Sutra je Badnji dan: Svi koji jedu ovu biljku veruje se imaće puno novca, ako 1 običaj zanemarite, maler će vas pratiti
Badnje veče je trenutak kada svaka kuća postaje sveti prostor, ispunjen ljubavlju i duhovnim smirenjem. Dok se sumrak spušta, porodice se okupljaju u svojim domovima, okružene toplinom ognjišta i tišinom koja nosi obećanje radosti Božića. Ovaj dan nije samo priprema za praznik – to je trenutak unutrašnjeg mira i obnavljanja porodičnih veza.
Rituali Badnjeg dana započinju rano ujutro odlaskom po badnjak. Taj mladi hrast, simbol snage i plodnosti, donosi se kući uz pažljivo ispunjavanje tradicije. Prije nego što se loži, badnjak se naslanja na kućna vrata, posipa žitom i uz blagoslov unosi u dom, gdje će njegov plamen donijeti svjetlost i toplinu.
Veče je rezervisano za posnu večeru, koju porodice pripremaju s posebnom pažnjom. Na stolu su jela koja ne samo da hrane tijelo, već i dušu – pasulj, riba, orasi, suho voće, pite, pa čak i baklava. Svako jelo ima svoje značenje, podsjećajući na skromnost i duhovnu pripremu za Božić. Dok svijeća na stolu gori, porodice dijele trenutke zahvalnosti i molitve.
Posebnu čar donosi ukrašavanje doma slamom, koja podsjeća na skromnost Vitlejemske štale. Djeca se raduju ovom običaju, pjevajući pjesme i igrajući se u toplini doma. Badnje veče nosi poruku praštanja, ljubavi i zajedništva, podsjećajući nas na važnost očuvanja porodičnih vrijednosti i međusobne povezanosti.
Badnje veče je više od tradicije – to je prilika za duhovnu obnovu, za oprost i zbližavanje. U tišini ovog svetog dana, porodice se prisjećaju važnosti ljubavi, jedinstva i praštanja, pripremajući se za Božić s vjerom i nadom u bolje sutra.