Firma s bazom u Mostaru lažirala održavanje aviona, koristili dijelove sa isteklim rokom trajanja, falsifikovali evidencije…
Talijanski list Corriere della Sera nedavno je objavio sadržaj internih izvještaja talijanskih regulatornih tijela koji otkrivaju ozbiljne nepravilnosti u radu aviokompanije SkyAlps. Izvještaji ukazuju na dugogodišnju praksu izbjegavanja redovnih radova na avionima, falsifikovanje evidencije te korištenje dijelova kojima je istekao rok trajanja.
Prizemljeno sedam aviona
Početkom marta, talijanski regulator civilnog zrakoplovstva (ENAC) prizemljio je sedam aviona kompanije SkyAlps nakon izvanredne inspekcije provedene krajem februara. Iako se radi o ozbiljnom potezu, letovi SkyAlpsa nisu pretrpjeli veće poremećaje jer je kompanija unaprijed osigurala zamjenske avione putem tzv. wet lease ugovora. ENAC je potvrdio da je sve urađeno u koordinaciji s kompanijom.
U početku se smatralo da je problem privremene prirode, navodno uzrokovan greškom jednog tehničara kojem nije produžen certifikat. Međutim, naknadne provjere pokazale su mnogo dublje probleme.
Lažirani radovi i dijelovi s istečenim rokom
ENAC-ovo izvještavanje navodi brojne “ozbiljne nepravilnosti” i “kritične nedostatke” u održavanju flote. Posebno se ističu slučajevi gdje su radovi na avionima evidentirani kao da su obavljeni, iako zapravo nisu, kao i korištenje dijelova čiji je rok trajanja istekao. Neki od dijelova nalazili su se unutar spremnika goriva – što nosi visok rizik od havarije, uključujući mogućnost požara ili eksplozije uslijed udara munje.
Pojedini radovi su certificirani od strane uposlenika koji su istovremeno vršili i inspekciju vlastitog rada – što je protivno svim sigurnosnim standardima. Ovo je posebno zabrinjavajuće jer podsjeća na praksu “auto-certificiranja” koja je bila jedan od uzroka katastrofe s Boeingom 737 MAX.
Šokantni podaci: 39 umjesto 3039 ciklusa
Inspekcija je otkrila da je jedan ključni dio vertikalnog stabilizatora evidentiran kao da je korišten samo 39 puta, dok je stvarni broj ciklusa iznosio čak 3039 – više nego dovoljno da se mora zamijeniti. Još jedan dio stajnog trapa imao je fiksni rok trajanja koji je istekao u junu 2024. godine, ali je i dalje bio u upotrebi.
Pored toga, jedan važan sigurnosni uređaj (TCAS modul) je demontiran, potom “nestao” iz evidencije, a SkyAlps to nije prijavio nadležnim organima – iako je to bio zakonski obavezan učiniti.
Talijansko tužilaštvo otvorilo istragu
Nakon svega navedenog, stanje u SkyAlpsu se smatra kritičnim. Broj i ozbiljnost prekršaja ukazuju na sistemske slabosti u održavanju, internim kontrolama i upravljanju. Iako je očekivano bilo da ENAC suspenduje operativnu dozvolu (AOC), to se za sada nije dogodilo.
Italijansko tužilaštvo otvorilo je zvaničnu istragu zbog ugrožavanja sigurnosti zračnog saobraćaja.
Uticaj na letove iz Mostara
Još uvijek nije poznato da li će se ova situacija odraziti na planirane letove iz Mostara, gdje je SkyAlps aktivno prisutan. Ukoliko avioni ostanu prizemljeni i u maju, kada bi trebala početi nova sezona letova, moguće je da će SkyAlps angažovati svog partnera Luxwing ili Avanti Air kao zamjenu – koristeći isti tip aviona (Dash 8 Q400).
Podsjećamo da je SkyAlps već uspostavio bazu u Mostaru i najavio širenje destinacija. U septembru prošle godine potpisan je ugovor između predstavnika Grada Mostara, Zračne luke Mostar i SkyAlpsa o baziranju jednog aviona u Mostaru, a za ovu godinu najavljeno je još više destinacija.