Zanimljivosti

SODA BIKARBONA UMJESTO PESTICIDA: Zaštitite voće i povrće od propadanja na ovaj način!

Ako želite da uzgajate baštu na organski način, možete zamijeniti pesticide sodom bikarbonom.

Soda bikarbona je odličan saveznik u baštovanstvu, a evo nekoliko korisnih savjeta koje možete primijeniti tokom baštovanskih mjeseci:

Soda bikarbona za vinovu lozu i grožđe
Ako imate vinovu lozu, možete je prskati rastvorom sode bikarbone kako biste spriječili suhu trulež. Za to, pomešajte 75 grama sode bikarbone sa 10 litara vode i koristite rastvor za prskanje grožđa tokom zrenja. Takođe, ovo možete primeniti i na voćke da biste sprečili gusjenice na lišću.

Soda bikarbona u borbi protiv pepelnice

  • Krastavci: Za prevenciju pepelnice na krastavcima, prskajte ih rastvorom od 1 čajne kašičice sode bikarbone u 1 litru vode. Ovo će sprečiti žutanje listova.
  • Kupus: Koristite isti rastvor (1 čajna kašičica sode u 1 litru vode) da pospete kupus i zaštitite ga od gusjenica i buba. Takođe, možete napraviti rastvor od 9 kašika jabukovog sirćeta i 1 litre vode, što će takođe delovati protiv štetočina.

Ribizle: Prskajte ribizle rastvorom koji se sastoji od 1 supene kašike sode bikarbone, 1 aspirina, 1 kašičice deterdženta za pranje suđa, 1 kašike biljnog ulja i 4,5 litara vode. Ovaj rastvor pomaže u zaštiti od bolesti. Za privlačenje pčela, možete isprskati grm ribizle medenom vodom (1 kašika meda u 1 litri vode), čime ćete povećati oprašivanje i plodnost biljaka.

Jagode: U 10 litara vode rastvorite 15 kapi joda i dobro promešajte. Nakon što zalijete jagode, nanesite ovaj rastvor oko svake biljke. Pazite da ne pređete preporučenu dozu joda, jer previše može oštetiti korijen jagoda.

Uz ove savjete, vaša bašta će biti zdravija, a plodovi bogatiji i ukusniji!

Organsko baštovanstvo – Kako koristiti prirodne preparate za zdravu baštu

Baštovanstvo bez hemikalija postaje sve popularnije, i to s dobrim razlogom. Koristeći prirodne preparate, ne samo da čuvate zdravlje svog vrta, već i doprinosite očuvanju životne sredine. Jedan od najefikasnijih i najjednostavnijih sastojaka koji možete koristiti u organskom baštovanstvu je soda bikarbona. U ovom bonus članku, pružićemo vam nekoliko dodatnih saveta kako da iskoristite soda bikarbonu i druge prirodne preparate za uspešan i zdrav vrt.

Soda bikarbona – Tajna zdravog vrta

Soda bikarbona nije samo korisna u domaćinstvu, već je i izuzetno efektivna u borbi protiv različitih biljnih bolesti i štetočina. Ovdje su neki od načina kako je možete koristiti:

  1. Zaštita od pepelnice i drugih gljivičnih oboljenja
    Soda bikarbona je prirodni fungicid, što znači da je odlična za prevenciju i tretman pepelnice i drugih gljivičnih oboljenja na povrću, voću i cvijeću. Prskanjem biljaka rastvorom sode bikarbone, možete značajno smanjiti rizik od pojave ovih bolesti.

  2. Povećanje pH tla
    Soda bikarbona može pomoći u povećanju pH vrednosti tla, što je korisno za biljke koje preferiraju manje kiselo tlo. Dodavanjem male količine sode bikarbone u zemlju možete poboljšati uslove za rast biljaka poput paradajza, paprike i patlidžana.

  3. Uklanjanje nepoželjnih mirisa
    Soda bikarbona može takođe pomoći u uklanjanju neprijatnih mirisa u vrtu. Ako imate problem sa mirisima truleži ili zagađenja, pospite malo sode bikarbone oko biljaka ili u kompostnu gomilu, i to će značajno poboljšati miris.

Prirodni tretmani za štetočine

Pored sode bikarbone, postoji i mnogo drugih prirodnih tretmana za borbu protiv štetočina, a evo nekoliko najefikasnijih:

  1. Ljuti biber protiv puževa i insekata
    Jedan od najjednostavnijih načina da se oslobodite puževa i drugih insekata je korišćenje ljutog bibera. Pospite prah ljutog bibera oko biljaka koje želite zaštititi. Ovaj prirodni repelent neće samo odbiti štetočine, već će i štititi vašu baštu od nepotrebnih hemikalija.

  2. Infuzija od belog luka
    Beli luk je poznat po svojim antibakterijskim i antifungalnim svojstvima, a može se koristiti i kao prirodni insekticid. Napravite infuziju od 5-6 čenova belog luka, stavite ih u vodu i ostavite da odstoje 24 časa. Ovim rastvorom možete prskati biljke koje su napadnute insektima, kao što su lisne uši, mušice i drugi mali štetočine.

  3. Sapunica za zaštitu od lisnih uši
    Ako imate problem sa lisnim ušima koje često napadaju povrće, pripremite rastvor sapunice. U 1 litru vode rastvorite 1-2 kašičice blagog sapuna za pranje suđa. Ovaj rastvor nanesite na listove biljaka koje su napadnute lisnim ušima, a efekat će biti odličan.

Kompostiranje i organski đubriva

Korišćenje komposta i organskih đubriva takođe je ključ za zdravu baštu. Kompostiranje smanjuje količinu otpada i pruža biljkama bogate hranljive materije. Da biste napravili savršen kompost, koristite biljne ostatke, kore od voća, zelenu travu, ali i otpad od hrane poput jaja, kore od krompira i sl.

Osim toga, možete koristiti i prirodne preparate poput stajnjaka ili tečnog komposta za dodatno hranjenje biljaka. Ovi preparati pomažu u poboljšanju strukture tla, zadržavanju vlage i obezbeđuju potrebne nutrijente za rast biljaka.

Zaključak: Prirodni put do zdravog vrta

Organsko baštovanstvo je ne samo korisno za vašu baštu, već i za zdravlje vaše porodice i životnu sredinu. Koristeći prirodne preparate poput sode bikarbone, belog luka, ljutog bibera i komposta, možete stvoriti zdrave i plodne uslove za vaše biljke, bez upotrebe štetnih hemikalija. Krenite u organsko baštovanstvo i uživajte u plodovima svoje muške, znajući da ste doprinosili očuvanju prirode.