao odgovor – iznenadit ćete se

Doktor Goran Milosavljević iz Hitne pomoći dao je korisne savjete za borbu protiv vrućine koja iscrpljuje i uzrokuje dehidraciju. Posebno se osvrnuo na upotrebu klima uređaja, što bi mnoge moglo iznenaditi.

“U ekstremno visokim temperaturama, važno je biti umjeren. Preporučujem da jedete lakše probavljivu hranu, kao što su voće, povrće i mliječni proizvodi. Takođe, unosite više tečnosti, a što se tiče klime, nije preporučljivo praviti preveliku temperaturnu razliku između unutrašnjosti i spoljnog prostora”, izjavio je doktor.

Kada je riječ o spavanju sa uključenom klimom, doktor Milosavljević je rekao: “Možda je bolje spavati s uključenim klima uređajem, ali ne direktno ispod njega. Neka klima bude u susjednoj prostoriji, jer ako se ne rashladimo, nećemo moći da se odmorimo za naredni dan.”

Naglasio je da vrućina iscrpljuje, pa je važno odmarati se tokom dana, čak i ako nije moguće zaspati. “Lezite i odmarajte u rashlađenoj prostoriji, to će vam pomoći da napunite energiju za naredni dan”, poručio je doktor.

Za starije osobe, savjetovao je da izbjegavaju izlazak u najtoplijem delu dana, te da obaveze obavljaju rano ujutro ili uvečer.

Kako se nositi s vrućinama: Bonus savjeti za zdravlje i udobnost

Leto donosi visoke temperature koje mogu ozbiljno uticati na zdravlje i dobrobit, naročito kada termometar prelazi 30 stepeni. Vrućina iscrpljuje organizam, povećava rizik od dehidracije, i čini svakodnevne aktivnosti napornijima. Da biste izbegli nelagodnosti i zaštitili svoje zdravlje, donosimo nekoliko dodatnih saveta koji vam mogu pomoći da se lakše nosite sa visokim temperaturama.

1. Ostanite hidrirani, ali na pravi način

Dehidracija je jedan od glavnih rizika tokom vrućina. Stalni unos tečnosti je ključan, ali nije dovoljno piti samo vodu. Kombinujte vodu s napicima koji sadrže elektrolite, poput kokosove vode ili sportskih napitaka, jer oni pomažu u obnavljanju minerala koje organizam gubi znojenjem.

Takođe, voće poput lubenice, krastavaca i narandži je odličan način da unosite vodu i vitamine kroz hranu. Uživanje u ovim voćnim obrocima može biti osvežavajuće, ali i korisno za vaše zdravlje.

2. Rashladite se prirodnim putem

Ako niste ljubitelj klima uređaja, postoji nekoliko prirodnih načina da se rashladite. Tuširanje hladnom vodom može pružiti trenutni olakšanje, dok je sedenje u hladu ili na ventilatorima u kombinaciji s laganom, prozračnom odećom takođe korisno. Mnoge osobe uživaju u umakanju tkanina u hladnu vodu i stavljanju ih na vrat ili čelo kako bi se ohladile.

3. Oblačite se za vrućine

Odeća koju nosite tokom vrelih dana može igrati značajnu ulogu u tome kako se osećate. Birajte lagane, široke i svetle komade odeće koji omogućavaju koži da diše. Tamna odeća privlači više toplote, dok svetle boje reflektuju sunčevu energiju.

Takođe, ne zaboravite na šešire i naočare za sunce, koji ne samo da vas štite od sunca, već vam mogu pomoći da se osećate prijatnije i sprečite sunčanje ili opekotine.

4. Pravilna ishrana

Kako bi organizam imao dovoljno energije da se nosi s vrućinama, ishrana treba biti lagana i bogata vlaknima, vitaminima i mineralima. Ove namirnice nisu samo osvežavajuće, već će vam pomoći i u održavanju energije tokom celog dana. Pored voća i povrća, preporučuje se konzumacija proteinskih napitaka ili jogurta koji će vam pružiti prijatan osećaj sitosti bez opterećenja organizma.

5. Rasporedite aktivnosti na niže temperature

Kao što je doktor Milosavljević savjetovao, starijim osobama i svima koji su osetljiviji na vrućinu preporučuje se da svoje aktivnosti obavljaju ujutro ili u večernjim satima, kada su temperature niže. Ukoliko morate izaći na toplotu, obavezno nosite zaštitu poput šešira, sunčanih naočara i zaštitu za kožu (kreme sa SPF faktorom).

6. Udobnost noći: Klima uređaj i ventilatori

Mnogi ljudi se suočavaju s problemom spavanja tokom vrućih noći. Ako klima uređaj nije opcija, pokušajte koristiti ventilator koji će olakšati cirkulaciju vazduha. Podesite ga tako da duva ka plafonu, što će omogućiti hlađenje bez previše direktne struje. Ako ipak koristite klima uređaj, pobrinite se da prostorija nije previše hladna, jer previše hladnog vazduha može izazvati nelagodnosti ili čak prehladu.

7. Pazite na znakove pregrejavanja

Iako vrućina može biti prijatna u određenim trenucima, pregrevanje organizma može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Ukoliko primetite da se osećate vrtoglavo, imate slabost, ubrzan rad srca, ili vam je koža crvena i suva, to mogu biti simptomi toplotnog udara. U tom slučaju, odmah potražite hladnu prostoriju, popijte tečnost i potražite medicinsku pomoć ako simptomi ne nestanu brzo.

Zaključak

Visoke temperature mogu biti prijatne tokom odmora na plaži, ali predstavljaju izazov kada se suočavamo sa svakodnevnim obavezama. Ključ uspešnog boravka tokom vrućih dana je održavanje hidratacije, nošenje odgovarajuće odeće, pravilna ishrana, i opreznost prema svom zdravlju. Uz ove savete, možete uživati u letu, a da ne ugrozite svoje zdravlje.