Uši vas stalno svrbe: to znači samo jedno – ne igrajte se!
Osobe s oslabljenim imunološkim sistemom i one koje pate od infekcija uha trebaju biti posebno oprezne. Upale uha mogu biti izuzetno neugodne, te je važno prepoznati ih na vrijeme kako bi se ubrzalo liječenje. Više informacija o simptomima i preventivnim mjerama možete pronaći u nastavku.
Bitno je napomenuti da je ključno potražiti savjet ljekara za rješavanje bilo kakvih zdravstvenih problema. 1. Osjećaj škakljanja ili svrbeža u uhu – Ako se ne liječi, naizgled bezazleni svrbež unutar ušnog kanala može se pogoršati. Uho može dobiti crvenkastu nijansu, kako iznutra, tako i izvana. 2. Crvenilo i oticanje – Kako infekcija napreduje, crvenilo i oticanje mogu postati vidljiviji, šireći se izvan uha. 3. Nelagoda ili bol – U početku može doći do blage nelagode, naročito nakon manipulacije ušnim kanalom, ali s vremenom, bol se može proširiti na lice, vrat ili jednu stranu glave.
Oticanje bez mirisa – Tekućina bez mirisa koja curi iz uha može u početku djelovati kao manji problem, ali se može pogoršati s napredovanjem infekcije. Smanjenje sluha i osjećaj zvonjave – U težim slučajevima može doći do oštećenja sluha ili stalnog osjećaja zvonjave. Otečeni limfni čvorovi – Ako se infekcija ne liječi, može doći do oticanja limfnih čvorova, što može uzrokovati povišenu temperaturu i potpunu blokadu ušnog kanala.
Metode koje treba izbjegavati – Izbjegavajte korištenje pamučnih štapića ili drugih predmeta za čišćenje uha, jer oni mogu gurati vosak dublje u kanal, iritirati kožu i potencijalno izazvati oštećenje. Umjesto toga, koristite sigurne metode za čišćenje i sušenje ušiju.
Prevencija upale uha– Ako ste skloni upalama uha, razmislite o nošenju kape za plivanje ili korištenju čepića za uši kako biste zaštitili uši od vode. Nakon plivanja, osušite uši nježno ručnikom, a ako je potrebno, koristite sušilo za kosu na niskoj brzini i temperaturi kako biste uklonili višak vlage.