Uvali nas u G**NA, gori je od Putina: Nijemci besni na Trampa, pljušte otkazi, vozila skuplja i za 50.000 evra!
Sunčan proljetni dan u Wolfsburgu. Iz fabrike Volkswagena izlazi Karsten, 63-godišnji radnik sa montažne trake. Povlači dim cigarete i uz težak uzdah odmahuje glavom. Tema dana – nove Trampove carine.
„Još jedan ekser u kovčeg njemačke auto-industrije“, kaže rezignirano.
Karsten se sjeća najava otpuštanja, zatvaranja pogona i skandala poput „Dieselgatea“, koji je uzdrmao temelje VW-a. A sada, Sjedinjene Američke Države povećavaju carine na uvoz automobila sa 2,5 na čak 25 posto.
„Sad smo stvarno u problemima“, dodaje kroz gorak osmijeh. „Šta ti drugo preostaje nego da se smiješ?“ Iako je proveo više od 15 godina u firmi, kaže da mu je „laknulo što za dvije godine ide u penziju“. „Neću morati da gledam kako se sve raspada.“
Na drugoj strani fabrike, Ahmed žuri na voz – ide po djecu nakon smjene na Golf traci. Ponosan je na svoj posao, ali priznaje da je atmosfera sve tmurnija.
„Ionako smo razočarani šefovima zbog silnih grešaka. A sada nam sudbinu kroje još veći idioti“, kaže Ahmed.
Štefan, novozaposleni u sektoru električne infrastrukture, ima drugačiji pogled:
„Kratkoročno će ovo biti teško i za industriju i za zemlju, ali možda nas natjera da dugoročno postanemo nezavisniji od SAD-a. Samo da nas nova vlada brzo usmjeri u pravom smjeru.“
Trampov udarac u srce njemačkog izvoza
Njemački automobili – Volkswagen, BMW, Mercedes i Porsche – tradicionalno se odlično prodaju na američkom tržištu. Osim toga, Njemačka izvozi i mašine, hemikalije, lijekove, luksuzne artikle poput Montblanc nalivpera i Hugo Boss odijela. Sve to godinama doprinosi velikom trgovinskom suficitu Njemačke u odnosu na SAD, što je sada meta Trampove trgovinske politike.
Njemački dnevni list Bild naslovljuje: „Trampov ekonomski rat je u punom jeku, a Njemačka u središtu mete.“
Institut IW procjenjuje da bi njemačka ekonomija u naredne četiri godine mogla izgubiti i do 200 milijardi eura zbog novih carina, što bi značilo pad BDP-a od 1,5 posto. Autori studije ovu situaciju nazivaju:
„Ekonomska katastrofa za Njemačku.“
Volkswagen je prošle godine u SAD-u prodao gotovo 380.000 vozila – većinom skuplje modele – što čini oko 8% njegove ukupne prodaje. Ukupni izvoz njemačkih automobila i dijelova u SAD iznosi preko 37 milijardi eura.
„Ne gulimo vas mi, već vaša vlada“
Volkswagen nije ostao pasivan – obustavio je željezničke isporuke iz fabrike u Meksiku, kao i one iz njemačke luke Emden. Kupcima je poslata poruka da je nova uvozna taksa uzrok viših cijena.
„Ne gulimo vas mi, već vaša vlada“, rekao je jedan američki trgovac njemačkim medijima, insistirajući na anonimnosti.
Proizvodnja se seli, automobili poskupljuju
Iako Tramp tvrdi da će nove carine natjerati proizvođače da prebace proizvodnju u SAD, realnost je da su njemački brendovi to već odavno uradili. VW, BMW i Mercedes su prošle godine u SAD-u proizveli oko 900.000 vozila, a njemačka auto-industrija u SAD-u zapošljava oko 138.000 ljudi. Ipak, mnogi dijelovi i dalje dolaze iz Njemačke i na njih se sada plaćaju nove carine.
Stručnjaci procjenjuju da bi automobili mogli poskupjeti između 5.000 i čak 50.000 dolara. Prodaja već sada raste jer kupci pokušavaju kupiti vozila prije nego što cijene eksplodiraju.
Ford je reagovao agresivnim popustima, čak i onim koji su ranije bili rezervisani za uposlene, pod sloganom:
„Iz Amerike, za Ameriku.“
Oštre reakcije i upozorenja
Hildegard Miler, predsjednica njemačkog auto-udruženja VDA, oštro kritikuje američki zaokret:
„Ovo nije ‘Amerika na prvom mjestu’, ovo je ‘Amerika sama’. SAD se udaljavaju od pravila na kojima počiva svjetska trgovina.“
Poznati automobilski analitičar Ferdinand Dudenhefer upozorava da bi dugotrajne carine mogle dovesti do preseljenja proizvodnje u SAD, a gubitka radnih mjesta u Njemačkoj:
„Tramp je, gledano ekonomski, veći neprijatelj njemačke auto-industrije od Putina.“
Ekonomista Marcel Fracšer poziva na reforme:
„Moramo se ojačati iznutra. Iskoristiti ovu krizu za duboke reforme. I zajedno s EU-om uzvratiti, npr. oporezivanjem američkih digitalnih divova. Budućnost se ne stvara u Americi. Našu budućnost stvaramo ovdje – u Njemačkoj. Vreme je za hrabrost.“