Vlasnik farme paradajza savjetovao mi je ovu domaću ishranu za paradajz: Godinama nisam kupovao đubrivo iz prodavnice, BERBA JE NEVJEROVATNA!
Danas ćemo podijeliti 3 sjajna savjeta vlasnika farme rajčica o prirodnim gnojivima koja će osigurati zdrave i plodne biljke bez upotrebe kemikalija. Na kraju, svaki vrtlar teži zdravoj i bogatoj žetvi, a šta je ljepše od ukusnih i sočnih plodova?
Recept za domaću ishranu od kvasca
Potrebno je:
- 2,5 litre vode
- 100 g kvasca
- 0,5 kg šećera
U velikoj posudi pomiješajte 2,5 litre vode sa 0,5 kg šećera. U čaši tople vode rastvorite kvasac i dodajte u šećernu vodu. Ostavite da smjesa fermentira nekoliko dana, a zatim je razrijedite s dodatkom vode. Za svaku čašu kvasca dodajte 10 litara vode. Ovim rastvorom zalijte biljke, a kada dođe vrijeme žetve, primijetit ćete razliku – vaše rajčice bit će sočne i izuzetno ukusne!
Kokoši – prirodno gnojivo
Gnojivo peradi je bogato azotom i fosforom, te je izuzetno hranjivo za rajčice, slično kao mineralna gnojiva. Najbolje je koristiti svježe živinsko gnojivo razrijeđeno s vodom.
Priprema: Napunite 1/3 kante (10 l) živinskim gnojem, a ostatak napunite vodom. Ostavite smjesu na svježem zraku 7-10 dana, a zatim je razrijedite s 500 ml otopine u 10 l vode. Ovim gnojivom zalijte biljke, sipajući 5-6 l na 1 m². Također, možete koristiti i sušeno kokošje gnojivo. U tom slučaju, 500 g gnoja prelijte s 10 l vode, dobro zatvorite i ostavite da fermentira 3-5 dana. Povremeno promiješajte, a zatim razrijedite smjesu s vodom u omjeru 1:20 i zalijte po 0,5-1 l na svaki korijen.
Kopriva – prirodno gnojivo
Macerat koprive je izvrstan za izmjenu drugih gnojiva. Mlade koprive sadrže puno dušika, kalija i željeza, a ovako napravljen macerat idealno je gnojivo za rajčice.
Priprema: Napravite smjesu tako da napunite 2/3 kante mladim koprivama, a ostatak napunite vodom. Pokrijte i ostavite na toplom mjestu 7-10 dana. Kada započne fermentacija, razrijedite 1 l ove otopine u 10 l vode. Ovim rastvorom zalijte korijen rajčica s oko 1-2 l po biljci. Preporučuje se koristiti ovo gnojivo najviše 2 puta mjesečno.
Soda bikarbona za slađe i trajnije voće
Pomiješajte 1 litru vode s 1-2 kašičice sode bikarbone, dobro promiješajte i koristite kao sprej za rajčice. Ova otopina može poboljšati kvalitetu plodova, čineći ih slađima i dugotrajnijima.
Savjet čitatelja – mineralna voda kao gnojivo
Gospodin Eugen preporučuje da, ako imate viška mineralne vode, iskoristite je kao gnojivo. Mineralna voda je bogata mineralima koji mogu pomoći u bržem rastu biljaka i boljoj žetvi.
Prirodna Zaštita za Rajčice – Kako Zaštititi Biljke od Bolesti i Štetočina
Pored gnojiva, jedan od najvažnijih faktora za uspješan uzgoj rajčica je i zaštita biljaka od bolesti i štetočina. U nastavku donosimo nekoliko prirodnih rješenja koja će vam pomoći da vaše biljke ostanu zdrave i otporne, bez potrebe za kemijskim pesticidima.
1. Otopina od češnjaka protiv štetočina
Češnjak je prirodni repelent koji pomaže u borbi protiv mnogih štetočina, uključujući lisne uši, grinje i puževe. Osim toga, češnjak ima antibakterijska svojstva koja mogu pomoći u sprječavanju gljivičnih bolesti.
Priprema:
- Nasjeckajte 3-4 češnja češnjaka i stavite ih u 1 litru vode.
- Ostavite da odstoji 24 sata.
- Procijedite otopinu i stavite u bočicu s raspršivačem.
- Raspršite na lišće i stabljike rajčica, pazeći da obuhvatite i donju stranu lista, gdje štetočine često borave.
2. Otopina od duhana za suzbijanje lisnih uši i drugih insekata
Duhan je prirodni insekticid koji može pomoći u kontroli lisnih uši, bijelih muha i drugih malih insekata koji napadaju vaše biljke. Iako je ovo rješenje vrlo efikasno, treba ga koristiti s oprezom, jer može utjecati i na korisne insekte poput pčela.
Priprema:
- 100 g sušenog duhana potopite u 1 litru vode.
- Ostavite da odstoji 24 sata.
- Procijedite otopinu i raspršite na biljke.
3. Prepreka protiv puževa: Zeleni obrambeni zid
Puževi mogu biti veliki problem za rajčice, jer pojedu sočne plodove i lišće. Da biste ih spriječili, možete napraviti “zeleni obrambeni zid” koristeći prirodne materijale poput oštrih ljuski jaja, krupne soli ili čak kvasca.
Priprema:
- Narezane ljuske od jaja pospite oko biljaka, stvarajući zaštitnu barijeru.
- Također, možete posipati malo krupne soli oko biljke – puževi će izbjegavati sol zbog njezine sušeće moći.
4. Otopina od kamilice za prevenciju gljivičnih bolesti
Kamilica je poznata po svojim antiseptičkim svojstvima i može pomoći u borbi protiv gljivičnih bolesti poput plijesni i pepelnice, koje često pogađaju rajčice.
Priprema:
- Oko 100 g sušenih cvjetova kamilice prelijte s 1 litrom kipuće vode.
- Ostavite da odstoji 15 minuta, a zatim procijedite.
- Raspršite otopinu po biljci kako biste spriječili širenje gljivičnih infekcija.
5. Zeleni sapun za borbu protiv lisnih uši
Zeleni sapun je ekološki prihvatljivo rješenje za borbu protiv lisnih uši i drugih malih insekata koji mogu napasti vaše biljke. Sapun djeluje tako što ometa disanje insekata i uništava njihov vanjski sloj.
Priprema:
- Razrijedite 2-3 kašičice zelenog sapuna u 1 litru vode.
- Ovom otopinom poprskajte rajčice, posebno na donjoj strani lišća, gdje se najčešće nalaze lisne uši.
Zaključak
Zaštita rajčica od bolesti i štetočina ne mora biti kemijska. Prirodni načini zaštite su efikasni, sigurni za okoliš i vaše zdravlje, a ujedno mogu pomoći u očuvanju korisnih organizama u vašem vrtu. S primjenom ovih jednostavnih i prirodnih rješenja, možete uživati u zdravim, nezaštićenim rajčicama, a vaša bašta će vam zahvaliti obilnom i ukusnom žetvom!