UMJESTO KISELE VODE SIPAJTE 1 SASTOJAK U PALAČINKE: Samo na TAJ NAČIN će biti VAZDUŠASTE
Evo kako možete pripremiti palačinke koje će biti vazdušaste, mekane i ukusne, čak i kad ostanu za kasnije:
Tajna savršenih palačinki je u maloj količini sode bikarbone. Ovaj jednostavan trik čini da palačinke ostanu mekane i nakon što se ohlade, pa ćete uživati u njima i sutradan, kao da ste ih tek ispekli.
Saveti za čuvanje: Palačinke će biti još mekše i sočnije ako ih čuvate u odgovarajućoj posudi. Nakon što ih ispečete, slažite ih jednu na drugu i pokrijte posudom. To će im pomoći da ostanu tople i sveže duže vreme.
Sastojci:
- 1 jaje
- 200 ml mleka
- 250 ml vode
- 200 g brašna
- Prstohvat soli
- 1/4 kašičice sode bikarbone
- 2 kašike ulja
- Ulje za premazivanje tiganja
Priprema:
- U jednoj posudi sjedinite sve tečne sastojke (mleko, vodu i jaje).
- Dodajte brašno, so i sodu bikarbonu, pa sve dobro umutite dok ne dobijete glatku smesu bez grudvica.
- Na kraju, dodajte ulje i još jednom sve promešajte.
- Zagrejte tiganj na srednje jakoj vatri (oko 7 od 9 podeoka), premazujte ga sa malo ulja, pa pecite palačinke jednu po jednu.
- Nakon pečenja, slažite palačinke jednu na drugu i pokrijte posudom kako bi ostale tople i mekane.
Palačinke možete filovati po želji, bilo slanim ili slatkim nadjevima.
Tajne za savršene palačinke svaki put
Palačinke su jedinstvena poslastica koja spaja sve generacije. Svi ih volimo – bilo kao brzi doručak, lagani ručak ili slatki užitak nakon večere. Ipak, nije svaka palačinka ista, pa se ponekad desi da, iako su ispečene savršeno, sutradan postanu žilave i gube na ukusu. Zato je važno da znate nekoliko malih tajni koje će vašim palačinkama omogućiti da budu mekane, vazdušaste i ukusanije nego ikada – čak i nakon što se ohlade.
1. Tajna sastojaka: Soda bikarbona
Da bi vaše palačinke bile mekane i vazdušaste, ključni sastojak je – soda bikarbona. Čak i mala količina ove praškaste supstance može napraviti razliku u teksturi, jer omogućava palačinkama da postanu lagane i prozračne. Soda bikarbona je odličan način da izbegnete da se palačinke stegnu i postanu žilave nakon što se ohlade. Dodajte samo prstohvat u smesu, i vaši kolačići će biti savršenog oblika, čak i sutradan!
2. Pravilno mešanje smese
Jedan od najvažnijih koraka u pripremi palačinki je kako ćete sjediniti sve sastojke. Nemojte se ustručavati da dobro umutite smesu – to je ključ za izbegavanje grudvica. Iako se čini jednostavno, mešanje svih sastojaka do savršene glatke teksture može napraviti veliku razliku u krajnjem rezultatu. Idealno je da koristite žicu za mućenje (ili mikser) da biste postigli ujednačenu smesu. Pazite da ne preterate u mućenju, jer to može uticati na teksturu.
3. Vruć tiganj je ključ
Pre nego što stavite prvu palačinku na tiganj, uverite se da je tiganj dovoljno vruć. Idealna temperatura je srednje visoka – oko 7 od 9 na podeocima na električnom šporetu. Ukoliko je tiganj premalo zagrejan, palačinke će biti lepljive i teže će se okrenuti. Ako je pak previše vruć, može doći do toga da se palačinke brzo zapeku spolja, a da iznutra ostanu nedovoljno pečene. Da biste to proverili, stavite kapljicu vode na tiganj – ako odmah počne da cvrči i isparava, tiganj je spreman.
4. Pravilno čuvanje
Iako se palačinke najbolje jedu odmah nakon što su ispečene, ako želite da ih sačuvate za kasnije, važno je da ih ispravno spakujete. Nakon što ih ispečete, slažite ih jednu na drugu i pokrijte čistom kuhinjskom krpom ili poklopcem. To će pomoći da zadrže vlagu i ostanu mekane. Ako planirate da ih čuvate duže, možete ih staviti u hermetički zatvorenu posudu i čuvati u frižideru. Da biste ih ponovo zagrejali, jednostavno ih prelijte sa malo mleka ili vode i zagrejte ih na tihoj vatri, uz povremeno okretanje.
5. Prava količina ulja
Iako su palačinke najpoznatije po tome što su tanke i savršeno pržene, prava količina ulja može napraviti razliku između gumaste i hrskave palačinke. Kada premazujete tiganj, koristite samo malo ulja, dovoljno da prekriva dno. Višak ulja može učiniti palačinke masnim, dok premalo ulja može izazvati lepljenje i loše pečenje. Tiganj treba biti lagano premazan, a ulje ravnomerno raspoređeno.
6. Filujte po želji
Palačinke su izuzetno svestrane i mogu se puniti različitim nadevima – slanim ili slatkim. Ako želite da se vaša jela menjaju svakodnevno, možete eksperimentisati s različitim kombinacijama filova. Na primer, uz slane palačinke, savršen je nadjev od spanaća, pečuraka i sira, dok za slatke možete kombinovati džem, nutelu, voće ili šlag. Ne zaboravite da kad punite palačinke, budite umereni u količini filovanja kako biste izbegli prepunjavanje i rasipanje nadeva prilikom savijanja.
7. Na kraju: Malo strpljenja
Za savršenstvo palačinki nije dovoljna samo tehnika, već i malo strpljenja. Nemojte žuriti. Svaka palačinka zaslužuje da bude pečena kako treba. Ne morate preterivati sa pečenjem – 1-2 minute po strani obično je dovoljno da dobijete zlatno-smeđu boju i ravnomerno pečenje. Kad jednom savladate ovaj proces, svaki put ćete imati savršene palačinke!
Zaključak: Palačinke za svaku priliku
Bilo da su slane ili slatke, palačinke su uvek odličan izbor za bilo koji obrok. Uz nekoliko jednostavnih trikova i saveta, vaše palačinke će uvek biti mekane, vazdušaste i savršeno ukusne. Ne zaboravite na ključne sastojke, kao što je soda bikarbona, i na pravilno čuvanje, kako biste uživali u njima i danima nakon što ih pripremite.
Sada, kada znate sve tajne savršenih palačinki, vreme je da zasučete rukave i uživate u svom majstorskom delu!