Vatrogasna vozila iz Bosne i Hercegovine izlaze na tržište Emirata
Dok hiljade građana Bosne i Hercegovine svakodnevno napuštaju zemlju u potrazi za boljim životom, priča Suada Bešlića iz Živinica ide u potpuno suprotnom smjeru. Nakon što je odbio ponudu za posao u Njemačkoj, odlučio je da se vrati u domovinu i pokrene vlastiti biznis. Danas, samo nekoliko godina kasnije, njegova firma proizvodi savremena vatrogasna vozila koja se koriste širom Evrope.
Bešlić je u Živinicama otvorio firmu za proizvodnju vatrogasnih vozila koja zapošljava 27 radnika, a broj uposlenih će, kako kaže, rasti jer se zahtjevi za novim vozilima neprestano povećavaju. Započeo je saradnjom s njemačkim kooperantima, ali je odlučio ostati u Bosni i Hercegovini i samostalno razvijati posao.
– Ove godine imamo još 10 vozila u narudžbi. Potpisali smo ugovore sa gradom Bijeljina, tri vozila idu za Brčko, a isporučit ćemo i za grad Travnik – ističe Bešlić.
Njegova vozila danas koristi 19 općina, gradova i privrednih subjekata u BiH. Vatrogasci u Tuzli imaju dva takva vozila, koja su, prema riječima Jasmina Habula, zamjenika starješine Vatrogasne postrojbe Tuzla, odmah po preuzimanju stavljena u funkciju i pokazala se kao pouzdana i efikasna.
– Domaće, a svjetsko – kaže Habul.
Osim domaćeg tržišta, Bešlićeva firma uspješno izvozi i u inostranstvo. Prošle godine jedno vatrogasno vozilo je isporučeno Crnoj Gori, a u toku je dogovor o isporuci za Ujedinjene Arapske Emirate.
Ono što ovu priču dodatno čini posebnom jeste trend povratka radnika iz inostranstva. Bešlić navodi da u firmi ima radnike koji su nakon više od decenije provedenih u Njemačkoj i Austriji odlučili vratiti se u BiH i pridružiti njegovom timu.
– Imam dva radnika iz Hanovera koji su se vratili nakon 17 godina, a prošlog mjeseca se jedan Tuzlak vratio iz Austrije. Ne žele više živjeti tamo. Najljepše je kod kuće – kaže Bešlić.
U aprilu očekuju i dolazak mašinskog inženjera iz Memingena, koji se nakon 24 godine života u Njemačkoj odlučio vratiti u domovinu.
Osim povratnika, priliku su dobili i mladi ljudi poput Fehima Mehića, koji danas radi kao komercijalista i vozač, te kaže da ne razmišlja o odlasku iz zemlje.
– Imao sam dosta poziva, ali trenutno nisam zainteresovan. Lijepo mi je ovdje i mislim da ću ostati – navodi Mehić.
Slično razmišlja i njegov kolega Elvis Ajšić:
– Dobar posao, fin. Nije teško ništa, lagano se radi.
Uprkos tome što podrška vlasti gotovo da nije postojala, uspjeh firme rezultat je isključivo Bešlićeve odlučnosti i truda njegovih radnika. Njegova priča vraća nadu i pokazuje da se i u BiH može uspjeti – uz hrabrost, viziju i vjeru u vlastite mogućnosti.
Vatrogasna vozila iz Živinica danas nose oznaku Made in BiH i simbol su toga da vrijedne ruke bosanskohercegovačkih radnika mogu graditi svjetski priznate brendove – upravo ovdje, kod kuće.