Zanimljivosti

ZAHVALJUJUĆI SAVJETU KOMŠIJE, Svake godine imam ogromnu berbu krastavaca: Osnova je ovaj hranljivi preliv, koji uopšte ne košta!

Planirate li ove godine posaditi krastavce? Imamo nekoliko saveta kako da postignete bogatu žetvu, čak i ako imate samo nekoliko biljaka.

U toplijim krajevima Slovačke, krastavci se mogu sejati već krajem aprila ili početkom maja, dok u hladnijim predelima bolje je sačekati kraj maja ili početak juna. Ako planirate da ih gajite u stakleniku, možete ih sejati već u martu. Takođe, možete započeti ssetvu krastavaca u zatvorenom prostoru kao rasad, a potom ih presaditi u zemlju.

Pri izboru sorte, najbolje je da odaberete one sa oznakom F1, jer su otporne na bolesti i plodne. Neke od popularnih sorti su Octopus, Lider, Partner i Soplica.

Za sadnice, koristite posude prečnika oko 10 cm. Krastavci loše podnose presađivanje, pa je bolje da ih odmah posadite u veće posude, čime ćete izbeći dalja presađivanja. Evo kako da pravilno posadite krastavce:

  1. Napunite posude supstratom i lagano ga pritisnite.
  2. Posipajte podlogu sa malo vode.
  3. Stavite 1-2 semena u svaku posudu na dubinu od 1-2 cm.
  4. Prekrijte seme supstratom i lagano pritisnite.
  5. Posude stavite na toplo i svetlo mesto (idealna temperatura je 20-25°C).
  6. Održavajte podlogu vlažnom, ali ne previše vlažnom.
  7. Kada klice niknu (nakon 7-10 dana), premestite posude na sunčano mesto.
  8. Kada sadnice razviju 2-3 para pravih listova (oko 3-4 nedelje od setve), možete ih presaditi u baštu, nakon što prođe opasnost od mraza.

Nekoliko saveta:

  • Pre setve, potopite seme u mlaku vodu 24 časa kako bi brže klijalo.
  • Održavajte supstrat vlažnim tokom klijanja.
  • Za optimalan rast, sadnicama je potrebno dovoljno svetlosti i toplote.
  • Prije presadnje u baštu, sadnice je dobro “očvrsnuti” kako bi lakše podneli spoljne uslove.

Da bi vaša žetva bila još bogatija, isprobajte jedan trik: pripremite rastvor od ljuski luka (0,5 l ljuski luka i 2 l vode). Kuvajte 10 minuta, ohladite, razblažite vodom do 5 litara i svakodnevno zalivajte krastavce. Ovaj rastvor možete i poprskati po listovima kako biste oterali štetočine.

Još jedan savet od starih baštovana: za dobru ishranu krastavaca, možete koristiti fermentisani hleb. Napravite mešavinu od 2/3 kore starog hleba i vode, ostavite da fermentira nedelju dana, a potom razblažite vodom u omjeru 1:3 i koristite kao gnojivo. Zalivajte od početka cvetanja do formiranja plodova.

I još jedan trik za bogatu žetvu: pripremite rastvor od drvenog uglja. U 10 l otopljene vode dodajte 1 šolju pekmeza od drvenog uglja i ostavite da odstoji dan. Koristite ovaj rastvor da zalivate krastavce, posebno oko korena.

S ovim savetima, očekujte bogatu i uspešnu žetvu!

Kako povećati prinos krastavaca – tajne koje će vam pomoći da uživate u bogatoj žetvi

Ako ste ljubitelj domaćih povrća, krastavci su prava stvar za vaš vrt. Ovaj ukusni i osvežavajući plod može da raste i u malim prostorima, čak i ako nemate veliko dvorište. Ipak, da bi vaša žetva bila izdašna, potrebno je da se posvetite ne samo osnovnim principima gajenja, već i nekim posebnim trikovima koji mogu napraviti razliku.

1. Pravilno izabrana lokacija je ključna

Iako krastavci mogu da rastu na različitim tipovima tla, najbolje uspevaju na sunčanim mestima sa dobrim drenažom. Ovi plodovi obožavaju sunčevu svetlost, pa se postarajte da vaše biljke dobiju najmanje 6 sati sunčeve svetlosti dnevno. Osim toga, izbegavajte hladne i vlažne predjele jer previše vlage može dovesti do bolesti i truljenja korena.

