Zanimljivosti

UZELA JE STARE FLAŠE ZA VODU I U NJIMA POSADILA ZELENU SALATU: Ali važno je da znate jedan TRIK, imat ćete salate u izobilju

Domaća salata često ima drugačiji ukus u poređenju sa onom koja se prodaje na pijaci ili u prodavnici. Zbog popularnosti puterice, kao da smo zaboravili na druge vrste zelene salate, piše Stil.

Ako odlučite da uzgojite salatu i spanać na svojoj terasi ili dvorištu, možete izabrati razne vrste salate, poput kristalke, ajsberga, endivije, radiča ili rukole.

Za ovu vrstu uzgoja, uzmite balone za vodu zapremine od 5 litara ili više, presečete ih po visini na pola i stavite ih horizontalno na tlo. Čepove ostavite zatvorene! Takođe, pripremite odgovarajući podmetač.

Na ovaj način ćete dobiti plastičnu posudu u kojoj treba da izbušite dno. Najbolje je koristiti malu lemilicu, ili ako je nemate, zagrejte vrh malog šrafcigera i, dok je vreo, napravite rupice.

Da bi rupa ostala otvorena, prekrijte dno komadom plastificiranog papira.

Napunite polovinu balončića humusom, posejte salatu, redovno je zalivajte, i za dva meseca uživajte u plodovima svog rada. Ako berbu obavljate redovno, biljke će se obnavljati i dugo ćete imati svežu salatu na stolu!

Tajne uzgoja domaće salate – jednostavno, brzo i efikasno

Domaća salata je prava poslastica, a njeno uzgajanje može biti jednostavno i zabavno, čak i ako imate samo malu terasu ili dvorište. Uz nekoliko trikova i osnovnih materijala, možete uživati u svežim, zdravim listovima salate tokom cele godine. U ovom bonus članku, otkrivamo nekoliko saveta koji će vam pomoći da postignete najbolje rezultate u uzgoju salate i učinite ovaj proces još lakšim.

1. Odabir vrste salate

Iako je puterica najpoznatija, postoji mnogo drugih vrsta salate koje možete posaditi. Kristalka je hrskava i osvežavajuća, dok je ajsberg idealan za one koji vole veće, sočne listove. Endivija je savršena za zimu, dok rukola donosi specifičan pikantan ukus vašim jelima. Imajte na umu da svaka vrsta salate ima specifične uslove za rast, pa je važno odabrati onu koja će najbolje odgovarati vašim uslovima.

2. Zeleni prostor – terasa ili dvorište?

Domaća salata se može gajiti čak i na malom prostoru, kao što je terasa. Ako imate dvorište, to je naravno idealno, ali i mali balkon može biti dovoljno. Za salatu je najvažnije da ima dovoljno svetlosti, ali bez direktnog sunca koje može da je osuši. Idealno je da biljke dobijaju 4-6 sati indirektnog sunčevog svetla dnevno.

3. Kreativan način za uzgoj – baloni za vodu

Ako želite da svojoj salati obezbedite jedinstven prostor za rast, možete koristiti balone za vodu! Ovaj zanimljiv trik omogućava vam da lako napravite dublje plastične posude. Presecanjem balona na pola i okretanjem, dobijate korita koja možete koristiti za sadnju. Uz malu pomoć lemilice ili zagrejanog šrafcigera, izbušićete dno, čime ćete omogućiti drenažu, dok plastificirani papir sprečava da zemlja začepi rupice.

4. Pravilna ishrana i zalivanje

Salata je biljka koja voli vlagu, pa je važno da je redovno zalivate. Međutim, pazite da ne preterate jer previše vode može dovesti do truljenja korena. Najbolje je da zalivate ujutro, kako bi zemlja imala dovoljno vremena da se osuši do večeri. Takođe, možete koristiti humus ili kompost kako biste obezbedili biljci potrebne hranljive materije. Redovno hranjenje vaših biljaka će im omogućiti da brže rastu i budu zdravije.

5. Redovna berba za podmlađivanje biljaka

Jedan od trikova za postizanje stalne ponude sveže salate je redovno berba. Kada berete starije listove, biljke će formirati nove i ostati zdrave duže vreme. Idealno je da berbu obavljate ujutro, kada su listovi najsvježiji. Ako berete salatu svakih nekoliko dana, moći ćete da uživate u njenim plodovima tokom cele sezone.

6. Neka vaša salata raste i u zimskim mesecima

Iako je salata obično letnja biljka, uz odgovarajuće uslove, može da raste i tokom zime. Ako živite u hladnijim krajevima, razmislite o tome da posadite salatu u staklenke ili plastične posude koje možete uneti u prostorije koje su dobro osvetljene, ali ne previše tople. Salata ne voli previše toplotu, pa je temperatura od 10-15 stepeni idealna za njen rast.

Zaključak

Uzgoj domaće salate je lako ostvariv cilj, bez obzira na to koliko prostora imate. S nekoliko jednostavnih materijala, poput balona za vodu i humusa, možete uživati u svežoj i zdravoj salati koju ste sami posadili. Bilo da se odlučite za klasičnu putericu, hrskavu kristalku, ili pikantnu rukolu, domaći urod uvek ima poseban ukus. Zato, zgrabite lopatice i počnite da sadite – uživanje u zdravoj, svežoj hrskavoj salati nikada nije bilo lakše!