Šok u istrazi o nestanku male Danke Ilić: Viđena u Sarajevu, obaviješten Sud o svemu
Na današnji dan prije tačno godinu dana, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju potresla je vijest o nestanku dvogodišnje Danke Ilić. Iako su protiv dvojice osumnjičenih, Srđana Jankovića i Dejana Dragijevića, podignute optužnice za ubistvo, tijelo djevojčice do danas nije pronađeno, a slučaj i dalje izaziva brojne kontroverze i pitanja bez odgovora.
Prema riječima majke nastradale djevojčice, Danka je nestala u trenutku kada je ona otišla po vodu za svog sina. Danka je ostala da je čeka, ali po povratku – djevojčice više nije bilo. Prema podacima iz istrage, djevojčica se iz dvorišta uputila prema ulici Vojvode Radomira Putnika, gdje ju je, prema navodima Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, udarilo službeno vozilo „Fiat Panda“ kojim su upravljali Janković i Dragijević.
Deset dana nakon njenog nestanka, Ministarstvo je po prvi put iznijelo informaciju da je Danka stradala od strane osumnjičenih. Obojica su uhapšeni, a kasnije su pritvoreni i otac te brat Dejana Dragijevića. Tokom ispitivanja, Dejan Dragijević je navodno priznao da je, nakon što su djevojčicu udarili automobilom, njeno tijelo sakrio među alat u vozilu, a potom je zadavio. Kasnije je, kako je izjavio, tijelo premještao s jedne na drugu lokaciju zajedno sa Srđanom. Ipak, uprkos tome što je policija pretražila više od 50 lokacija, tijelo male Danke nikada nije pronađeno.
Optužnica protiv osumnjičenih više puta je vraćana iz Apelacionog suda nadležnom tužilaštvu, jer navodno nije bilo dovoljno dokaza da stupi na pravnu snagu. Ključni problem u ovom slučaju i dalje ostaje – nedostatak konkretnog materijalnog dokaza, posebno jer ni tijelo djevojčice nije pronađeno.
Radoslav Dragijević, otac Dejana Dragijevića, izjavio je za Kurir TV da mu je život od tada u potpunosti promijenjen. Kaže da je tri puta bio na poligrafskom ispitivanju i da se osjeća izolovano u vlastitom naselju.
“Poligraf me tjerao da lažem, kao da sam glup i ne vidim šta se dešava. Pitali su me gdje je bačeno tijelo, kojim putem su išli. Nisu me pustili ni na sinovu sahranu, samo su moju ženu pustili”, rekao je Dragijević i dodao da sada živi povučeno, bez kontakta s komšijama. Dodao je i da mu je jedna žena iz Požarevca preko Facebooka ponudila novac, dirnuta njegovom situacijom.
Govoreći o kritičnom danu, Dragijević tvrdi da su njegov sin i kolega bili na terenu kako bi provjerili stanje vode. “Ako su udarili dijete, morao je ostati neki trag. Dejan je mijenjao iskaz jer je uplašen i nije kriv. Optužnica je vraćena jer nema dokaza”, istakao je, dodavši da njegov sin nema kriminalni dosije.
Dragijević je otkrio i da je nedavno dobio pismo od žene iz Sarajeva s novim detaljima o mogućem kretanju Danke Ilić, te da je to pismo odmah predao sudu i advokatima u Boru. Prema navodima iz pisma, Danka je navodno viđena na području Sarajeva, što dodatno komplikuje slučaj i otvara nove sumnje.
I godinu dana nakon nestanka, slučaj male Danke Ilić ostaje jedna od najbolnijih i najnejasnijih priča u regionu. Porodica, javnost i institucije i dalje tragaju za istinom, a pravda za Danku – još nije ostvarena.