2. Pravovremeno zalivanje

Krastavci su biljke koje vole vlagu, ali prekomerno zalivanje može izazvati truljenje korena. Idealno je da ih zalivate ujutro, kada je temperatura niža, kako bi se voda ravnomerno rasporedila u zemljištu i biljke bi imale dovoljno vremena da je upiju pre nego što sunce postane prejako. Prvo zalivanje treba biti temeljno, a potom možete zalivati povremeno kako biste održali podlogu vlažnom, ali ne previše natopljenom.

3. Kompost kao prirodno đubrivo

Ako želite zdrave i plodne krastavce, ne zaboravite na važnost komposta. Ovaj prirodni materijal je bogat hranljivim sastojcima koji će vašim biljkama pomoći da rastu brzo i bujno. Možete koristiti domaći kompost ili ga kupiti u trgovinama. Nanesite ga oko biljaka, ali pazite da ne stavite kompost direktno na stabljiku – dovoljno je da bude oko korena.

4. Trik sa “ljuskom luka” za bolju zaštitu

Jedan od najspecijalnijih trikova za negu krastavaca je korišćenje rastvora od ljuski luka. Ljuske luka su bogate nutrijentima i pomažu u zaštiti biljaka od štetočina. Pripremite rastvor tako što ćete 0,5 l ljuski luka prokuvati u 2 l vode, ostaviti da se ohladi, a zatim razblažiti vodom da dobijete oko 5 litara rastvora. Ovaj rastvor možete koristiti za zalivanje biljaka, ali i kao sprej za prskanje listova, što će pomoći u odganjanju potencijalnih štetočina.

5. Fermentisani hleb – prirodno đubrivo za krastavce

Stariji baštovani uvek su znali da je fermentacija jedan od najboljih načina za poboljšanje kvaliteta zemljišta. Ako želite bogatu žetvu, isprobajte recept za fermentisani hleb. Napunite kantu do 2/3 starim kvascem (korama od hleba) i prelijte ga vodom. Ostavite da odstoji nedelju dana, a zatim koristite kao đubrivo, razblažujući sa vodom u omjeru 1:3. Ovaj prirodni tretman će obogatiti tlo i osigurati da vaši krastavci dobiju sve potrebne hranljive sastojke za zdrav rast.

6. Prirodni tretman sa drvenim ugljem

Ugalj je još jedan tajni sastojak za uspešan rast krastavaca. Neki baštovani koriste pepeo od spaljenog drveća kao prirodno đubrivo. U 10 l otopljene vode dodajte 1 šolju drvenog uglja (ili pepela) i ostavite da odstoji dan. Koristite ovu mešavinu da zalivate krastavce, posebno oko korena. Ovaj tretman pomaže u jačanju biljaka i podstiče rast, a istovremeno smanjuje rizik od bolesti.

7. Redovno obrezivanje i uklanjanje zaraženih listova

Krastavci brzo rastu i mogu postati pretrpani. Redovno obrezivanje suvišnih ili bolesnih delova biljke pomoći će da biljke ostanu zdrave i da se energija usmeri na proizvodnju plodova. Takođe, uklanjanjem suvišnih listova omogućujete bolju cirkulaciju vazduha, što smanjuje rizik od razvoja plesanih oboljenja.

8. Očvrsnuti sadnice pre presađivanja

Kada presadite svoje sadnice krastavaca u vrt, veoma je važno da ih prethodno očvrsnete. To znači da ih postepeno izlažete spoljnim uslovima. Na početku ih izlažite na otvorenom nekoliko sati dnevno, a postepeno povećavajte vreme kako bi biljke lakše podneli temperaturne promene i vetar.

Zaključak

Uzgajanje krastavaca može biti vrlo jednostavno ako pratite ove savete i trikove. Ključ uspeha je u pravovremenom zalivanju, pravilnoj ishrani i pažnji koju pružate biljkama. Sa malo truda i puno ljubavi prema bašti, možete uživati u izdašnoj i zdravoj žetvi krastavaca, čak i ako imate samo nekoliko biljaka!