Vijesti

‘Dodik je u izolaciji, ne može mu pomoći ni Vučić’: Koliko daleko je Putin spreman ići?

Njemačka štampa piše kako za Dodika, dok je u Rusiji, nema opasnosti. Pita se međutim, koliko daleko je Putin spreman da ide u davanju podrške Dodiku, koji je sve više “izolovan”.

“Dvije minute i 13 sekundi traje video kojim se Milorad Dodik, predsjednik bosanskih Srba, obratio javnosti u ponedjeljak uveče iz Moskve. U pozadini gori vječni plamen na Grobu neznanog vojnika ispred zidina Kremlja, dok Dodik saopštava da je stigao u Moskvu kako bi odao počast za ’28 miliona Rusa’,’ koji su poginuli u Drugom svjetskom ratu”, piše Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) u svom najnovijem članku o Miloradu Dodiku.

“To što su u ratu stradali i Ukrajinci, kao i drugi građani tadašnjeg Sovjetskog Saveza, za Dodika očito nema nikakvu važnost. U njegovom narativu postoje samo Rusi i Rusija, te eventualno još Jevreji, s kojima su, prema popularnoj srpsko-nacionalističkoj legendi, Srbi povezani sličnom historijom stradanja”, piše dalje FAZ.

Njemački list potom podsjeća kako su objavljivanju na X-u ovog “nespretno montiranog video snimka” prethodile višednevne spekulacije o tome gdje se Dodik nalazi. “Posljednje poznato mjesto njegovog boravka bilo je Izrael. U Jerusalemu je on prošle sedmice učestvovao na konferenciji protiv antisemitizma, na kojoj su se okupili uglavnom desničarski populisti. Nakon toga je njegov avion vlade RS-a navodno sletio u Beograd. Međutim, nakon toga mu se gubi trag”, piše FAZ pitajući se da li je Dodik ostao u Beogradu? Ili je možda već tokom vikenda bio u Moskvi, kako su tvrdili izvori iz Beograda?

 

“Spekulacije o njegovom boravištu i putanji kojom se kreće su važne jer je protiv Dodika u BiH zatražen međunarodni nalog za hapšenje”, konstatuje FAZ, osvrćući se na sve aktere krize, koji sada “brane svoju vjerodostojnost”: ne samo Dodika, već i na visokog predstavnika Christiana Schmidta, “koji doduše nije izazvao konflikt svojim dekretom, ali ga je ipak zaoštrio”, ali i na bosansku državu, koja sada “mora pokazati da je u stanju provesti nalog za hapšenje”.

Dok je u Rusiji, nema opasnosti

Kakav je stvarni cilj njegovog boravka u Moskvi. Kako je uopšte napustio BiH uprkos potjernici? I da li i kako planira da se vrati?, pita se dalje FAZ.

“Dok je u Rusiji, Dodiku naravno ne prijeti nikakva neposredna opasnost. Putin je moćan zaštitnik bosanskog Srbina. Dodik je često bio u Rusiji – u Kremlju, u Sankt Petersburgu, a posljednji put u oktobru u Kazanju, na marginama BRICS samita, gdje je Putin organizovao svojevrsnu smotru njemu naklonjenih stranih političara. Na takvim susretima, Dodik i Putin obično uglas optužuju Zapad za sve probleme. Kada je Dodik u februaru osuđen, glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, osudio je tu presudu kao politički motivisanu odluku, koja bi mogla imati ‘vrlo negativne posljedice’ za cijeli Balkan i dodatno destabilizovati regiju”, piše FAZ.

 

Njemački list navodi i da je Putin početkom marta, prema izvještajima iz Kremlja, u telefonskom razgovoru s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem izrazio ‘solidarnost’ s Dodikom. Rusko ministarstvo vanjskih poslova sredinom mjeseca zatražilo je da se prekine pravosudni progon Dodika i ‘opasno, destruktivno uplitanje zapadnih sila’ u situaciju u BiH.

“Međutim, sada i sam Kremlj djeluje pomalo zatečeno Dodikovim, čini se, spontanim dolaskom u Moskvu“, ocjenjuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dodik suočen s problemima: RS finansijski propala

Njemački list Tageszeitung iz Berlina (TAZ) također navodi kako ‘autokrata i nacionalista’ Milorad Dodik, po sopstvenim navodima, boravi u Moskvi.

“Koliko daleko može ići Putinova podrška Dodiku, ostaje neizvjesno. Jer, Dodik se suočava s ozbiljnim problemima. Njegova RS je finansijski propala, a svi njegovi pokušaji da odvoji ovaj entitet od Bosne i Hercegovine do sada su neslavno propali”, konstatuje TAZ.

Njemački list dodaje kako zahtjev za izdavanje međunarodne potjernice putem Interpola dodatno otežava Dodikovu situaciju, ali u sjedištu Interpola u Lionu ‘poručuju da će uskoro donijeti odluku o ovom predmetu’.

U Sarajevu se nadaju brzom rješavanju ovog pitanja na međunarodnom nivou. “Već se spekuliše o tome na koji način i pod kojim uslovima bi Dodik uopšte mogao biti uhapšen. MUP RS je pod njegovom kontrolom i vjerovatno ne bi djelovao protiv njega”, navodi autor teksta.

Nagađanja oko Dodikovog hapšenja

“Čak ni državna policijska agencija SIPA nije u jednostavnoj situaciji, jer je Dodik naredio da svi srpski pripadnici SIPA-e slušaju samo njegova naređenja. Iako postoji blagi otpor unutar SIPA-e, ostaje neizvjesno da li je ta agencija spremna da uhapsi lidera bosanskih Srba.”

U članku se dodaje kako ni evropske trupe u BiH (EUFOR) ne žele preuzeti ovu odgovornost, jer Dodik ima ‘naoružano obezbjeđenje koje bi ga, po svemu sudeći, branilo oružjem’.

S obzirom na to da se Dodik trenutno nalazi u inostranstvu, svi mogući scenariji njegovog hapšenja ostaju samo nagađanja, piše dalje TAZ i dodaje da mu je u utorak u Sarajevu zakazano novo suđenje zbog optužbi za pranje novca. Istraga se odnosi na finansiranje njegove luksuzne vile u elitnom beogradskom naselju Dedinje.

TAZ navodi i da se Dodik, osim toga, našao i “u političkoj izolaciji”. Najprije je tokom svoje posjete Izraelu prošlog ponedjeljka došlo do “diplomatskih tenzija”, jer ga “izraelska vlada smatra nepoželjnom osobom”, prenosi DW.

“Dodik odbacuje sve optužbe i predstavlja sebe kao žrtvu međunarodne zavjere. Čak ni njegov mentor, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, trenutno mu ne može pružiti podršku. Srbija je već mjesecima zahvaćena protestima protiv vlasti, a situacija je daleko od stabilne”, zaključuje Tageszeitung iz Berlina.