Ljepota i zdravlje

ZAŠTO NAM GLAVA PUCA ČIM SE PROMIJENI VRIJEME: Doktorka Obradović otkriva koji je najbolji prirodni lijek za ovu tegobu

Meteoropatija je stvarno stanje, iako često čujemo da “nije ništa” i da nije moguće da nas vreme utiče. Međutim, oni koji pate od ovog poremećaja tvrde da se osećaju kao da su mamurni ili bolesni, a simptomi su prilično izraženi. O tome kako lekar definiše meteoropatiju i kako možemo sebi pomoći, govorila je doktorka opšte prakse, dr Biserka Obradović.

„Poslednjih 15 godina, otkad su počele nagle promene vremena, naučnici su počeli ozbiljnije da proučavaju njihov uticaj na naše zdravlje. Meteoropatija se deli na dve vrste – primarnu i sekundarnu. Primarni su zdravi ljudi koji nemaju tegobe, ali ih meteoropatija pogađa, dok sekundarni imaju već postojeće zdravstvene probleme, čiji simptomi nagle promene vremena dodatno pogoršavaju“, objašnjava doktorka.

Koji su simptomi?

„Nagla promena vremena utiče na elektromagnetne talase koji deluju na hipotalamus u mozgu. To pokreće lučenje hormona stresa, a smanjuje se proizvodnja endorfina, hormona zadovoljstva. Posledica toga su napetost, nervoza, anksioznost, glavobolje, vrtoglavica, loš san, pospanost tokom dana, bolovi u mišićima i zglobovima“, navodi dr Obradović.

Kada otići kod lekara?

„Hronični bolesnici treba odmah da se obrate lekaru, jer nagle promene vremena mogu značajno uticati na srčane bolesnike, osobe sa visokim krvnim pritiskom i druge. Terapiju treba prilagoditi, jer organizam pokušava da sačuva toplotu, što sužava krvne sudove i povećava pritisak. To može dovesti do moždanih i srčanih udara, posebno pri prelasku iz toplog u hladno vreme“, objašnjava ona.

Može li dete biti meteoropata?

„Meteoropatija nije rezervisana samo za starije osobe – i deca mogu biti pogođena. Žene, pa čak i deca, često reaguju više od muškaraca. Zbog hormonskog disbalansa, deca mogu postati razdražljiva, nemirna, loše spavati i biti dekoncentrisana. Teže se igraju u nestabilnim vremenskim uslovima“, kaže doktorka.

Kako se izboriti s meteoropatijom?

„Nemojte ostajati predugo u krevetu, potražite izlaz i idite u prirodu, budite aktivni, šetajte. Fizička aktivnost je najvažniji lek. Pušači, smanjite pušenje jer cigarete dodatno sužavaju krvne sudove, a vremenske promene ih već sužavaju. Takođe, smanjite unos energetskih napitaka – nijedan lek ne može zameniti fizičku aktivnost. Šetnje, boravak u prirodi, kao i voće i povrće, naročito između četiri i šest sati popodne, mogu značajno poboljšati stanje“, savetuje doktorka.

„Magnezijum, kalcijum i cink pomažu imuni sistem i mogu vam koristiti“, dodaje ona. Takođe, psihološki faktor je ključan – „Ako smo pozitivni, sve će nam biti lakše“, zaključuje dr Obradović.

Prirodni saveti za ublažavanje simptoma meteoropatije

Osim saveta za fizičku aktivnost i promene u ishrani, postoje i prirodni načini koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma meteoropatije. Ovi jednostavni koraci mogu vam pomoći da se osećate bolje tokom promena vremena i da vaša svakodnevica bude lakša, bez obzira na meteorološke uslove.

  1. Aromaterapija i eterična ulja
    Aromaterapija je efikasan način za ublažavanje stresa i anksioznosti. Eterična ulja poput lavande, kamilice i eukaliptusa mogu pomoći u opuštanju i smanjenju napetosti. Možete ih koristiti u difuzoru ili dodati nekoliko kapi u toplu kupku.

  2. Zeleni čaj za smanjenje stresa
    Zeleni čaj je bogat antioksidantima i ima umirujuće dejstvo na organizam. Redovno pijenje zelenog čaja može vam pomoći da se opustite i poboljšate koncentraciju, što je naročito korisno tokom perioda lošeg vremena.

  3. Sunčanje, koliko god to bilo moguće
    Iako vreme može biti oblačno, kada god imate priliku, provodite nekoliko minuta na suncu. Sunčevi zraci stimulišu proizvodnju vitamina D, koji je važan za mentalno zdravlje i jačanje imuniteta. Čak i kratke šetnje po sunčanom danu mogu imati pozitivan uticaj.

  4. Biljni suplementi za jačanje imuniteta
    Magnezijum, kalcijum i cink su odlični za opuštanje mišića i jačanje imuniteta. Takođe, biljke kao što su valerijana i pasiflora mogu biti korisne za smanjenje stresa i poboljšanje kvaliteta sna. Pre nego što krenete sa suplementacijom, konsultujte se sa lekarom.

  5. Hidratacija
    Iako zima može učiniti da zaboravimo na unos tečnosti, važno je da ostanemo hidrirani, jer dehidratacija može pogoršati simptome meteoropatije. Voda je najbolji izbor, ali možete se opredeliti i za biljne čajeve ili sveže ceđene sokove.

  6. Opuštanje uz meditaciju i duboko disanje
    Vežbe disanja i meditacija mogu pomoći da se smanjite nivo stresa. Vežbe dubokog disanja, kao i jednostavne meditacije, mogu biti vrlo efikasne u smanjenju nervoze i napetosti, a time i u ublažavanju simptoma meteoropatije.

Primenom ovih prirodnih metoda zajedno sa promenama u ishrani i načinu života, možete značajno ublažiti negativne efekte meteoropatije i doprineti svom opštem zdravlju i blagostanju.